Başkan Genç: Bir cana zarar gelmesi mutlulukları götürür!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ramazan Bayramı öncesi gazetemize ziyarette bulundu.

Trabzon Haber 30.04.2022, 11:17 30.04.2022, 11:55
Başkan Genç: Bir cana zarar gelmesi mutlulukları götürür!

Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Dünya Trabzon'un etrafında dönüyor şu anda. Bütün tedbirleri aldık. Yaklaşık 2-3 aydır kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz. Bir cana zarar gelmesi, bırakın bir şampiyonluğu, sekizinci, on sekizincisi bile olsa hiç kıymeti kalmaz. Onun için bu yorgun mermi olayında özellikle bir kez daha önemle rica ediyorum. Silaha sarılmayalım, birbirimize sarılalım” dedi.

Röportaj: Fatma YAVUZ

Ortahisar Belediye Başkanı olduğunuz günden itibaren hep sahadasınız. Sizi her yerde görüyoruz. Sizin siyaset üstü bir tarafınız da oluştu…

Evet. Belediye başkanıyız ama herkesin ve her kesimin belediye başkanını olmak istedik. Göreve gelirken en başından böyle konuşmuştuk. Parti rozetimizi çıkartacağız dedik. Tabii ki bir siyasi partinin mensubuyum. Partimin kurucusuyum. Sonuna kadar da partimde mücadele edeceğim. Bu ayrı bir yönüm. Ama şu andaki görevim, konumu herkesin ve her kesimin belediye başkanı olabilmek. Bunu önce görev yaptığım kurumda başardığımı iddialı bir şekilde söyleyebilirim. İstatistiki olarak da söyleyebilirim. Meclisimizde dört siyasi partimiz var. Ve biz meclisimizdeki karaları yüzde 95.47 oranıyla yani oy birliğiyle kararıyoruz. Orada demokratik katılım ortaya koyduk. Hem Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarımız hem İYİ Partili arkadaşlarımız hem Milliyetçi Hareket Partili arkadaşlarım hem AK Partili arkadaşlarım onu orada sağladık. Bunun da toplumsal yansımasını teşhis etmişsiniz.

Vatandaşın sizden en çok istediği ne? En çok hangi taleplerde bulunuyorlar?

Şu anda iki husus öne çıkıyor. Biri yerelle ilgili, diğeri genelle ilgili. Yerelle ilgili olanı; Murat Başkanımızla beraber çok ciddi bir altyapı çalışması yapılıyor Trabzon'da. O iradeyi ortaya koyduğu için başkanıma teşekkür ediyorum. Bunu yapmamız farz olmuştu. 1984-89 arası Orhan Karakullukçu abimiz büyük oranda olmasa bile ciddi bir altyapı çalışması yapmıştı. Şimdi onun çok daha büyüğü, içme suyu şebekesi yenilenmesi, kanalizasyon ve yağmur suyu altyapısıyla da birleştirilerek özellikle merkezi alanımızdaki doğal gaz, bütün entegrasyon, çalışması yapılıyor. Devasa bir iş bu iş! Zor bir iş ama kısmen de pandemi de yardımcı oldu. Merkez kısım önemli oranda toparlanıyor. O nedenle bu altyapı çalışmasından dolayı bir zorluğu var vatandaşımızın. Niye zorluğu var? Ulaşımı, konforu, esnafımızın dükkanının önü etkilendi ama biz buna mecburduk. Mecburuz. Yapıp bitireceğiz. Belediyeler altyapı çalışmasına pek girmek istemez çünkü görülmeyen çalışmalardır bunlar. Ama biz bunu yapmak zorundaydık. Bu şehirde yöneticiysek yapmak zorundaydık. Onun için yerelde böyle bir zorluğumuz var. Genel anlamda da ekonomik koşullar vatandaşımızı epeyce etkiledi. Onunla da bir taraftan uğraşıyoruz, vatandaşımızı dinliyoruz.

Vatandaşta bir mutsuzluk, umutsuzluk görüyor musunuz?

Vatandaşta umutsuzluk yok. Yoksa değişen koşullarda kitlesel kaymalar olur siyasette. Vatandaşımız bütün bu yaşanan olumsuzlukları yine Recep Tayyip Erdoğan’ın çözeceğine inanıyor, umudu yine Cumhurbaşkanımızda görüyor. AK Parti büyük oranda birinci parti ise bütün uluslararası dalgalanmaları, ekonomik zorluklar, savaşı, pandemiyi düşünürsek yine umudu iktidar partisinde görüyor. O da bizi motive ediyor, umutlu kılıyor, sorumluluğumuzu artırıyor, şevkimizi artırıyor. Çünkü bütün bu şartlarda gene bırakmıyor Tayyip Erdoğan'ı. Bu çok güzel bir şey! İnşallah onun semeresini de seçimlerde göreceğiz. Hedefimiz odur ki, yine cumhurbaşkanımızı birinci turda inşallah cumhurbaşkanı seçtirmek.

Sizin siyasi hedefiniz nedir?

Biz şu anda belediye başkanıyız, vazifemizi ifa etmeye çalışıyoruz. Bu soru sık sık soruluyor bana. Vazifemizi tamamlayalım. Ondan sonra Mevla'm neyler, ne eylerse güzel eyler.

Trabzon'da Ortahisar’ın öncelik projesi nedir? Hangi projeyi öncelediniz?

Trabzon'a gelen turistlerin burada kalma gün sayısını arttırmak için cazip projeler üretmek lazımdı. O nedenle öncelediğimiz ve önemli gördüğümüz en cazip projemiz olarak Türel Akvaryum var. O projemiz tamamlandı. Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun programına göre bu mayıs ayında bir tarihte açacağız. Süleyman Soylu’nun projenin başlangıcında bize çok desteği oldu. Tabii bütün bakanlarımızı davet edeceğim. Benim düşündüğüm tarih 19 mayıs, anlamlı bir tarih olsun istedik. Ama programı netleştirmedik henüz. Tünel Akvaryum’un ciddi bir turizm lokasyonu olacağını düşünüyorum. Tabii ki evvela yöremizin çocukları, şehrimizin çocukları, gençleri, büyükleri hepsi için. Çünkü Ankara'dan bu tarafa böyle bir akvaryum yok bu ilk olacak. Hem de tünelin içinde tünel akvaryum hiç yok. Bizim akvaryumumuz bir yapı içerisinde değil. Bir tünelin içerisinde tünel akvaryum. Bir diğer projemiz şubat ayında ihalesini yaptık, seyir terası. Onun da geçen hafta yer teslimini yaptık. Başlıyor. Fiilen çalışıyor şu anda. Kızlar manastırına gelen ziyaretçilerimiz, hemen bitişiğinden başlayıp mağaralara kadar bir kilometre ahşap yoldan yürüyecek.

Bir de şampiyonluk durumu var, biliyorsunuz. Trabzon’un nüfusu üçe katlandı. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?

Dünya Trabzon'un etrafında dönüyor şu anda. Valimizin başkanlığında, büyükşehir belediye başkanımız, emniyet müdürlerimiz, il, ilçe, bütün yetkililer, sağlık müdürümüz, kaymakamımız hep beraber bir toplantı yaptık. Bütün tedbirleri aldık. O yoğunluğu dağıtabileceğimiz lokasyonlar nasıl oluşturabiliriz? Bizler yaklaşık 2-3 aydır, sizler de buna destek verdiniz kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz. Bir cana zarar gelmesi, bırakın bir şampiyonluğu, sekizinci şampiyonluğumuzu, on sekizincisi bile olsa hiç kıymeti kalmaz. Onun için bu yorgun mermi olayında özellikle bir kez daha önemle rica ediyorum. Silaha sarılmayalım, birbirimize sarılalım. Bunu kampanya şeklinde ulusal kanallarda da çok da güzel yansıdı. O afişte, Özkan hocamızı gördük. Kazım Koyuncumuzu gördük. Dozer Cemilemizi, Nazmiye teyzemizi, Eren'imizi, hepsini orada gördük. 2011 yılında Eskişehir'de yaşamını yitiren Mustafa abimizi gördük… Çok güzel hazırlandı, iyi bir kamuoyu oluştu. Bir kez daha rica ediyoruz; Lütfen silaha sarılmayalım. Horon oynayalım, halay çekelim, kol bastı oynayalım. Bu horon-halay-kolbastıyı bilerek kullanıyorum. Doğu ve Güneydoğu'dan Trabzon’a gelecek olan veya oradaki kutlamaları yapacak çok sayıda taraftarımız da var. Onu da söyleyeyim. Her yerden forma, flama, bayrak talebi geliyor bize. Yetişemiyoruz. Petrolden daha değerli çıktı.

Bu dağıttığınız formaların size maliyeti?

Maliyeti epeyce… Epeyce diyorum. Ama Trabzonspor taraftarını artıralım. Bu büyük güzelliğimiz, büyük gücümüz. Büyük rengimiz, büyük özelliğimiz, markamız. İnşallah şimdi doya doya kutlayacağız. Gelemeyenler de çok var. Erzurum, Samsun geliyorlar bir taraftan. Bu berekettir. Şöyle söyleyeyim; bunun şu anda kimsenin hesap etmediği ama şehrin ekonomisi açısından çok büyük etkisi var. Bütün oteller dolu. Şampiyonluk bayramı Ramazan Bayramı ile birleşti. Trabzon’a gelenler, sadece gelip dönmeyecek. Bayramı da geçirecek, bir hafta on gün kalacaklar. Bu çok büyük bir etki yaratacak.

Ekspres camiamızın bayramını kutluyorum. Nice güzel bayramlara…

Bu bayram şampiyonluk bayramımız, 1 Mayıs işçi bayramımız ve Ramazan Bayramımızla üç bayram bir arada yaşıyoruz. Hayırlı olsun.

Teşekkür ederiz…

Yorumlar (0)