Ayı Meteor

Prof.Dr.Mikdat Kadıoğlu'nun ayıyla başı dertte.

Trabzon Haber 09.09.2021, 13:32 09.09.2021, 14:42

Pencerelere tırmanan, eve ve tarım ürünlerine zarar veren, ‘meteor’ adını verdiği kahverengi ayıyı görüntülemek için güvenlik kamerası taktıran Prof. Dr. Kadıoğlu, hayvanın eve yaklaşmaması için müzik yayınıyla ses çıkarıyor. Prof. Dr. Kadıoğlu, “Kamera kurdum yakışıklı bir fotoğrafını çekeyim diye ama ayı nedense öbür taraftan geliyor. Ayıyla başım dertte” dedi. İşte Mikdat Hoca’nın ayıyla yaşadıkları…

PARASINI BAŞKANDAN İSTEYECEĞİM

 “Bu nasıl bir hayvan bilmiyorum. Her şeyi fırlatıp atıyor, darmadağın ediyor. Bunda kibarlık da yok. Tam ayı bu yani! Mesela tarlaya giriyor ya, bir mısır alsa veya bir kilo fasulye alsa sıkıntı yok. Ama her şeyi kırıyor. İki gün İstanbul’a gittim hemen gelmiş. Yokluğumu anlıyor tabii. Fasulye tarlasını mahvetmiş, mısırlara bakmış, olmamış diye bırakmış. Biliyor ne zaman olacağını. Camları bir yoklamış.

Alt katın camını kırmış. Koklamış içeriyi bir şey bulamayınca gitmiş. Beni de bir sürü masrafa soktu. Bir sürü kameralar ışıklar getirdim yurtdışından.  Şimdi yolda hem ışık flaşlar hem de alarmlar var. Böyle ayıyı şaşırtmaya çalışıyoruz. Buradaki bütün inat iki tane mısır için. Bunları ayı dikmedi sonuçta. Camın parasını da büyükşehir belediye başkanından isteyeceğim. Ayının sahibi herhalde onlar. Herkes ayının arkasında...”

DAĞLARA MEYVE FİDANI DİKİLMELİ

 Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden rica ediyorum, dağlara yabani meyve ağacı dikilmeli. Orman Genel Müdürlüğü ile anlaşsınlar, yapsınlar. Birkaç tane de bizim bu tarlaya dikebilirler. Ayıların şehre inmemesi için bir şeyler yapmak gerekiyor. Yukarıda onların yiyecek bulmaları sağlanmalı. Ama kedi köpek de değil bunlar. Onlar gibi besleyemezsiniz. O yüzden doğal yaşam ortamlarında bulabilecekleri armut gibi besinler sağlanmalı. Biliyorsunuz onun da iyisini yiyorlar. Ama mısırın iyisini de ben yerim. Böyle mısırı yedirmemek için bir inatlaştık ayıyla. Benim de kötü bir niyetim yok, fotoğrafını çekip, onunla tanışmak istiyorum. İzlerinden büyük bir ayıya benziyor. Ailesi de vardır diye tahmin ediyorum. Bizim hanım da yakında gelecek, ailecek kendisiyle tanışabiliriz. Ancak o bizim olmadığımız zamanlarda dağdan iniyor, yıkıp, kırıyor. Zarar veriyor. Böyle kibar bir şey de değil, boşuna ayı dememişler. Bu konuda çok yalnız kaldım, herkes ayının tarafını tutuyor. Hani derler ya ‘ayının bile mecliste adamı var’ diye. Ama kimse demiyor ki ayı mısır ekmiyor, fasulye ekmiyor. Herkes ayının yeri, ayının ini diyor.”

GELSİN TANIŞALIM AYILIK YAPMASIN!

 “Burası benim memleketim, burada sağlık buluyorum. Bir ay kalınca dinç oluyorum. Şu an İstanbul’da nemli sıcak havada terle boğuşmak varken burada çok serin ve dincim. Genellikle sıcak havalarda kuzeye soğuk yerlere gitmek gerekir. Ben de öyle yaptım. Burası yaklaşık 1500 metre, yüksek irtifa sayılıyor. Futbolcular bile böyle yüksek irtifada kondisyon yüklerler. Burada oksijen az olduğu için ciğerler daha fazla genişliyor. Mesela buradan Trabzon’a inince yürüyüşüm daha farklı oluyor. Kapasitem artmış şekilde hareket ediyorum. Burası böyle sessiz, sakin, temiz bir yer. Çalışmalarımı da burada yapıyorum. Daha verimli oluyor. Dikkatimi dağıtan bir şey de yok. Sadece ayı var. Geçtiğimiz günlerde Maçka Belediye Başkanı’nın yanına gittik, laf döndü dolaştı ayıya geldi. Ayısız olmuyor. Ayıdan yana şikâyetimiz yok ama bir gelse otursak tanışsak problem yok. Bir tane mısır da verebilirim ona. Ama gelip hepsini kırıyor öyle olmaz, ayılık yapmasın!”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
7
açık