Bitki kaçakçıları Karadeniz’e dadandı

Trabzon’un Sürmene ilçesinde yaşayan iş insanı, ihracatçı, aynı zamanda bitki bilimci ve araştırmacı Süleyman Bilgin, Türkiye'de endemik olan birçok bitkinin biyokaçakçılar tarafından yurtdışına çıkarıldığını ve götürüldükleri yerlerde yetiştirildikleri için bitkilerin endemik olma özelliklerini kaybettiğini söyledi.

Trabzon Haber 12.04.2022, 09:40
Bitki kaçakçıları Karadeniz’e dadandı

Bir bitki ya da hayvanın sadece bir bölgede yetişmesine "endemik" denildiğini belirten Süleyman Bilgin, "Siz, herhangi bir bitkiyi ya da bir hayvanı bir yerden başka bir yere izinsiz olarak taşırsanız, bu biyokaçakçılık oluyor. Diğer bir ismiyle bitki casusluğu. Türkiye'de birçok bölgede biyokaçakçılık yapılıyor, en fazla Karadeniz Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde Toroslar’da yapılıyor. Ülkemizde maalesef biyokaçakçılıkla ilgili hapis cezası yok. Bu tür kaçakçılıklar kabahatler kanununa giriyor, kabahatler kanununda da bunu karşılığı para cezasıdır. Yakalanan şahıslara para cezası veriliyor. Bu da çok fazla caydırıcı olmuyor." diye konuştu.

“KARADENİZ BÖLGESİ HEDEF SEÇİLİYOR”

Bilgin, endemik bitki kaçakçılarının Türkiye’de ağırlıklı olarak Karadeniz Bölgesi’ni hedef seçtiğini ifade etti.Bilgin, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Karadeniz Bölgesi’nde bitki casusluğu yapılmasının başlıca sebepleri endemik bitkilerin farklı türlerden olmasından kaynaklanıyor. Tabi bu tek faktör değil. Karadeniz Bölgesi ağaçlık ve dağlık bir bölgedir, o yüzden bitki casusluğuna arazi olarak uygun bir bölgedir. Dışardan ülkemize gelen bilim adamları, üniversite hocaları ya da para karşılığında tutulmuş insanlar bölgemize çok kolaylıkla sızabiliyor. Bölgeye gelenler, derelerimizde, ormanlarımızda çalışmalarını çok rahatlıkla yapabiliyorlar. Bu konuda halkımız yeterince bilinçlendirilmedi. Özellikle turizm şirketleri ile seyahat yapanlar bölgemizde konaklayıp arazide araştırmalarını çok rahatlıkla yapabiliyorlar. Turizm şirketleri ve bu şahısların konaklamasını sağlayan işletme sahipleri bu tür insanlar konusunda daha duyarlı olmalı. Bitki kaçakçılığı yapan insanlarda en son gördüğümüz, topladığı bitkiyi özel kaplara koyarak kargoya teslim ediyor ve kargo ile gönderiyor. Bu tür kaçakçılığı yapanları görenler hemen kolluk kuvvetlerine bilgi vermesi lazım.”

“KARADENİZ BÖLGESİ ENDEMİK BİTKİ ACISINDAN ZENGİNDİR”

Karadeniz Bölgesi’nin endemik bitki açısından zengin bir bölge olduğunu söyleyen Bilgin, “Karadeniz Bölgesinde yaklaşık 270 civarında endemik bitki bulunurken Trabzon Bölgesi’nde ise 80 civarında endemik bitki çeşidi var. Tabi bu bitkilerde değişkenlikler de oluyor, yok olanlar olduğu gibi yeniden var olan bitkiler de olabiliyor. Trabzon ili sınırları içerisinde biri milli park diğeri ise tabiat parkı olmak üzere iki doğal koruma alan mevcuttur. Trabzon ili Maçka ilçesinde yer alan Altındere Milli Parkı, doğal kaynak değerleri, tarihi dokusu ve zengin bitkisel çeşitliliği ile öne çıkan milli parklarımızdandır. Altındere Vadisi Milli Parkı’nı da kapsayan ve 2002 yılında tamamlanan “Trabzon–Meryemana (Sümela) ve Çevresinin Florası” adlı bir proje ile alanda 77 familya ve 253 cinse ait toplam 515 vasküler bitki taksonu saptanmıştır. Bu bitkilerin 38 adedinin endemik olduğu tespit edilmiştir.” şeklinde konuştu.

“SOĞANLI BİTKİLER, BÖCEKLER VE SÜRÜNGENLER”

dışına kaçılanlar endemik bitkilerin genellikle soğanlı bitkiler olduğunu belirten Süleyman Bilgin, bunların yanında böceklerin ve sürüngenlerinde biyokaçakçılar tarafından yurtdışına çıkartıldığını söyledi. Türkiye'den bitki ve hayvan kaçıran ülkelerin başında Avrupa ülkelerinin geldiğini dile getiren Bilgin, “ dışına kaçırılan endemik bitkileri incelediğimizde, bunlar genelde soğanlı bitkiler olabiliyor. Salep türleri yasak olmasına rağmen bölgemizden toplanıp sevk edilebiliyor. Salep türleri endemik türlerdir. Gözlemlediğimiz kadarıyla bunlar sökülüp götürülenler arasında. Bunun yanında bazı böcekler de var. Avrupa’da maddi değeri yüksek olanlar da ülkemizden kaçırılıyor. Bölgeye ait, endemik türde dediğimiz bazı yılan türleri vardı, özelliklede Artvin Bölgesinde yoğundu, bu sürüngenler de ülkemizden kaçırılıp götürülüyor.” ifadelerini kullandı.

Haber: İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)