Araklı'nın kapısı güneye açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Araklı halkına müjde verdiği, ‘Araklı Dağbaşı Bayburt Yolu’nun ihalesinin önümüzdeki günlerde yapılacağı, Haziran ayı içerisinde de çalışmaların başlayacağı bildirildi.

Trabzon Haber 06.06.2022, 12:22
Araklı'nın kapısı güneye açılıyor

Trabzon’un Araklı ilçesinde yıllardır devam eden Araklı-Bayburt arasındaki ulaşım sorununu ortadan kaldırmayı hedefleyen projelerin başında gelen fakat bir türlü tamamlanamayan Araklı-Dağbaşı-Bayburt Karayolunun ihalesi yapılma aşamasına geldi.

Daha önce Araklı’yı Bayburt’a bağlayacak olan yolun 7 kilometrelik bölümünün yapıldığı, geri kalan 50 kilometrelik bölümün de ihalesinin yapılması için mücadele edildiği, milletvekili Bahar Ayvazoğlu’nun yoğun girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun onayı ile yapımına başlanacak yolun önümüzdeki günlerde ihale edileceği belirtildi. Yolun ilk etapta, 10 kilometrelik kısmının ihalesinin yapılacağı, 10 kilometrelik alan tamamlandıktan sonra geri kalan bölümün de daha sonra ihale edileceği öğrenildi. Araklı’nın güneye açılan kapısı olarak düşünülen yol tamamlandığında, ilçenin hem ticaretini hem de turizmini etkilemesinin yanında, göçü de engelleyeceği ifade edildi. Ayrıca yolun tamamlanması ile aradaki bir buçuk saatlik mesafenin de bir saate düşeceği belirtildi.   

“ARAKLI’NIN GÜNEYE AÇILAN KAPISIDIR”

Araklı-Dağbaşı-Bayburt Yolu’nun yapılması için mücadele eden Belediye Başkanı Recep Çebi, “Bu yol ilçemizi güneye bağlayacak olan bir yoldur. Araklı ilçemiz için hayati projelerinden biridir. Biz göreve geldiğimizde hükümetimizin desteği ile yolun yedi kilometrelik bölümünü yaptırdık. Fakat geri kalan elli kilometrelik bölümünün ihalesinin yapılması için çok mücadele ettik. Karayollarının ölçümü ile bu yoldan günde beş bin araç geçiyor. Bu ölçümü alıp Bakan Bey’e götürdük, bu yolun çok işlek bir yol olduğunu ve yoğunluktan dolayı yolda her gün kaza meydana geldiğini belirttik.” dedi.

“MÜJDEYİ BAKANIMIZ VERDİ”

Yolun ilk etapta 10 kilometrelik bir bölümünün ihalesinin yapılacağını belirten Başkan Çebi, “Yolun ihaleye çıkması için büyük uğraşlar sarf ettik, Trabzon milletvekillerimize ve bütün bakanlarımıza, özellikle Ulaştırma Bakanımıza durum hakkında bilgi verdik ve peşini hiç bırakmadık. Milletvekilimiz Bahar Ayvazoğlu, durumu tekrar Cumhurbaşkanımızın önüne getirdi. Cumhurbaşkanımız da ulaştırma bakanımızla görüşmesi neticesinde yolun 10 kilometrelik bir kısmına anında başlanmasının talimatını verdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu belediyemizi ziyaret ettiler. Burada, Haziran ayı içerisinde yola başlanacağına dair müjdeyi halkımıza verdi. Bu proje Araklı ilçemizin takip ettiği ve büyük önem verdiği bir projedir. Bu yol tamamlandığında ilçemizde ticaret artacak, turizm artacaktır, ilçemiz kalkınacaktır.” şeklinde konuştu.

“MESAFE BİR SAATE DÜŞECEK”

Yolun ihalesinin Haziran’ın 10 ile 15’i arasında yapılacağını söyleyen Çebi, “Projede üç veya dört tünel bulunuyor. Yol iki artı bir şeklinde olduğunu biliyoruz ama son anda tabii projeler değişebiliyor. Son şeklini de inşallah başlayınca göreceğiz. Bu yol Araklı'nın hem ticari hem turizm altyapısı, Bayburt'a açılan kapısı olacak. Araklı’nın gurbetini engelleyecek. Araklı-Karadere Vadisi bizim turizm vadimizdir. Bu bölgede turizm daha da güçlendirilecek. Yayla turizmi güçlenecek. Bayburt ve Erzurum’a ulaşımda en kısa yol bu yoldan sağlayacaktır. Mesela Bayburt'a şu haliyle doksan dakikada falan gidiliyor. Yol yapılınca bu mesafe bir saate düşecek. Yolun yapımında emeği geçen milletvekillerimize, bakanlarımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Haber: İnan KALYONCU

Yorumlar (0)