Araklı'daki tesisin maddi yükünü Trabzon ve Rize çekiyor

Trabzon’un Araklı ilçesindeki Katı Atık Depolama Tesisi’nin maddi yükünü Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Rize Belediyesi çekiyor.

Trabzon Haber 30.11.2021, 18:00 30.11.2021, 21:39
Araklı'daki tesisin maddi yükünü Trabzon ve Rize çekiyor

Araklı’nın Taşönü Mahallesi'nde 243 dönüm üzerine kurulan katı atık tesisi, sorunsuz ve kesintisiz çalışmaya devam ediyor. Kurulan işletme, ayrıştırma, geri kazanım, atıktan türetilmiş yakıt, ısı ve elektrik üniteleriyle düzenli depolama sahası ve atık su arıtma tesislerinden oluşuyor.

Sorunsuz ödeme yapılıyor

Trabzon ve Rize İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliğine (TRABRİKAB) belediyeler tarafından ödenen ücretler de ortaya çıktı. Birlik üyesi olan Trabzon Büyükşehir Belediyesi aylık ortalama 1 milyon TL civarı ödeme yaparken Rize Belediyesi ise 400-500 bin TL arasında bir ödeme yapıyor. Ayrıca, Rize Belediyesinin geciken ödemelerini de kamu satışlarından elde ettiği gelirlerden ödediği öğrenildi. Her iki belediyenin de şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde ücretlerini ödediği kaydedildi.

Çöpten elektrik üretiyoruz

Ayrıca çöp tesisinden elde edilen 12,8 megavat/saat ile 45 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. Bu elektriğin ise iki belediyenin arasında ödenen paralara göre bölüneceği belirtildi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin nüfus oranıyla Rize kentine göre iki katı olduğundan dolayı ödenen ücretin de Rize Belediyesi’nin ödediği ücretin iki katı olduğu belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
10
parçalı bulutlu