Bakan Karaismailoğlu Trabzon'da konuştu: Bu yaz döneminde çok hızlı ilerlemeler sağlayacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde düzenlenen bayramlaşma programına katıldı.

Trabzon Haber 03.05.2022, 18:32 04.05.2022, 12:07

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karadeniz’de ziyaretlerine devam ediyor. Bakan Karaismailoğlu’nun bir sonraki durağı Trabzon oldu.

Önce Ordu-Giresun Havalimanı'na giden ve ardından deniz dolgusuna yapılacak Türkiye'deki 2. havalimanı olma özelliğine sahip olacak Rize-Artvin Havalimanı projesinin inşaatında incelemelerde bulunan Bakan Adil Karaismailoğlu, Trabzon’a geldi.

Trabzon’da Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ak Parti il teşkilatı ile bayramlaşma törenine katıldı. Yoğun ilgi gösterilen programa Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ak Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Ak Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, Ak Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Ak Parti Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora, Ak Parti Trabzon 26. Dönem Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu ve birçok siyasi isim katıldı.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, “Mübarek Ramazan Bayramınızı en kalbî duygularımla kutluyorum. Trabzonspor’u Süper Lig Şampiyonluğu için tekrar kutluyorum. Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 7/24hizmet esasına göre, gece-gündüz büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Gün oluyor, kuzeyde; asrın projesi Filyos Limanı’nı açıyoruz. Gün oluyor; Doğu’da Ardahan, Aşık Şenlik Tüneli’nde ışığı görüyoruz. Gün oluyor, batıda; Dünyanın ve Türkiye’nin ilk ve enlerini taşıyan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Özellikle Ramazan ayında, siz dava arkadaşlarımız gibi her akşam iftarlarda, gece de sahurlarda halkımızla birlikte olduk. Sadece son 1 ayda; Türk mühendisliğinin gurur projelerinden olan, dünyanın en uzun asma köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 4 yıl gibi bir kısa sürede tamamladık; milletimizin hizmetine sunduk. Hemen peşinden, Tokat’ı, havalimanı ile buluşturduk. Ondan 1 hafta sonra, 16 ile hizmet veren Malatya Çevreyolu’nu açtık; transit yolu şehir dışına taşıdık. Antalya’da Fasalis Tüneli’yle Antalya-Kemer arasını 4 km kısalttık. Güvenli ve konforlu bir yolculuk imkanını vatandaşlarımıza sunduk. Cumartesi günü de Kırklareli’de Pınarhisar ve Çakıllı çevre yollarının açılışını yaptık. 14 Mayıs’ta, mühendislik başarımızın yeni bir göstergesi olacak Rize-Artvin havalimanını Sayın Cumhurbaşkanı’mızın teşrifleriyle açacağız” ifadelerini kullandı.

SİBER ALANDA CİDDİ BÜYÜMELER GERÇEKLEŞİYOR

Bakan Karaismailoğlu, konuşmasının devamında “Ülkemizin ulaşım ve haberleşme yatırımları için son yirmi yılda, 1 trilyon 337 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğindeki hükûmetlerimiz döneminde; Ülkemizin bölünmüş karayolu uzunluğunu 4,5 kat artırarak 28 bin 650 kilometreye çıkardık. Tünellerimizi 50 kilometreden alıp, tam 13 kat artırarak 651 kilometreye çıkardık. Köprü ve viyadüklerimizi 729 kilometreye uzattık. Havayollarını ‘halkın yolu’ yaptık. Havalimanlarımızı 26’dan 57’ye yükselttik. 61’e çıkaracağız. Dünyanın 129 ülkesindeki, tam 337 noktaya uçuyoruz. Geçen yıl yolcu sayısıyla İstanbul Havalimanımız, Avrupa da birinci oldu. Hani şu kimse uçmaz dedikleri İstanbul Havalimanı var ya! Pandemiye rağmen 30 Nisan'da rekor kırarak toplam 1301 uçuş İstanbul havalimanından gerçekleştirildi. Sadece cuma günü 195 bin 640 yolcu seyahat etti. 30 Nisan cuma günü Trabzon havalimanı da 87 uçuş 10.557 yolcuya ev sahipliği yaparak son iki yılın rekorunu kırdı. Tersane sayımızı 37’den 84’e, liman sayımızı da 149’dan 217’ye çıkardık. Mavi Vatan’da da söz sahibiyiz. Uzayda izi olmayanın karada gücü perçinlenmez ilkesi ile uydu-uzay çalışmalarımızı hızlandırdık. Türksat5A ve Türksat5B haberleşme uydusunu başarı ile uzaya gönderdik. Aynı yıl 2 uydu birden gönderen nadir ülkelerden olduk. Yerli ve millî haberleşme uydumuz Türksat6A’yı Cumhuriyet’imizin 100. yılında uzaya göndereceğiz. Siber alanda ciddi büyümeler gerçekleştirdik. Genişbant abone sayımızı 20 binden, 87,5 milyona ulaştırdık. Mobil abone sayımız da 28 milyondan, 87 milyona yükseldi.” dedi.

EMİSYON SALINIMI 5 MİLYON TON AZALDI

Enerji tasaruflarına değinen Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemize kazandırdığımız yollarımızla, çok daha rahat, hızlı ve konforlu seyahatler yapıyoruz. İşletme performansını artıran kesintisiz trafik akışıyla, yollarımızda, seyahat süresinde yıllık, 7 milyar saat tasarruf elde ettik. Akaryakıttan 1 milyar litre tasarruf sağlıyoruz. Bunların sonucu olarak; Yıllık toplam 85 milyar liralık tasarruf sağlıyoruz. Yaptığımız tasarruflarla birlikte, emisyon salınımını da yıllık 5 milyon ton azalttık. Bunun yanında; Yatırımlarımız sayesinde, yol güvenliği artarken, trafik kazalarında  % 80’e varan azalmalar olmuştur. Bu da her yıl 9.500 vatandaşımızın canının kurtulması denmektir.” dedi.

 TRABZON’A 28 MİLYARA YAKIN YATIRIM YAPILDI

Trabzon'da yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, “Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde ülke genelinde bu kadar önemli başarı ve tasarruflara imza atarken, Trabzon’umuz da ulaşım ve haberleşme yatırımlarımızdan ciddi oranda nasibini alıyor. Bugüne kadar Trabzon’un ulaşım ve iletişim yatırımları için 28 milyar liraya yakın yatırım yaptık. Ülkemizin ve dünyanın en önemli projelerinden olan Zigana Tüneli projemiz devam ediyor. 14,5 kilometre çift tüp tünel inşaatı ve birlikte bağlantı yolu ile projemiz toplamda 15 kilometreyi geçecek. Bu yılın sonunda tamamlamayı hedeflediğimiz projemizin hizmete girmesiyle birlikte, mevcut yol tam 8 kilometre daha kısalacak. Seyahat süreleri de ağır tonajlı araçlarda 60 dakika, otomobillerde de 30 dakika kısalacak. Trabzon’da yapımı devam eden en önemli karayolu projelerinden biri de Kanuni Bulvarı. Toplam 28 kilometrelik projede %70’lik bir ilerleme sağladık Şimdiye kadar 15 kilometrelik bölümü tamamlayıp hizmete açtığımız projemizi bu yıl tamamlamayı hedefledik. Trabzon Güney Çevre Yolu’nun ilk etabı Akçakale-Akyazı arasında; proje çalışmalarımız devam ediyor. Devam eden pek çok projemizde bu yıl çok olumlu gelişmeler olacak yakından takip ediyoruz. Akçaabat Düzköy, Of Çaykara, Araklı Dağbaşı yollarındaki son ihaleleri de bu ay yapıyoruz. Bu yaz döneminde çok hızlı ilerlemeler sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)