Balıkçılar kara kara düşünüyor

Denizlerde 1 Eylül 2021’de başlayan av sezonu, 15 Nisan Cuma günü sona erdi.

Trabzon Haber 16.04.2022, 10:39
Balıkçılar kara kara düşünüyor

Avcılığa getirilen genel yasakların başlamasıyla birlikte limanlara demirleyen balıkçılar, önümüzdeki sezona hazırlık yapmaya başladı.

"Vira Bismillah" diyerek 1 Eylül’de denize açılan balıkçılar, 15 Nisan’da başlayan genel balık avı yasağının ardından Yoroz Limanı’na yaklaşarak yırtılan ağlarını örmeye, teknelerini tamir etmeye başladı. Bu sezonun beklentilerinin altında olduğunu söyleyen balıkçıları pandemiden sonra akar yakıta gelen zamlar etkiledi. Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, av sezonu yasağı ve yeni döneme ilişkin bilgi verildi. Buna göre, tüm denizlerde endüstriyel balık avcılığı yasağı 15 Nisan Cuma günü itibarıyla uygulamaya konuldu. Yeni av sezonu ise Akdeniz hariç tüm denizlerde 1 Eylül'de, Akdeniz'de ise 15 Eylül'de başlayacak. Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise bu yasaktan muaf tutuldu. Bu kategorideki balıkçılar, yılın 12 ayı avcılık yapmaya devam edebilecek.

“MAZOT FİYATLARI OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Yoroz Limanı’nda yırtılan ağlarını tamir eden balıkçılar, bir yanda da orkinos avına hazırlanıyor. Akdeniz açıklarından 15 Mayıs’ta başlayacak olan orkinos avı için hazırlıklarını yapan Ergin Kardeşler Balıkçılık Kaptanı Ergin Yılmaz, “Kazasız belasız bir sezon geçirdik. Tam istediğimiz gibi bir sezon olmadı. Pandemi sona ermesine rağmen balıkçıların üzerinde yine olumsuz etkisi vardı. Vatandaşın alım gücünü etkiledi. Rusya- Ukrayna savaşı yüzünden yakıt fiyatları iki katına çıktı. Bizler ağır hizmet yaptığımız için fazla mazot yakıyoruz. Artan mazot fiyatları her sektörü etkilediği gibi balıkçıları da olumsuz etkiledi. Bu fiyatlarla birlikte önümüzdeki sezon çok daha zor olacak. Bilmiyorum devletimizi bizlere bir destek verecek mi? Önümüzdeki sezon için şimdiden kara kara düşünmeye başladık.” diye konuştu.

MAYIN ENDİŞESİ

Rusya-Ukrayna savaşının balıkçıları da olumsuz etkilediğini söyleyen Ergin Yılmaz, “Şu anda yaklaşık 400 civarında mayın kesilmiş Karadeniz’e dağılmış bir şekildedir. Bizim gemilerimiz balıkçı gemisi, savaş gemisi değil. 35-40 personelle birlikte gece gündüz avcılık yapıyoruz. Bu mayınlar bizim için çok büyük sıkıntı olacak, önümüzdeki sezon gece avlanma şansımız hiç yok. Karadeniz’de bulunan mayınların bir ekip kurulup temizlenmesi lazım.” ifadelerini kullandı. Her yeni sezona umutla başlayan fakat umduklarını bulamadıklarını söyleyen Köroğlu Balıkçılığın kaptanlarından Coşkun Köroğlu, “İki yıl pandemi yüzünden etkilendik. Şimdi de artan döviz fiyatları ve akaryakıta gelen zamlar belimizi büktü.” dedi.

“MAZOT FİYATLARI ELİMİZDEKİNİ DE ALDI”

Köroğlu, “Bu sezon avcılık faaliyetlerimiz çok iyi değildi. Hem balık azdı hem de akar yakıta gelen aşırı zamlar bizi etkiledi. Bu sene Karadeniz’de palamut olmadı, palamudun ardından istavritte çok küçük olunca kimse istavrit ile uğraşmak istemedi. Palamuttan sonra hemen hamsiye geçildi Karadeniz’de. Hamsi avı erken başlayınca bizim bölgemizi erken terk etti. Geçen yıl yaktığımız mazot bu yıl iki katına çıktı. Mazot zammı gerçekten belimizi büktü. Dünyadaki petrol krizi ve ülkemizde döviz kurlarının artışıyla birlikte akaryakıt fiyatları gün geçtikçe yukarı doğru tırmandı. Gemimizin deposu 400 milyara doluyor. Bunun yanından başka giderlerimizde var. Personel maaşları da eklenince bir geminin denize çıkması 1 trilyona mal oluyor. Balığa çıkmaya korkar olduk, akaryakıta gelen zamlar doğal olarak balık fiyatlarına da yansıdı. Bu sene kazandığımızı mazot zamları elimizden aldı gitti.” diye konuştu.

>>İnan KALYONCU

Yorumlar (0)