Bu takım Avrupa'da oynar ama 3 ama 5 sene sonra

Trabzon Büyükşehir Belediyespor'un 61 numaralı oyuncusu Alihan Birinci Kuzey Ekspres'in sorularını yanıtladı.

Trabzon Haber 08.12.2021, 10:28
Bu takım Avrupa'da oynar ama 3 ama 5 sene sonra

Erkekler Hentbol Süper Lig’inde mücadele eden Trabzon Büyükşehir Belediyespor cumartesi günü Beşirli’de oynayacakları Beykoz maçının hazırlıklarına ara vermeden devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Yeni Mamak karşısında kazanarak çok kritik bir galibiyet alarak haftayı 4 puanla 11. sırada tamamlayan temsilcimiz, taraftar desteğini de arkasına alarak çıkışını sürdürmekte kararlı.

Geçen sezon 1. Lig’de attığı 32 golle Trabzon Büyükşehir Belediyespor’un Süper Lig’e çıkmasında pay sahibi olan Alihan Birinci, antrenman öncesinde sorularımızı yanıtladı. Trabzon doğumlu olan başarılı sporcu, Belediyespor’un takıma verdiği desteklerden dolayı mutlu olduğunu ifade ederken, Trabzonlu sporcuların ağırlıkta olduğu bir takımda oynamanın kendisine keyif verdiğini belirtti.

İşte Birinci’nin açıklamaları

Herkes gol atıyor 

Geçen sene skor anlamında ismini daha fazla görüyorduk. Bu sene bireysel olarak taktik mi değişti?

Geçen sene daha fazla skora dönük bir yapım vardı. Ancak bu sene skor üretebilecek birçok arkadaş var. Takımda hemen hemen herkes skora katkı yapıyor. Bu nedenle gol sayım düştü ancak sorumluluk biraz daha fazla dağıldığı için daha rahatım. Belki katkı anlamında skorer olamasam da oyunun diğer bölgelerinde sorumluluk alıyorum.

Gençlerle oluşan yapılanma 

Süper Lig’de mücadele ediyorsunuz. Çok genç bir kadroyla üstelik... 2006-2005 doğumlu sporcularla böylesine bir ligde mücadele etmenizin gelecek adına yansımaları neler olur?

Bizim takımda genel olarak altyapıdan gelen sporcular var. Ben de buranın Trabzon altyapısından geldim. Hocalarımız zaten bu ligin en tecrübeli isimlerindendir. Güzel bir harmanlama yaptılar. Tecrübeli oyuncular var. Dediğiniz gibi çok genç isimler var. 15-16 yaşında sporcularımız var. Bizden yaşça büyüklerin tecrübelerini alıyoruz. Ardından da yaşça çok daha küçük olan sporcularla özel olarak ilgilenerek onların gelişimlerine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Şu an en üst ligdeyiz. Maç oynaya oynaya takım olarak daha da gelişiyoruz. Bu gelişimimizin ilerleyen zamanlarda üst seviyelere çıkacağından eminim.

Hedef Avrupa Şampiyonası 

Bu takımla birlikte 2-3 yıl daha çalışma fırsatınız olursa Trabzon Büyükşehir Belediyespor’u nerelerde görebiliriz?

Hedefimiz Avrupa Şampiyonası’nda final oynamak. Ben buna gönülden inanıyorum. Bu hedef bizim adımıza şu an için biraz uzak. Ancak bunu başarabilecek bir altyapımızın olduğunu düşünüyorum. Geçen sene hedeflerimiz vardı. Sadece Trabzonlu oyuncularla 1. Lig’de mücadele etmeye çalışacaktık. Ettik de… Öyle ki adımızı Süper Lig’e yazdırmasını bildik. Şimdi tecrübeli isimler geldi. 2 yabancı isim geldi. Bunlarla birlikte artık 2-3 sene sonra, kalitemiz belli bir noktaya gelmiş olacak. Bu takımla birlikte Trabzon’u ve ülkemizi Avrupa’da temsil etmek istiyoruz. Büyükşehir Belediyespor’un Avrupa Arenası’nda oynayacağına inanıyorum. Ama 3 ama 5 sene sonra. Bu yapı, o hedefe ulaşabilecek enerjiye sahiptir.

Her maç gelişiyoruz 

Sezona biraz tutuk başladınız. Bunda ligin fikstürü de etkendi. Ancak son haftalara doğru galibiyetler almayı başarıyorsunuz. Takım içerisindeki gelişimi nasıl görüyorsun?

Antrenman periyodumuz çok yoğun. Hocalarımızla birlikte gerçekten üst düzey bir antrenman metodu uyguluyoruz. Böyle devam ettiğimiz sürece 2 sene sonra bizi Avrupa arenasında seyredeceksiniz. Trabzon ağırlıkta bir takımın bu noktalara gelebilmesi için elimizden gelenin maksimumunu parkeye yansıtabilmek için çabalıyoruz. Her maç oyun anlayışımızın geliştiğini, takım uyumunun giderek arttığını görebiliyoruz. Bunu maçlarımıza gelen seyircinin verdiği reaksiyondan da anlayabiliyoruz. Bu da bizi mutlu eden en temel faktörlerin başında geliyor.

‘Öze dönüşü' yaptık

Trabzon’un başta futbol olmak üzere, tüm spor branşlarında öze dönüş söylemleri duyuyoruz. Ancak bunun en temel görüntüsünü Büyükşehir Belediyespor hentbol takımında gördük. Öze dönüş anlamında yapılan çalışmalar hakkında neler söylemek istersin?

Trabzon’da futbolun ardından hentbol kültürü yaygındır. Türkiye’de hentbola vakıf olan Trabzon’dan başka bir şehir yok. Seyircimiz o konuda çok iyi. Çünkü geçmişte yine bu coğrafyanın sporcuları adını Süper Lig’de duyurmasını bildi. Öze dönüş derken de bunu kastediyoruz. Hentbolu çok iyi bilen bu şehirde, sporun içerisinden gelen kişilerin çocukları yine katkı sağlayacaktır. Sağlıyor da. Bugün takım içerisinde kalecimiz ya da oyuncularımız lise 1-2’de okuyor. Bu çocuğun yapısında belli ki bu var.

Öze dönüş tam olarak da budur. Çocuk sporu bilerek geliyor. Hata yaptığında tribünden reaksiyon oluyor çünkü izleyen de bu sporu biliyor. Geçen sene pandemiden dolayı maçlarımız pek takip edilmedi ama bu sene karşılaşmaları yöneten hakemler bile tribünlerde etkileniyor. Yanlış karar verdiğinde reaksiyon olacağını biliyor. Bu şehirde hentbol ekolü vardı. Bu ekolü yeniden canlandırmak isteyen kulübümüze biz de elimizden geleni yapmaya, ardımızdan gelecek olan sporculara da başarılı bir kulüp mirasını bırakmaya çalışıyoruz.

Trabzon'da hentbol bir ekoldur

Vakti zamanında Trabzon’da hentbol ekolünün varlığından bahsettin. Günümüze gelene kadar belli başlı periyotlarda es verildi. Şu anda kurulan bu sistemli takımın gelecek adına yeniden ekol haline gelebileceğini düşünüyor musun?

Bu bizim planlarımızın bir parçası. Altyapıdan gelen sporcularımız var. Minik, yıldız ve genç takımımız var. Zaten şu anda A takımımızda bulunan birçok sporcu aynı zamanda genç takımımızda da oynuyor. Altyapıdan gelen sporcularla birlikte 5-10 sene artık bu işin meyvelerini toplamaya başlayacağız. Erdoğdu Lisesi dünya şampiyonu olduktan sonra, altyapının önemi bir kez daha kendini gösterdi. O takımın içerisinden çıkan bir sporcu şu an Türkiye futbol piyasasında hatırı sayılır bir rakama satıldı. Geçen sene Trabzonspor futbol U 19 takımı Türkiye Şampiyonu oldu adını Avrupa’ya yazdırdı.

Bunlar hep sistemin getirdiği başarılar. Şimdi biz de aynı düşünceyi hentbola entegre etmeye çalışıyoruz. Bu sporcular ilerleyen zamanlarda transfer edilecek. Transfer olacak sporcunun ardını doldurmamız lazım. Bunu başardığımız zaman Trabzon Büyükşehir Belediyespor bir vitrin haline gelecek. Hem maddi olarak hem de sportif olarak üstüne koya koya başarıları yakalayacağız. Bu doğrultuda şu an için oluşturulmuş sistemin devam etmesi halinde o geçmişte ekol haline gelen dinamiği yeniden hareketlendirebiliriz.

Zorluoğlu'na ve Belediyespor'a teşekkür

Kadro yapısına bakıldığında bir planlamanın olduğunu görebiliyoruz. Sporcu olarak bu planlamayı nasıl değerlendirirsin?

Antrenörlerimiz gerçekten bu ligin tecrübeli isimlerinden. Çok iyi bir yönetimimiz var. Trabzon Büyükşehir Belediyesi bize gerçekten çok güzel destek veriyor. Bize sahip çıkıyorlar. Bir maç olduğundan maçlara uçakla gidiyoruz. Konakladığımız yerler kaliteli. Bu yüzden maç dışında hiçbir şey düşünmememizi sağlıyorlar. Özellikle de böyle bir oluşum genç oyuncuları çok fazla motive ediyor. Bu konuda Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’na ve Belediyespor Başkanı Adnan Gül önderliğindeki yöneticilere teşekkür ediyorum.

Trabzon'a çağrı 

Camiaya mesajın var mı?

Hentbolu bilen bir şehirde yaşamak beni çok mutlu ediyor. Ancak pek tabi ki bilmeyenler de var. Ben hentbolu bilmeyen kesime seslenmek istiyoruz. Maçlarımıza gelsinler. O ambiyansı yaşasınlar. Bizi desteklesinler, oyunumuza aşık olurlar. Bizler bir kişi daha kazanmış oluruz. Bu coğrafyanın çocuklarıyla Süper Lig’de mücadele ediyoruz. Bize destek olsunlar. Biz de onlarla sevinelim. Yenilirsek de alacağımız reaksiyonla kendimizi daha da fazla geliştirelim. Ama Beşirli Spor Salonu’nu maç günleri doldurmalarını çok istiyorum.

Beykoz maçına davet

Cumartesi günü Beykoz maçı var. Geçtiğimiz hafta Mamak karşısında kazanmasını bildiniz. Önemli bir maça çıkacaksınız. Neler söylemek istersin?

Beykoz maçı bizim hedef maçlarımızdan bir tanesi. Kazanabileceğimiz bir maç... Çok genç bir takımız. Ancak rakip de çok genç ve onların bizden bir fazlası var; o da daha uzun süreyle bir arada oynamışlar. Takım olarak yeni yeni rayına oturuyoruz. Ancak kazanabileceğimiz bir maç. Bize destek veren herkesi maçımıza bekliyoruz.

Haber: Ali Osman YÜRÜK

Yorumlar (0)