Başkan Bıyık: Verdiğimiz sözleri yerine getirdik!

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, basının karşısına çıktı, 3 yılını değerlendirdi.

Trabzon Haber 18.05.2022, 10:50 18.05.2022, 11:05
Başkan Bıyık: Verdiğimiz sözleri yerine getirdik!

Trabzon Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, düzenlediği basın toplantısıyla 3 yılını değerlendirdi. Başkan Bıyık, “O gün ki şartlarda 52 proje taahhüdümüzle vatandaşın karşısına çıktık. 52 projemizin 30 - 35 tanesini neticelendirdik. Rutin belediyecilik çalışmalarının dışında bırakılacak şekilde Yomra’nın 52 farklı projesini gerçekleştirmiş olduk” dedi. 

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ın açıklamaları şu şekilde: “Bazen belediyede neye ihtiyaç olup olmadığını bilemediğiniz, adaylık sürecinde projelendiremediğimiz konular olabiliyor. Mevcut projelere ilaveten tamamladığımız çok sayıda projemiz de var. Tamamlamış olduğumuz projelerden 20 tanesini anlatmak istiyorum.

YOMRA KÜLTÜR MERKEZİ

Yomra Kültür Merkezinin Mart ayında açılışını yaptık. Şu anda 150’nin üzerinde organizasyonumuz var. Yomra’da ilk kez belediye bünyesinde tiyatro sergilemesi yapıldı Çok yoğun ilgiyle karşılaşıldı. Düğün salonunda 100’ün üzerinde organizasyonlar var. Ayrıca toplantı salonunda organizasyonlar devam ediyor. 1 yılda tamamladık projemizi. 6 milyona mal ettiğimiz projemizi, bugün yapılsa 20 milyona mal edilemez. Zamanında yaptık. Trabzon’un toplamına hizmet edecek. İçerisinde tamamlama aşamasında olduğumuz otopark alanında sonradan proje değişikliği yaptık. İçerisinde kütüphane olduğu, kadınların Halk Eğitim Merkezi açacağı salonlar oluşturuluyor.

MAKİNE PARKI YENİLENDİ

Yomra’da göreve geldiğimiz tarihte en yeni makinesi, 15 yaşındaydık. Bunları elimizdeki bütün geçmiş döneme ait makinelerin tamamının hurdaya satarak makine parkını yeniledik. Çok iyi zamanda yeniledik. O gün ki şartlarda 10 Milyon TL’ye mal edilen makineler bugün 25 milyona alınabilecek durumda değil. Krediyle beraber yeniledik. Yomra Belediyesinin makine parkı 15 yılda hiç bir yenilemeye ihtiyaç duymaz. Belki de bölgedeki en yeni makine parkına kavuştuk. Çok yoğun kış dönemi geçirdik. 24 saat karla mücadele yaptık. Makine parkının güçlü olması bunda etkili oldu.

ÇÖPLÜK, ORMANLIĞA DÖNÜŞÜYOR

Liman alanında çöplük alanı vardı. 14 dönümlük kent ormanı yaptık. Bine yakın ağaç dikimi yaptık. Şu anda alanın ağaçların bir çoğu tuttu. Yakın önümüzdeki 2 / 3 yıllık süreçte bu alan oluştuğunda sahile denize, sıfır noktada mesire alanı yapmayı düşünüyoruz. Burada daha önce çöp yığını vardı. Rehabilitesini gerçekleştirdik. İnşallah yakın zamanda yeşil halini atmış olacağız.

30 YILDIR KAZMA VURULMAYAN HÜKÜMET CADDESİ

Yomra’da 30 yıldır kazma vurulmamış cadde vardı. Hükümet caddesi. Yan yolları ile 2,5 km’yi aşıyor ve Yomra’nın en eski caddesi. GEçen hafta ihalesini yaptık. 7 Milyona mal olacak olan alt yapısını, yağmur suyu hattı, doğalgazı, aydınlatması, kaldırımları tamamen yenilenecek. Sahil ile Yomra Merkez arasında bütün sokaklar arasında yenilenmiş ve tamamlamış olarak hizmete açmış olacağız. Bu Yomra’nın en bilindik caddesi. Modern bir şekle dönüşecek. Önümüzdeki hafta temelini atacağız.

Yomra’da elektrik trafolarını, boyadık. Bunları rengarenk çeşitli şekillerde boyadık. 20 trafo boyandı bu sene de devam etmeyi düşünüyoruz. Şehrin merkezinde kirli görüntüyü ortadan kaldırdık.

UÇAK KİRAYA VERİLDİ, RESTORAN OLUYOR

Daha önce Yomra ve Türkiye’nin gündemine oturmuş Uçak mevzusu vardı. Geçen yıl ihalesini yaptık. Restoran yapılmak üzere yatırımcı ihalesini aldı. Uçak şekline dönüşmüş halinde duruyor. Kendilerinin proje çalışmaları bitti. Önümüzdeki hafta alanın düzenlemesi ve peyzajını yapacaklar. 2022 yılı içinde hizmete açılması planlanıyor. Uçağın içi restoran olarak hizmet verecek. Yomra’nın doğu bölgesinde turizme çok büyük katkısı olacak. Burada Yomra Belediyesinin cebinden hiç bir kuruş çıkmadı. Bu uçağı belediyenin mülkü olarak kiraya verildi. 10 yıllığına kiraya verildi. Yomra ve turizme çok büyük katkısı olacaktır.  Villaların olduğu yerde alt yapı sorunu vardı. Büyükşehir Belediye Başkanımız ile yaptığımız toplantı neticesinde kendileriyle birlikte ortaklaşa alanın yapılması planlandı. Biz yağmur suyu hattı yaptık. Üzerinde parke çalışması yaptı Büyükşehir. Bizde kaldırım çalışmalarını tamamladık. Kaşüstü’nün deniz tarafında oturan vatandaşların ciddi olan toz, toprak kaldırım, yağmur suyu sorunu ortadan kaldırdık.

KAŞÜSTÜ’NE PAZAR YERİ

Yeni pazar yeri kazandırıldı. Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle yaptık. Onları için de ciddi trafik sorunu yaşıyorlardı. Onlara proje sunduk. Haziran ayı gibi açmayı düşünüyoruz. Aslında kapalı pazar yeri olarak planlamıştık ama günümüz konuşlarında 2 bin 500 metre çatının kapatılması maliyetleri çıktığı için şimdilik erteledik. Önümüzdeki süreçte tamamlayacağız ve kapalı pazar yeri olacak.

YOMRA’DA İLK KEZ OTOPARK

Yomra Merkezde önümüzdeki hafta açmayı planladığımız 130 araçlık otopark. Ücretsiz şekilde halka açık olacak. Bir tarafından kültür merkezi, bir tarafında saha var. Ücretsiz hizmet verecek. 130 araç çekilebilecek, ancak görevli olması halinde 200 araç barındırılacak açık otopark şeklinde. Yomra’da ilk kez, otopark yapımı gerçekleşmiş oldu. Otopark konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Başka yerlerde de bulursak açacağız.

BELEDİYENİN FİDANLIĞI

2500 metre karelik, içerisinde belediyenin fidanlık sahası oluşturduk. 5 bin tanesi fidan var. 4 bin tanesi Yomra Elması fidanı. Geçen sene 500 fide dağıtımı yaptık. Bu yıl da 3 bin aşılama yaptık. Bunları vatandaşımıza Eylül - Ekim gibi dağıtacağız. Ücretsiz dağıtacağız. Her evin bahçesinde Yomra elması olsun düşüncesiyle hareket ettik. Bu alanda kendi fidelerimizi yetiştiriyoruz. Parklarımıza, sokaklarımıza dikimini yapıyoruz.  Yomra’nın yıllardır devam eden doğalgaz sorunu vardı. 2 bin 500 aboneye Kaşüstü Bölgesinde verildi. Pelitli bölgesinden geldiği için önce Kaşüstü’ne verildi. Bu yıl da Yomra Merkeze ilerlemesi planlanıyor. Ancak istenilen seviyede değil. Biz göreve başladığımızda 10 bin abone sözü verdik. Ancak kendilerinin bazen Karayolları, bazen DSİ ile yaşadığı aksaklıklar ve kendi içinde sorunlar sebebiyle ki sizlerde biliyorsunuz. Son 6 aydır Trabzon merkezde doğalgaz ile ilgili çalışma yapılmıyor. Müteahhit firma sözleşmesini feshetti yeni müteahhit firmanın göreve başlaması bekleniyor. Yomra elmasının coğrafi işaretini aldık

Hürriyet Parkının açılışı yapıldı. Çok büyük yaşam alanı yapıldı. Hafta sonu yaklaşık olarak 500’ün üzerinde vatandaş eğleniyordu. Yomra’nın çok büyük ihtiyacı olduğunu yıllardır dile getirdik. Hürriyet parkının açılışını yaptık. Bu parkın yapılışında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çok büyük desteği oldu. Parkın maliyetinin yarıya yakınını sağladı.

MEZARLIK SORUNU GİDERİLDİ

Kaşüstü ve Yomra’nın önemli mezarlık sorunu vardı. Burada da 10 bin metre karelik alanı mezarlık yapılması şartıyla devir yaptık. Büyükşehir Belediyesi de burada mezarlık yapacak. Kaşüstü’nde her sitenin bahçesinde, fındıklıkta mezar var. Yomra’nın mezarlık sorunu ile birlikte çok önemli bir sorunun ortadan kalktığını düşünüyoruz. Daha önce burası bir kuruma tahsis edilmişti. Şimdi tahsisi iptal ederek çalışmamızı sürdürüyoruz. 

KAMU BORCU OLMAYAN BELEDİYE

“Şu kadar asfalt döküldü şu kadar kaldırım yaptık” noktasında değiliz. Bu zaten belediyenin çalışmasıyla 70 milyonun üzerinde yatırım yaptık. Bu yatırımları yaparken kendi öz sermayesiyle yaptı. Devlet tarafından hibeyle destek sağlanmış durum olmadı. İller Bankasına 20 milyonun üzerinde olan borcunu ödedi. Sigortaya, vergi borcu olmayan belediye! Önümüzdeki yıllarda kendi kendine finanse eden bir belediye olacak. Türkiye’de kamuya borcu olmayan nadir belediyelerden! Bu kadar yatırım yapmış ve borcu ödenmemiş nadir belediyelerdeniz.

3. SINIF MERDİVEN ALTI MÜTEAHHİTLER

Büyükşehir yasasının ilçe belediyelerinin sağladığı en önemli katkı İmar Planlarında ilçe belediyesinin tek başına alacağı karar yeterli olmaması. Çünkü plandan anlamayan, ben yöneticiyim ama mimar değilim. Plandan anlamayan, projeden anlamayan nice belediye başkanları şehirlerde görev yaptığında çarpık görüntü ortaya çıkabiliyor. Bunun önüne geçmek için Büyükşehir Belediyesinde İmar Planlarının birlikte yapılması kazanım.  Biz geçen ay 5 ile binlik planları yeniden yaptık. Burada daha çok yeşil alanların ayrılması, sosyal alanların ayrılması, imardaki kat yükseklikleri, şehirleşme yeniden güncellendi. Temmuz ayından sonra yürürlüğe girecek. Bundan önce yoğun yapılaşma bundan sonra olmayacak. Yomra 3. Sınıf Merdiven altı müteahhitlerin sığınma alanı olmuştu. Bizim görev süremizden önce. Biz 3. Sınıf Merdiven Altı Müteahhitleri ilçemizden kovduk. Bundan sonra ki süreçte düzgün geçmişi olmayan müteahhitle iş yapmama hassasiyetimizi taşıyoruz. İmarla ilgili şehirlerin ve ülkenin gündeminde olmayacak. Biz şu ana kadar yaptığımız sunumlarda, Yomra’nın bundan önce 10 yıllık süreçte inşaat, hafriyatla gündemde kalmasından rahatsızlığımızı her fırsatta dile getirdik

KAŞÜSTÜ HASTANESİ KAPATILMA İDDİASI

Bize resmi olarak, Hastanenin kapatılacağı sözü gelmedi. Kapalı kapılar ardından bu hastaneni kapatılacağına dair, çeşitli birimlerinin sonlandırılacağına dair söylemler geliyor. Şehir Hastanesi farklı bir şey! Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesinin burada olması için çekilen çileler var. Halk bağış yaptı devlete. Orası yapılırken oraya giden yollarda vatandaşlar yerlerini ücretsiz şekilde terk etti. 10 yıllık hastanenin kapatılıp, şehir hastanesine gidelim şeklinde anlamsız planlama yapılmadığını ümit ediyorum. Kaşüstü Hastanesi kapatılma gibi gaflete düşülürse, Yomra halkı cevabını verir.

BÜYÜKŞEHİR VEYA ORTAHİSAR’A ADAY OLACAK MI?

Sahibi olan makama aday olunmaz. Makamların zaten sahibi var. Yomra’da yapmaya çalıştığımız yarım olan işlerimiz var. Büyükşehir’de sayın Murat Zorluoğlu’nun 3 yıllık süre zarfında hem Yomra’ya yapılacak yatırımları konusunda karşılıklı iletişimimiz oldu. Birlikte bana göre bir muhalefet başkanı ile iktidara mensup belediye başkanının en iyi şekilde gösterebilecekleri uyumu gösterdiklerini düşünüyorum. Benim bir şikayetim yok. Kendisinin de benden bir şikayeti olduğunu düşünmüyorum. Trabzon’da belki de 18 ilçe belediyesinden en uyumlu, vatandaşların şikayetinin ortadan kaldırılması noktasında en iyi ilçemiz olduğunu düşünüyorum. Biz bu iyi çalışmamızı önümüzdeki dönemde de sürdürmek istiyoruz. Büyükşehir veya Ortahisar diye bir düşüncemiz yok. Biz kendi işimize odaklanmışız…  Zamanı geldiğinde vatandaşlar o makamlara en doğru kişiyi aday yapıp seçtireceğini düşünüyoruz. Siyaseten Yomra’nın haricinde beklentim ve hayalim yok.

GOLF SAHASI HAYALİ BİR PROJEYDİ

Golf sahası denilen proje hayaldi. Görev sürem içinde geçmişe çok takılı kalınmaması noktasında prensibim vardı. Yomra’da Golf Sahası diye vatandaşa sunulmuş olan, 2 boyunca sosyal sunum gerçekleştirilen projenin göreve geldiğimizde yapılan çalışması 220 dönümdü. Başvuru 200 dönüm üzerinde yapılmış.  Biz projeyi sonlandırdık. O 200 dönümlük dolgu alanını yapmayacağımızı söyledik. Proje kapandı. İyi ki başlamamışız. Bugün Gülcemal’de olan kaosu Yomra İlçesi olarak biz de yaşıyor olacaktık.  200 dönüm olarak planlanan yere baktığınızda 200 dönümde Golf Sahası olmaz.  Yalan bir proje olarak sunum yapılmış. Yomra bu durumu çok yaşadı.  Yomra’da yine basına servis edilen Teleferik Projesi… Bahsedilen alanlara bırakın teleferiği gitmesini helikopter gitmez. Buna teleferiğin yapılması diye hayali proje sunuldu. Sonra Yomra Limanına kruvazör gemi getirilecek ve otel yapılacak denildi. Bunlar hayali projeydi. Biz gerçek, ayağı yere basan projeleri hayata geçirmeyi uygun görüyoruz.

240 ÜZERİNDE YAPI KULLANMA VERDİK

Ruhsatsız binalar konusunda, belki de Trabzon’da en çok mühürleme yapan belediye biz olduğumuzu düşünüyorum. Yoğun mühürleme çalışması yapıyoruz. Sadece, binayı düşünmek durumunda değiliz. Birçok bina var, içerisinde vatandaşlar oturuyor. Mühürleme yapılması durumunda içerisinde oturan vatandaşların ciddi anlamda mağduriyet oluşacak. Öncelikle bu binaların çözümüne bakmak lazım. 230, 240’ın üzerinde yapı kullanma verdik. Yapı kullanmaları verirken binaların eksiklikleri giderilerek yapı kullandırması noktasında mücadelemizi verdik. Yomra’da kaçak bina, kaçak kat veya benzeri işlere müteahhitler Yomra sınırından uzaklaştırarak, Yomra’yı kurtarmış durumdayız.

KİRADA OTURUYOR, BİR ADET ARABASI VAR

Görev seçildiğim tarihte yaptığım röportajda söyledim. Kirada oturuyorum, 1 adet arabam var. 3 yıl geçti. Yine kirada oturuyorum. Kiralarda çok arttı. Hala bir tane arabam var. Onu da iş hayatımdan ayrıldığımda almıştım. Sigortasını zor ödüyorum. Başka da bir şeyim yoktur. Değil kendimin, Yomra Belediyesi de Trabzon, Ortahisar, Devlet kurumları dahil, 1. 2. 3 derede akrabamın, ihale aldığına, devletle iş yaptığına dair ispat olursa belediye başkanlığından istifa ederim.  Ailemden belediyelerle, devletle iş yapmama noktasında bir duruşumuz var. Bizim aldığımız maaş belli. Yomra, Arsin, Akçaabat gibi belediye başkanlarının maaşı 13-14 bin TL’dir. Bunun 5 - 6 bin TL’sini çaya vs. harcarsınız. Geri kalanla da evinizi geçindirmeye çalışırsınız.

Yorumlar (1)
Herşey Güzel olacak. 2 ay önce
Başkan Bıyık, Trabzonun Gerçek çocuğudur.Trabzonda Yaşayan biri olarak TRABZON BÜYÜKŞEHİR Belediyesine Başkan olacak kişidir yaptığı çalışmalar görünüyor.Trabzon için Çok güzel işler yapabilecek Başkandır.