Başkan Zorluoğlu: Gülcemal içime sinmedi! Ben o projeyi yapmazdım...

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Gülcemal projesinin içine sinmediğini açıkladı.

Trabzon Haber 28.04.2022, 15:41 28.04.2022, 15:50
Başkan Zorluoğlu: Gülcemal içime sinmedi! Ben o projeyi yapmazdım...

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Gülcemal projesine ilişkin samimi açıklamalarda bulundu.

GÜLCEMAL İÇİME SİNMEDİ

Başkan Zorluoğlu, Gülcemal projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bir türlü içime sindiremediğim proje Gülcemal projesi. Benim içime sinmediği gibi kimsenin içine de sinmedi. Ben bu projeyi başkan seçildiğimde adeta kucağımda buldum. Bir de proje, proje gibi değil. Normalde bir proje nedir? Önce projesini yaparsınız. Kaynağını bulursunuz ve aşama aşama o projenizi uygularsınız. Şimdi normalde yapılması gereken şey neydi? Önce deniz tarafında bir tahkimat yapılmalı. Bir de yapılması gereken, güneyden denize doğru gelen dereler kanalizasyon bağlantısıyla sağlıklı bir şekilde denize ulaştırılması gerekiyordu. Şimdi bunlar yapılmadan oraya büyük kütleler halinde hafriyat dökerseniz bu derelerin getirdiği kanalizasyon bir süre sonra orada bataklık oluşturur. Ve orada dehşet bir koku olur. Tahkimat yapmadan oraya bunları dökerseniz deniz döktüğünüz taşı toprağı alır, çamurlu bir deniz derya görüntüsü oluşur. Bunlar sürpriz değil. Yani bunların böyle olacağı belli! Dolayısıyla biz bunları toparlamaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

BEN O PROJEYİ YAPMAZDIM

Gülcemal projesinin kendisini çok yorduğunu söyleyen Zorluoğlu, "Şimdi biz bir taraftan da tahkimata başladık. En azından birinci etabı tamamlayalım istiyoruz. Dolayısıyla orası beni çok yordu. Çok da kaynak tükettik orada. O kadar çalışmaya rağmen yapılan da gözükmüyor orada. Hala çirkin bir görüntü var. İçime siniyor mu? Hayır sinmiyor. Yani ben o projeyi öyle yapmazdım. Net söylüyorum. Ben o projeyi çok daha küçük yapardım ve aşama aşama yapardım. Yani kaynak önemli! Bir yere hafriyat dökmek, hele denize hafriyat dökmek çok ciddi bir iştir. Dikkatli yapılması gereken bir iştir. Sorduğunuz sorunun cevabı, hayır, içime hiç sinmedi." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
Kemal Dönmez /İnşaat Mühendisi 2 hafta önce
Sayın Başkan, İçinize sinmiyor ama aynı hatalara devam ediliyor. Denize nebati toprak dökülmeye devam ediyor. Bu alana her türlü hafriyat, çöp dökülüyor! Ve bitmeyen bir dolgu projesi olsun diye deniz tarafında koruma yapısı yapılmadı. Dalgaların oluşturduğu şevin üzerine koruma yapısı yapamazsınız! Bu koruma yapısı sağlam yere oturmalı! Uzattığınız menfezleri koruma yapısı olmadan denizin dalgalarına bırakırsanız çok kısa sürede hepsini tekrar tamir etmeniz gerekecektir.
7 yıldır devam eden projede 1 m2 halkın kullanımına açılmadı! Bu projeyi yapanların kıyı yapıları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünüyorum.