Beşikdüzü'nde tartışma konusu olmuştu: O vapur batacak!

Trabzon haber: Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, niçin satmak istediğini açıkladı.

Trabzon Haber 30.12.2021, 09:52 30.12.2021, 10:06
Beşikdüzü'nde tartışma konusu olmuştu: O vapur batacak!

Başkan Uzun, Beşikdüzü’nde tartışma konusu olan Mavi Karadeniz vapurunun uzun süredir çalışmadığını, paslanmaya yüz tuttuğunu, su alıp batabileceğini öğrendiklerini söyledi.

Beşikdüzü Belediye Başkanı Uzun, limana demirli olan Mavi Karadeniz vapurunun önceki dönemde büyükşehir belediyesinden meclis kararıyla Beşikdüzü Belediyesi’ne hibe edildiğini anımsatarak, “Eski ve ekonomik ömrünü doldurmuş bir gemidir. Nitekim Trabzon’da ilçemize çalıştırılarak değil halatlarla çekilerek getirilen bir gemidir. Geldiği günden itibaren Beşikdüzü’nde, belediyemizce halkımız misafir edilmiş, çay ve kahve ikramı yapılmıştır. Göreve geldiğimiz ilk günden, pandemi sürecine kadar biz de aynı hizmeti yaptık” dedi.

Görüş istedik

Geminin restoran ve kafeterya olarak kullanılması için DLH ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün olumlu görüş bildirmediğini ifade eden Uzun, “Bu geminin Beşikdüzü Belediye’mize aylık ortalama 30-40 bin TL masrafı var. Beşikdüzü Belediyesi olarak daha önemli hizmetler verebilmek için gemimizi restoran, kafeterya gibi kiralamayı arzu ediyorduk. Bu konuda Eylül 2021 Meclisi’nde karar aldık. Gemimizin bu amaçla kullanılabilmesi için DLH Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü’ne müsaade yazısı yazdık. Gemimizin kiralanması talebimizle ilgili olarak kurumlar görüşlerini bildirdiler ve uygun görüş vermediler. Bu arada aynı geminin ikizi olan gemiyi Rize Belediyesi bir firmaya satmış. Satın alan firma bizden istedi” dedi.

Gemi batabilir

Geminin uzun süredir çalışmadığını, paslanmaya yüz tuttuğunu, su alıp batabileceğini öğrendiklerini söyleyen Ramis Uzun, “2021 Kasım Meclis toplantısı öncesi büyükşehir belediyemizden bu hususları çok iyi bilen, çok sayıda gemileri olan bir meclis üyesi arkadaşımıza durumu aktardım ve gemimizin ne kadar riskli olduğunu öğrendim. Bu geminin uzun yıllardır çalışmadığını, paslanmaya yüz tutabileceğini ve midye yapışması olur ise bu geminin su alıp batabileceğini bildirdiler” şeklinde konuştu.

Riski yüksek

Daha önce de ilçede bir kum gemisinin battığını ve hâlâ çıkartılamadığını ifade eden Uzun, “Aynı durumun bizim gemimiz için de olabileceğini düşünerek ve meclis kararı alarak satışına karar verdik. Bu arada Gemi Mühendisleri Odası’na gemimizi incelettik. Rapor ortada… Sonuç şu: Bu gemi ekonomik ömrünü doldurmuş, paslanmaya ve midye toplamaya başlamış. Batma riski çok yüksek bir gemi. Bu nedenle en kısa sürede elimizden çıkartmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Maliyeti yüksek

Geminin satışını gerçekleştirmek için çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Uzun, “Bu gemiyi tamir ettirmeye belediyemizin gücü yetmez. Çok önemli maliyeti var. Onun için bağımsız değerlendirme kuruluşlarından hizmet satın alarak nasıl değerlendirebileceğimizi araştırıyoruz. Bundan sonraki süreçte gemimizin satışını gerçekleştireceğiz. Durum bundan ibaret” ifadelerini kullandı.

Kimsenin hakkı yok

Konuyla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Başkan Uzun, “Eleştiri yapan kişiler gemimizi Beşikdüzü’nün sembolü olarak gösteriyor ve tepki veriyorlar. Beşikdüzü’nün sembolü Bestt Otel, Ticaret Lisesi, Atatürk Lisesi, Şehit Erdal Kurtoğlu Parkı, Köy Enstitüsü Parkı idi. Gemi bizim mazimiz değil. Onlar bir bir yıkılırken neredeydiniz? Hiçbir tepkiniz var mıydı? Yok. Ortalığı karıştırmaya kimsenin hakkı da haddi de yok” dedi.

Haber: İnan KALYONCU

Yorumlar (0)