AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu: İnsan sevdiğine sitemkâr olur…

Ak Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Kuzey Ekspres'e özel açıklamalarda bulundu.

Trabzon Haber 30.06.2022, 10:15 30.06.2022, 16:55
AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu: İnsan sevdiğine  sitemkâr olur…

Ak Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, “Bizler AK Parti olarak seçim için çalışan bir parti değiliz. Aynı zamanda iktidarın vermiş olduğu sorumlulukla birlikte hareket eden ve sürekli sahada olmaya çalışan bir partiyiz. Milletvekillerimizle, ilçe başkanlarımızla sürekli sahadayız. Her ne kadar ekonomik sıkıntılar, vatandaşın alım gücünde birtakım problemler yaşansa bile biz yine vatandaşı dinliyoruz.”

Başkan Mumcu, “Vatandaş bizi yine yanında görmek istiyor. Çünkü derdini anlatacak, insan sevdiğine sitemkâr olur. Vatandaş bize de sitem ediyor ama bu işi yine düzeltecek olan sizlersiniz diyor. Bu durumu derhal düzeltin diyor. Biz de bunu düzeltecek kadroların bizler olduğunu söylüyoruz. Çünkü şu ana kadar Tayyip Erdoğan'ın ve AK Parti'nin vermiş olduğu sözlerden, yerine getirmediği yok.”

Öncelikle Ak Parti Trabzon teşkilatı olarak yaptığınız çalışmalar konusunda genel bir değerlendirme almak isterim

Teşkilat faaliyetlerimiz devam ediyor. Biz güçlü bir teşkilatız. Trabzon AK Parti’nin kalesidir. Dolayısıyla burada güçlü bir teşkilat yapımız var ve sahadayız, sahada olmaya devam ediyoruz. Özellikle ramazan ayında tüm ilçelerde programlar yaptık. Çok verimli geçti. Şimdi Ortahisar bölgesinde daha önce belde olan yerlerde programlar yapmayı düşünüyoruz. Bir yılda tüm ilçeleri üç defa dolaştım. Bazı ilçelere beş-altı defa gittim. Durmuyoruz, faaliyetlerimiz devam ediyor.

İlçelerde durum nedir? Karşılaştığınız problemler var mı? Gerek vatandaş gerek se teşkilatta eksilmeler oldu mu?

Şu anda teşkilatlarımız ful, hepsi tamam. Bazı eksik kısımlarımız vardı, mahalle başkanlıkları gibi… Onları da yüzde doksan dokuz civarında tamamladık. Yolumuza devam ediyoruz. Teşkilatta güzel bir sinerjimiz var, sıkıntı yok. AK Parti Trabzon teşkilatı olarak 128 bin 500 üyemiz var. Bu sayı zaman içerisinde artıyor-eksiliyor. Memur alımları için müracaat edenler çıkıyor. Vefat nedeniyle eksilmeler olabiliyor. Biz üye çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hedef üyemiz % 25’tir, mevcut üye sayımızı koruyoruz. Ama ufak tefek oynamalar de oluyor.

Merkez ilçe ve belediyelerle diyaloğunuz nasıl?

Son derece iyi... Biz göreve geldikten sonra Trabzon kamuoyunda da hissediliyordur bu, belediye başkanlarımızla, milletvekillerimizle, ilçe teşkilatlarımızla son derece uyum içinde çalışıyoruz. Aramızda bir problem yok. Çünkü bizler hedefe kilitlendik. Tek hedefimiz 2023... Biz bu seçime odaklandık ve bu seçimi beka meselesi olarak gördüğümüz için teşkilat içerisindeki çatışmaları da istemiyoruz. Teşkilat içerisindeki gruplaşmalar, hizipleşmeleri istemiyoruz.

Seçimlere odaklandık diyorsunuz. 2023 seçimlerine il teşkilatı olarak daha mı çok asılacaksınız?

Siz de takip etmişsinizdir, bizler AK Parti teşkilatları olarak seçim için çalışan bir parti değiliz. Aynı zamanda iktidarın vermiş olduğu sorumlulukla birlikte hareket eden ve sürekli sahada olmaya çalışan bir partiyiz. Milletvekillerimizle, ilçe başkanlarımızla sürekli sahadayız. Her ne kadar ekonomik sıkıntılar, vatandaşın alım gücünde birtakım problemler yaşansa bile biz yine vatandaşı dinliyoruz. Vatandaş bizi yine yanında görmek istiyor. Çünkü derdini anlatacak, insan sevdiğine sitemkâr olur. Dolayısıyla vatandaş bize de sitem ediyor ama bu işi yine düzeltecek olan sizlersiniz diyor. Bu durumu derhal düzeltin diyor. Biz de bunu düzeltecek kadroların bizler olduğunu söylüyoruz. Çünkü şu ana kadar Tayyip Erdoğan'ın ve AK Parti'nin vermiş olduğu sözlerden, yerine getirmediği yok. Bu ekonomik problemleri de inşallah en kısa zamanda aşacağız. Zaten ekonomik sorunları sadece hükümete bağlamak biraz insafsızlık olur. Çünkü dünyada bir pandemi süreci geçti. Ukrayna-Rusya savaşı var. Dünyada tedarik zincirleri kırıldı. Ticaret savaşları gündeme geldi. Emtia fiyatları arttı. Dolayısıyla Çin'den gelen mallar gelemedi. Dünya yeni bir sisteme doğru gidiyor. Biz de bu süreci fırsata çevirmek için bazı ekonomik hamleleri başlatmak zorundaydık. Yatırıma ve üretime, istihdama dayalı bir hamledir bu. Dolayısıyla faize dayalı faiz lobisini besleyen bir üretimle devam etme şansımız yoktu. Bu şekilde bir sistemi oturtana kadar birtakım sıkıntılar yaşayabiliriz. Ama alınan önlemlerle ekonomik büyüme rakamlarıyla bütçe fazlalarıyla, cari fazlalarıyla bunu yavaş yavaş inşallah yaz döneminden sonra da Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi bu ekonomik anlamda da bir rahatlama sağlanacağını düşünüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde yeşil yolla ilgili bir açıklama yaptınız ama Trabzon'un beklediği iki çok önemli proje var. Bu projeler Trabzon'u büyütecek projeler. Güney Çevre Yolu ve Demir yolu... Bu konular devamlı gündeme geliyor. Vatandaşta beklenti oluşuyor. Yeşil yol için verdiğiniz müjdeyi bu projeler için de duyacak mıyız?

Güney Çevre Yolunun ilk etabıyla ilgili proje çalışması bitirildi biliyorsunuz. İlk etabıyla alakalı Akçaabat Darıca ile Akyazı arasındaki kısım, onunla ilgili bir çalışma var. Bunlar eninde sonunda yapılacak. AK Parti söz verdiği zaman o sözü yerine getiren bir partidir. Türkiye'de yaptığımız hizmetleri herkes görüyor. Trabzon her zaman özeldir. Trabzon ikinci plana atılacak bir şehir değildir. Bunu herkes bilir. Bu projeleri bir şekilde yapacağız. Şu anda dünyanın dolayısıyla ülkemizin de içerisinde bulunduğu koşullar belki bazı ertelemelere vesile olmuş olabilir. Ama sonuçta bunlar yapılacak projeler. İlk planda güney çevre yoluna biz de odaklandık, bu iş için bastırıyoruz. Vekillerimizle bakanımıza sürekli telkinlerde bulunuyoruz. Demir yolu tabii çok daha farklı bir proje… Biraz daha fizibilitesi iyi yapılması gereken yani üzerinde çalışılması gereken bir proje... Yatırım projelerinde var. Ama bir iki yıl içerisinde başlanılacak bir şey değil…

Bir de şehir hastanesi var. İnşaat başladı, şu anda yarıda kalmış bir durumda. Bu konuda gelişmeler nedir?

Şehir hastanesi yeniden ihale edilecek. Mevcut firma zarar ettiği için tasfiye oldu. Özellikle bu pandemi sürecinde zor durumda olan müteahhitler tasfiye sürecine tabii, o firmada bu hakkını kullandı. Böyle bir durum var. Firma yetkilisiyle konuştuğumuzda ayda otuz, kırk milyon zararımız vardı diyor. Dolayısıyla bu zararı bizim karşılamamız çok zor dedi ve tasfiye yoluna gitti. Şehir Hastanesi 2 ay içerisinde tekrar ihale edilecek.

Şehir hastanesi yapılınca, statta o bölgede orada yoğun bir trafik olacak. Bu trafik sorununu çözmek için bir proje düşünüyor mu? Bir raylı sistem gibi…

Belediye başkanımızın böyle bir projesi var. Evet. Ulaşım master planı açıklandığında o da vardı içerisinde. Ama tabii tüm bunlar imkân meselesi. Biraz zaman alacak ama muhakkak bence gündeme gelecektir ilerleyen dönemlerde.

AK Parti İl başkanı olarak Trabzon'da yapılan projelerde içinize sinen-sinmeyen veya ‘keşke şu şöyle olsaydı’ dediğiniz ya da yapılmasını öncelediğiniz bir proje var mı?

Bu şehirde yaşayanlar az çok şehrin sorunlarına vakıftır. Mesela Güney Çevre Yolunun ilk planda yapılması herkesin dilinde. Gerçekten ben de öyle düşünüyorum. Belki kanuni bulvarından önce güney çevre yolu planlansaydı şehrin güneye açılması daha uygun olabilirdi diye düşünüyorum. Hem şehirleşme açısından hem şehrin sıkışıklığını kurtarmak açısından. Ama sonuçta Kanuni Bulvarı da çok büyük bir yatırım. Bu tarz yatırımlar kentsel dönüşüme de olanak sağlıyor. Şehrimize özellikle havaalanından gelirken baktığımızda kötü bir görüntüsü oluyor. Çömlekçi kentsel dönüşüm bunu bir nebze olsun engellemiş oldu. Sonrasında sanayi sitelerinin taşınma planı var. Dolayısıyla birinci öncelik güney çevre yolu olsaydı belki daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde yaptığınız bir açıklamada 2023 seçimlerinde Trabzon’dan 6 milletvekili hedef koydunuz. Altı milletvekili iddialı değil mi?

Biz iddialı bir partiyiz. Biz buradan beş de çıkardık, altı da çıkarabiliriz. Dolayısıyla biz iddialıyız, kendimize güveniyoruz. Çünkü bizim alternatifimiz yok. Yani siz bu muhalefette bir istidat görebiliyor musunuz? Daha HDP ve tezkere konusunda anlaşamayan bir sürü problemlerle boğuşan bir altılı muhalefet. Hangisi birinde anlaşacaklar da bu ülkeyi yönetecekler? Onları böyle altılı olarak bir arada gördüğünüze bakmayın. Aslında birbirleriyle savaşıyorlar. Yerelde de, genelde de... Yani Trabzon için de aynı şeyleri söylüyorum. Aralarında problemler var. Dolayısıyla bunlar ülkeyi yönetemezler.

‘Tencere hükümet devirir’ derler, bu ekonomik kriz AK Parti'nin sonu olacak diye bir beklenti de var.

Ama anketleri öyle söylemiyor. Anketlerde %29’a yakın kararsız seçmen var. Ve bu kararsız seçmenlerin de % 75’e yakını AK Partili, AK Parti'ye oy vermiş. Bu kararsızlar, ekonomideki düzeltme, kıpırdanma veya konjonktürün nasıl ilerleyeceğini bekliyor. Biz ekonomideki bu toparlanmayı sağladığımız sürece bu kararsızlar da bize dönecektir. Orta ve alt gruba yönelik atacağımız adımlarla inşallah biz o kararsızları tekrar kendi lehimize çevireceğiz. Çünkü dediğim gibi sadece eleştirmekle değil, ortaya bir şey koyacaksınız.

Son olarak söylemek istedikleriniz…

AK Parti olarak ülkeye yirmi yılda gerçekten çağ atlattık. Çok büyük noktalara getirdik. Hem siyasi anlamda hem ekonomik anlamda hem de vesayet anlamında… Kalkıp da işte bir kilo patlıcana, domatese bu ülkeyi satacak veya bu ülkeyi kaybedecek lüksümüz yok. Biz bu ülkeye çok büyük hizmetler yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Türkiye bir yola girmiştir, büyük Türkiye idealiyle koşuyor.

Röportaj: Fatma YAVUZ

Yorumlar (0)