'Alın terimizin karşılığı ödenmelidir'

Trabzon'da sağlık çalışanları iş bırakma eylemi yaparak açıklamalarda bulundu.

Trabzon Haber 06.12.2021, 12:15 06.12.2021, 12:58

Tüm Türkiye'de sağlık çalışanları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu 'sağlık emekçilerine müjde' haberinin tüm sağlık çalışanlarını kapsamadığı gerekçesiyle eylem yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Trabzon'da Numune Hastanesi önünde 1 saatlik iş bırakma eylemi yapan sağlık çalışanları, bugün de Atatürk Alanı'nda eylem yaptı.

Türk Sağlık-Sen başkanlığında bir araya gelen sağlık çalışanları, maaş zammı ve ek gösterge şartlarından sadece hekimlerin yararlanabildiğini söyleyerek duruma tepki gösterdi.

Sağlık çalışanları adına açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar, Sağlık Bakanlığı tarafından seslerinin duyulması ve taleplerinin yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

Taleplerinin yerine getirilmemesi halinde eylemlerine devam edeceklerini belirten Başkan Serdar, açıklamanın devamında "Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için Ağustos ayında yapılan Toplu sözleşmeden bu yana başlattığımız hak mücadelesinde sona gelinmektedir. Sayın Sağlık Bakanının müjdeli haberler vereceğim az kaldı şeklindeki söylemleri sonrasında sağlık çalışanları olarak haklı beklentiler içerisindeydik. Hep birlikte yakından gözlemlediğimiz ve takip ettiğimiz bu süreçte Türk Sağlık-Sen Genel merkezimizce Perşembe günü bir açıklama yapılarak ücretlerin iyileştirilmesiyle ilgili kanun tasarısının TBMM'ye geldiğini ve görüşülmeye başlanacağı ifade edilmişti. Ancak, sizlerin de bildiği üzere Cuma gününe gelindiğinde tüm sağlık çalışanlarının maaşlarının iyileştirilmesiyle ilgili kanun tasarısının 22 Aralık tarihine ertelendiği TBMM komisyonu tarafından duyurulmuştu. Bunun üzerine aynı gün ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de planlandığı üzere mesailerimize 1 saat işe geç başladık ve aynı gün yaptığımız basın açıklamasında şayet ilgili kanun TBMM'den çıkmazsa pazartesi günü tekrar bir araya gelerek sesimizi daha güçlü bir şekilde Ankara'ya Sağlık Bakanlığına, YÖK'e ve Hükümete ileteceğimizi ifade etmiştik. Cuma günü yapılan görüşmelerin başlayacağı ve kısa sürede olumlu yönde sonuçlanacağı beklenirken, görüşmelerin 22 Aralık sonrasına ertelendiği haberiyle büyük bir üzüntü duyduk, hayal kırıklığı yaşadık. Sayın Sağlık Bakanın haklı beklentilerinizi karşılayacağını umut ediyorduk. Fakat haklı beklentilerimizi ne yazık ki boşa çıkardı.

Bu yaşanan tablo karşısında sessiz kalmamız mümkün değildir. Sağlık çalışanlarının güçlü sesi olarak bugünde yine ülke genelinde ve ilimizde aynı anda iş bırakarak tepkimizi gösteriyoruz. Bizim talebimiz ve tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi sağlık çalışanlarımızın tamamının bundan faydalanmasıdır. Değerli Hekimlerimizin maaşlarında iyileştirmenin yapılacak olmasından memnuniyet duyuyoruz olması gerekendi, çok da iyi oldu Hekimlerimiz yapılması düşünülen artışı hak ediyorlar.

Toplu sözleşmenin yapıldığı Ağustos ayından bu yana Sayın Sağlık Bakanı tüm sağlık çalışanlarının ücretlerini iyileştiriyoruz. Çok yakında müjdeler vereceğiz, bekleyin az kaldı, çünkü sağlık çalışanlarımız olarak siz bu artışı hak ediyorsunuz demişti. Ancak denildiği gibi olmadı, olumlu bir gelişme yaşanmadı. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

Vergi, Ceza, harçlar, olağanüstü artarken, tüm temel ihtiyaç maddeleri anormal bir şekilde zamlanırken, hayat pahalılığı yüzde yüz artarken, sıra sağlık çalışanlarına zam vermeye gelirken oyalanmayı ve yok sayılmayı kabul etmiyoruz. Sağlık çalışanlarımın aylık maaşları ve ücretleri olağanüstü artan hayat pahalılığı nedeniyle tamamen erimiştir. Alınan ücretler artık asgari ücret düzeyine kadar düşmüştür. Bugün göreve yeni başlayacak dört yıl üniversite mezunu bir Hemşire veya sağlık personeli arkadaşımız kurumunda tüm çalışanlar arasında en düşük maaş almaktadır. Bu durumu kabul edemeyiz. Ek ödeme döner sermayelerde sabit ek ödeme dışındaki ilave ücret aylardan beri ya ödenmemekte ya da çok cüzi oranda ödenmektedir.

Özellikle son yıllarda yaşanmakta olan Covid-19 Pandemisinde aylarca omuz omuza cephede savaş veren kahraman sağlık çalışanları bir ve bütündür. Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğuna göre bu ekibin her bir çalışanı değerlidir. Bizde çalışanlara bir bütün olarak bakanız.

Türk Sağlık-Sen olarak çalışanların ekonomik kayıplarının görmezden gelinmesine razı olamayız, kabul edemeyiz. Emek ve alın terinin karşılığı ödenmelidir. Çalışanların derdi, derdimiz, isteği, isteğimizdir çünkü biz Türk Sağlık-Sen'iz bizim için her bir çalışan değerlidir.

Son günlerde görüyoruz ki, özellikle sosyal medyada algı oyunları ve yalanlarla sağlık çalışanlarının arasına fitne sokulmaya çalışılıyor. Çalışanlar için verdiğimiz haklı mücadeleye nifak tohumu ekip, ilgiyi ve gündemi başka yönlere çekmek isteyenler var. Gerçekleri değiştirip farkı yansıtmak gibi çirkinliklerle uğraşanlar var. İyi bilsinler ki onlara ne bizler ne de çalışanlarımız fırsat vermez. Hekimler, Hemşireler, Sağlık Memurları, Ebeler, kısaca tüm sağlık çalışanları birlik içerisinde bir aradalar, aralarına nifak sokmak isteyenler boşuna çaba içindedirler. Bu kirli oyunlar tutmaz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kaynağından doğru bilgilere itibar edilmelidir.

Talebimiz çalışanların ekonomik sıkıntıların giderilmesi içindir. Çalışanları memnun edecek, sağlık kurum ve kuruluşlarının tamamında görev yapan çalışanları kapsayacak makul bir ücret artışı bekliyor ve ümit ediyoruz.

Sağlık müdürlüklerinden, toplum sağlığı merkezlerine, aile hekimliğinden acil sağlık hizmetlerine, Bakanlık Hastanelerimizden, Üniversite hastanelerine kadar velhasıl sağlık kurum ve kuruluşlarımızın tamamında görev yapan tüm çalışanlarımıza ücret artışı yapılmalıdır. TBMM'de bu konuda düzenleme yapılacağı yetkililer tarafından ilan edilmişse de biz bunun bütçe görüşmeleri sonlanmadan hayata geçmesini, kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz.

Çalışma hayatıyla ilgili uyguladığınız hatalı politikalar nedeniyle neredeyse asgari ücret düzeyine kadar düşen ücretler nedeniyle son dört ayda 6000 civarı hekim istifa ederek ya yurtdışında ya da yurtiçindeki özel kuruluşlarında çalışma girişimlerinde olduğunu bizler biliyoruz umarım siz de bunun farkındasınız. Ayni şekilde Hemşire. Ebe Sağlık memurları vb gibi personellerin bir kısmı da yabancı dil kurslarıma giderek yurtdışında çalışmak için fırsat bekliyorlar. Bizler Türk Sağlık-Sen olarak yetişmiş insanların bu şekilde heba olmasına razı olamayız.

Hekimler, Hemşireler, Ebeler kısaca tüm sağlık meslek mensupları ve Memurlar. Şoförler, Hastabakıcılar, Hizmetliler velhasıl tüm bakanlık çalışanları güçlü durmak ve birlik ve beraberliği göstermek için bugün buradalar. Buraya gelemeyenlerin gönüllerin burada olduğunu ve hak mücadelemizin destekçisi olduğunu biliyoruz.

Mücadelemizde kararlıyız, sağlık çalışanları ile birlikte hakkımızı almanın gayretindeyiz. Bugün yine buradan güçlü bir ses verdik, umarız ki Ankara'daki yetkililer sağlık çalışanlarının Trabzon meydanından dile getirdikleri taleplerini dikkate alırlar ve TBMM'de bekleyen yasa tasarısını kanunlaştırarak sağlık çalışanlarının maaşlarımı günün hayat şartlarına göre yeniden düzenlerler. Buradan tekrar ifade etmek isteriz ki, kamu çalışanlarının yıllardan beri beklediği 3600 gösterge uygulaması hemen başlatılmalıdır. Ek ödeme döner sermayeler tavan katsayısı oranında maaşın içerisine alınmalı ve tek maaş olarak ödenmeli, emekli maaşı ve ikramiyesine eklenmelidir. Refah pay ödenmeli. Vergi dilimleri 'e sabitlenmeli çalışanlar yüksek vergi vermekten kurtarılmalıdır. Tüm sözleşmeli çalışanlar kadroya alınmalıdır. Diğer tüm mali ve özlük haklarımız iyileştirilmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak tüm platformlarda bu yönde ki mücadelemizi sürdüreceğiz. Sağlık çalışanlarının gür sesi olmaya devam edeceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
Hülya 2 ay önce
Hemşire yoksa sağlık yoktur.En çok emek veren grup yok sayılamaz.
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
2
parçalı bulutlu