Ameliyatla şeker hastalığından kurtuldu

Uzun yıllardır şeker hastası olan Akçaabatlı Günay Bayraktar (69) Samsun’da geçirdiği operasyonla tip 2 şeker hastalığından kurtuldu.

Trabzon Haber 11.11.2021, 19:00
Ameliyatla şeker hastalığından kurtuldu

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yaşayan 69 yaşındaki Günay Bayraktar 12 yıldır diyabet hastalığından çeşitli sorunlar yaşadı. Laparoskopik Bariatrik ve Metabolik Cerrah Dr. Öğretim Üyesi Muzaffer Al ile tanışan Günay Bayraktar’a, yapılan tetkiklerin ardından laparaskopik (kapalı) yöntemle metabolik cerrahi (tip 2 şeker hastalığı ameliyatı) yapıldı. Ameliyatın ardından Günay Bayraktar, kullandığı ilaçlardan kurtularak sağlığına kavuştu.

“Kapalı yöntemle ameliyatı uyguladık"

Ameliyat hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Öğretim Üyesi Al, Günay Bayraktar’ın uzun yıllardır tip 2 şeker hastası olduğunu belirterek, “Hastalık yüzünden şeker hastalığının bir insana yapabileceği bütün olumsuzlukları yaşamaktaydı. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yaşayan hastamız ameliyattan önce yaptığımız testler sonucunda metabolik cerrahi ameliyat kararı aldık. Kapalı yöntemle ameliyatı uyguladık. Ameliyattan sonraki seyri oldukça iyi geçti ve sonuçta hastamızın değerlerinde artık ilaç ve insüline ihtiyacı olmadan pankreas çalışarak kan şekerini dengelemekte” dedi.

"Hastalıkla mücadele etmeye devam edeceğiz"

Kliniklerine Türkiye ve dünyanın her yerinden yerli yabancı vatandaşların geldiğini ifade eden Dr. Muzaffer Al, “Metabolik cerrahi diyabet hastalarında kısıtlayıcı bir işlem yapmadan ya da herhangi bir bağırsak sekmentini devre dışı bırakmadan, ince bağırsak kaynaklı hormonalların etkisiyle pankreastaki insülin aktivitesini artırma işlemidir. Bu yöntemle hastalarımızda ortalama yüzde 86 oranında tip 2 şeker hastalığında tedavi sağlayabilmekteyiz. Ayrıca yüksek tansiyon olan hastalarımızda yüzde 80 oranında iyileşme, kan yağları yüksek olan hastalarında ise yüzde 90 iyileşme sağlamaktayız. Metabolik cerrahinin bir avantajı özellikle fazla kilolu olan hastalarda hormonal etkisiyle fazla kilolarından kurtulması sağlanabilmektedir. Diyabet oldukça zor bir hastalıktır. Dünyada yaklaşık 335 milyon şeker hastası var. Bu hastalıkla mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

"Kendimi çok iyi hissediyorum"

12 yıldır şeker hastası olduğunu kaydeden Günay Bayraktar ise, “Son 12 yıldır çok rahatsızlıklar geçirdim. Dr. Öğretim Üyesi Muzaffer hocayı internetten gördüm ve takip etmeye başladım. Karar verdim ‘gideceğim ve ameliyat olacağım’ dedim. Tedirgin geldim sonuçlardan dolayı ama Muzaffer hocam sonuçları açıklayınca çok sevindim. Ameliyat oldum. Çok iyiyim şükürler olsun. Muzaffer Al ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:23
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
10
açık