Bakan Soylu açıkladı: Türkiye'de ilk kez Trabzon'da denendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Trabzon'da sel ve taşkın tatbikatına katıldı. Tatbikatın ardından açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, ilk kez Trabzon'da denedikleri sistem hakkında bilgilendirmede bulundu.

Trabzon Haber 02.06.2022, 12:54 02.06.2022, 13:41
Bakan Soylu açıkladı: Türkiye'de ilk kez Trabzon'da denendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in katılımıyla Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde sel ve taşkın tatbikatı gerçekleştirildi. 

Tatbikatın ardından konuşan Süleyman Soylu şunları söyledi:

"Bir ilki denedik"

"İkaz ve alarm sistemi ilk kez burada kullanılan yeni bir sistemdir. Hem alarm hem de sesli uyarı sistemi ve bunlar otomatik sistemdir. İlk defa bir sel tatbikatında haber alma yayma sistemi; yani neyle karşı karşıya kaldığımız bütün paydaş kuruluşlara özellikle DSİ ve Meteoroloji nezninde ve  AFAD'ın kordine ettiği bütün kuruluşlara haber alarak, bütün sistemi AFAD'ın ortaya koyduğu ordan aldığı haberle beraber bütün sistemi haberdar etme sistemidir. Yine burada ilk kez kullanılan bir sistem var. Biliyorsunuz SMS olarak mesaj atılabilir. Ama biz ilk kez SMS'in dışında SİMAS dediğimiz hücresel mesaj atıyoruz. Bunu da burada değerlendirdik.

Türkiye'nin doğal afet riski arttı

Yine burada bunu Kağıthane'de yapmıştık. Bizim AFAD uygulama sistemimiz var telefonlara indirebildiğimiz bunu da burada deniyoruz. Yani orada mahsur kalmış bir kişinin 112 ye AFAD üzerinden ulaşarak onun konumsal olarak nerede olduğunun bilinmesi ve ona gidecek sağlık kuruluşlarımızın yardımlarıyla oluşabilecek süreci de burada tekrar deniyoruz ve ilk defa da dere kenarlarına ve yollara afetle alakalı yani selle alakalı bir riskle karşı karşıya kalındığında toplanma alanlarına nasıl gidilebileceğini yönlendirme tabelalarını burada ortaya koymuş oluyoruz.

Güvenlik açığı ortadan düşük seviyeye geriledi

Rum Üniversitesi küresel bir araştırma yaptı. Türkiye'nin doğal afetlere maruz kalma riskini ölçtü. Bu risk Türkiye için 11.81'den 12.57'ye yükseldi. Yani  bizim doğal afetlere karşı karşıya kalma riskimiz ülke olarak yükselmiş durumda.

İkinicisi ise ülkelerin doğal afetlerin olumsuz etkileriyle başa çıkma ve afet sonrasında uyum kapasitelerini ölçen yine aynı üniversitenin bir oranı var. Bu oran da güvenlik açığı olarak nitelendiriliyor. Bizim güvenlik açığımız da  45.57'den 40.65'e düştü. Biz orta seviyeden düşük seviyeye güvenlik açığı açısından düşmüş olduk. 

Hasar tespit edilen 60 bin evden 47 bini teslim edildi

Şunu da söyleyeyim bugüne kadar karşı karşıya kaldığımız afetlerden 60 bin hasar alan yıkılması gereken ev tespit edildi. AFAD İle Çevre Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ'nin ortaya koyduğu sistemle birlikte şu anda 47 bini tamamlandı ve teslim edildi. bu da dahil olmak üzere dere kenarlarındaki ıslah çalışmaları da dahil olmak üzere dere kenarlarında yapılan setler de dahil olmak üzere  yine bunun yanı sıra kentsel dönüşümler de dahil olmak üzere bütün bunların her birine yönelik ölçtüler ve Türkiye biraz önce söylediğim 45.57'den 40.65'e düştü. Yani güvenlik açığı orta seviyeden düşük seviyeye ama doğal afet olma riski de düşük seviyeden orta seviyeye çıkmış oldu. Birçok tatbikat yapacağız bu sene. Tematik tatbikatların birçoğuna katılmaya çalışacağız. Eylül ayında bir Türkiye tatbikatı yapacağız. Bu tatbikatı  da tüm ülkemize yönelik yapacağız.

Yorumlar (0)