Bakan Karaismailoğlu: Türkiye’yi denizci ülke yapmak için çalışıyoruz!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Trabzon’da balıkçı teknesinin suya indirilme töreninde açıklamalarda bulundu.

Trabzon Haber 12.05.2022, 14:41
Bakan Karaismailoğlu: Türkiye’yi denizci ülke yapmak için çalışıyoruz!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çamburnu Tersanesinde balıkçı teknesinin suya indiriliş törenine katıldı.

Karaismailoğlu, törende yaptığı konuşmada, “Bugün, ülkemizin özellikle balıkçı gemisi ihracatındaki öncülerinden

Başaran gemi sanayinin ürettiği 46 metre uzunluğunda, 17,5 metre genişliğinde, 994 gross ton olan Ergün Reis A isimli ‘Balık avlama gemisinin’ denize indirilişi ile deniz şehri Çamburnu Tersanesi’nde gurur verici bir ana hep birlikte şahit olacağız.” dedi.

Trabzon’a gelen Bakan Karaismailoğlu, Araklı Belediyesini ziyaret ettikten sonra, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Ulaştırma Mühendisliği öğrencileri ile buluştu. Ardından Balıkçı Gemisini yüzdürme törenine katıldı.

Karaismailoğlu’na, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Milletvekili Adnan Günnar ve AKP İl Başkanı Sezgin Mumcu da eşlik etti.

“Denizden elde edeceğimiz faydaları artırmak için kıyı kentlerimize yaptığımız yatırımlar kilit önem taşımaktadır.” diyen Karaismailoğlu, törende yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi:

“Hükûmetlerimiz döneminde; bölgemizde denizcilik sektörümüze çok önemli yatırımlar yaptık. Birçok projemizde halihazırda devam ediyor. Tamamı 440 bin metrekare olan Yeniçam tersanemizde 11 adet üretici firma faaliyet gösteriyor. Bu alanda, 300 kardeşimiz de istihdam ediliyor.”

Karaismailoğlu, “İki gün sonra 14 Mayıs’ta, mühendislik başarımızın yeni bir göstergesi olan, dünyanın sayılı ülkemizin de 2. deniz dolgusuyla inşa edilen havalimanı olan Rize-Artvin havalimanını Sayın Cumhurbaşkanı’mızın teşrifleriyle açacağız. Uygulamalarımız, politikalarımız ve düzenlemelerimiz sayesinde küresel bir güce dönüşen Türk havacılığı 58’inci havalimanına kavuşacak. Avrupa’da başka bir örneği olmayan, 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı’mızı tamamlandık. Havalimanımız Yılda 3 milyon yolcu kapasiteli. Coğrafi özellikleri nedeniyle karayolu ulaşımının güç olduğu Doğu Karadeniz bölgemizin ulaşım ihtiyacı daha hızlı ve konforlu bir şekilde sağlayacak, Rize Artvin Havalimanı’mızı Trabzon havalimanı ile birlikte Türkiye’mizin de ötesinde, Karadeniz’e kıyısı olan tüm ülkelere ve Asya ile Avrupa arasındaki en önemli ticaret yollarından olan Orta Koridor’a, kısacası dünyanın hizmetine sunuyoruz.” dedi.

“2020 yılında rakibi İspanya’yı geride bırakan Türkiye, en fazla balıkçı gemisi ihracatı yapan ülke oldu. Tersanelerimizde son iki yıl içinde 131 adet balık avlama gemisi tamamlanırken, 59 geminin de inşasına devam ediyoruz.” Şeklinde konuşan Bakan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Ülkemizi DENİZCİ ülke yapmak için çalışmalarımızı hızlandırdık. 2003’de Türk sahipli deniz ticaret filosu 9 milyon detveytten bugün 31 milyon detveyte yükseldi. Limanlarımızda elleçlenen yük miktarını 190 milyon ton iken, bunu 526 milyon tona çıkarmanın gururunu yaşıyoruz. AK Parti iktidarı olarak, halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak görüyor, sözümüzün eri, milletimizin hizmetkârı olarak hedeflerimizi geliştiriyoruz. Yeni Türkiye’yi gençlere en güçlü şekilde emanet etmek için, her alanda olduğu gibi denizcilik alanında da bugünü-yarını değil, 30 yıl sonrasını planlıyoruz. Türkiye’nin denizciliğini her alanda daha da geliştirmek için akılcı yaklaşımlarla, ortak akılla, devlet hassasiyetiyle planlarımızı yapıyoruz.”

Karaismailoğlu, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planında hedeflerini de şu şekilde özetledi:

“- Liman tesisi sayısını 255’e çıkaracağız.

- Yeşil liman uygulamalarını yaygınlaştıracağız.

- Limanlarımızda yüksek oranda yenilenebilir enerji kaynakları kullanacağız.

- Otonom gemi seferleri geliştirilecek ve limanlarda otonom sistemler ile elleçleme verimliliği artırılacak.

- Limanların aktarma hizmeti kapasitesi artırılırken bölge ülkelerine hizmet verebilecek çok modlu ve kısa mesafeli deniz taşıma altyapısını geliştireceğiz.

- Kanal İstanbul Projesi ile İstanbul Boğazı’nda gemi trafiği azaltılacak; seyir emniyeti ise artırılacak.”

Karaismailoğlu, konuşmasının sonunda, Ergün Reis-A adlı balık tutma gemisinin yapımında emeği geçen Başaran Gemi Sanayi şirketi yetkililerine, mühendislere ve işçilere teşekkür etti.

Yorumlar (0)