Bu toprağı vatan yapanlar: 'Belki şehit olurum'

Bu hafta, “Bu toprağı vatan yapanlar” bölümünde Şırnak Uludere karayolunda polis kontrol noktasında teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan Polis Memuru Şehit Soner Yıldırım’ın aziz hatırasını yâd ediyoruz.

Trabzon Haber 28.07.2021, 11:32 28.07.2021, 11:33
Bu toprağı vatan yapanlar: 'Belki şehit olurum'

Hain terör örgütünün kahpece saldırılarının ardından verdiğimiz şehitler yüreğimizi dağlar…

Canımızdan can gider. Hiçbir şey o kahramanları geri getirmez. Askerimiz, polisimiz, bizleri korumak için canını ortaya koyan her vatan evladının ebediyete göç etmesi, Türk milletini derinden sarsar.

 “O GECE ÇOK KÖTÜ RÜYA GÖRDÜM”

Anne Hava Yıldırım, “Soner’den başka üç tane daha oğlum var ama onun yeri bende bir başkaydı. O bir başka evlattı” diyerek söze başladı.

Yıldırım, “Her gün oğlumla telefonda konuşuyorduk. Soner şehit olmadan önce aradım onu, telefonda biraz sohbet ettik. Oğlum aman aman kendini iyi kolla dedim. Oğlumun şehit olduğu gece çok kötü bir rüya gördüm. Evimizin başımıza yıkıldığını, evin içinde et parçalarının olduğunu gördüm rüyamda. Sabah kalkıp işe gittim. Saat 9 olmuştu. İşyerindeki arkadaşlar televizyondan haberleri izliyordu. Ben haberleri izlemeden işimi yapmaya başladım. Bir süre sonra görevli memur geldi. Beni dışarı çağırdılar. Dışarı çıktığımda çocuklarımı ve görevlileri görünce oğluma bir şey olduğu kalbimden geçti. İşyerine gelen görevliler bana o acı haberi verdiler” dedi.

sehit-soner-yildirim-anne-ve-babasi-ile-birlikte-001.jpg

“OĞLUMUN ARDINDAN DEVAMLI AĞLADIM”

“Oğlum çok merhametliydi, bir sözümü iki etmezdi. Oğlum, beni hiçbir zaman üzmedi.” diyen Hava Yıldırım, oğlu ile ilgili şunları söyledi: “Çok hayallerimiz vardı. ‘Oğlum git gel doğu görevine, sana araba alacağım, seni evlendirip ev alacağım’ dedim ona. Anne dedi, “Ben size daha yük olmam, siz dört tane çocuk okuttunuz. Ben kendi evimi de alırım arabamı da alırım” dedi. Sevgilisi vardı. Oğlumu doğu görevine gönderirken sevgilisi çok ağlamıştı arkasından. Sevgilisi evlenmek istemişti, oğlum doğu görevi bitmeden evlenmek istemedi. Belki şehit olurum. Ben kimseye sebep olamam dedi. Oğlumu Şırnak’a gönderirken kollarını boynumdan ayırmadı, devamlı bana sarıldı. Oğlumun ardından devamlı ağladım.” 

sehit-soner-yildirim-2-001.jpg

 

“OĞLUM YAŞAYAN BİR EFSANEYDİ”

Polis Memuru Şehit Soner Yıldırım’ın babası Muhammet Yıldırım, oğlunun şehit olduğu haberini köyünde fındık toplarken aldığını belirterek şunları söyledi: “Sabahın sekiziydi, komşum aradı beni, Şırnak’ta iki şehidimiz var, bir bak dedi Soner’den haber alabilir misin? Aradım oğlumdan haber alamadım. Günlerden pazardı, Trabzon’daki oğlumu aradım. Oğlum muhtarımıza ulaş ondan bir bilgi al dedim. Saat sekiz buçuk dokuz gibi oğlum döndü bana, baba Soner şehit oldu dedi. Dünyalarımız yıkıldı. Benim oğlum yaşayan bir efsaneydi. Cenabı Allah şehitliğin değerini bilene verir”.

sehit-soner-yildirim-3-001.jpg

“ONUN YERİ BİR BAŞKAYDI”

“Oğlumla ilgili o kadar çok anılarımız var ki…” diyen baba Yıldırım, “En son telefon görüşmemiz akşam altıda oldu. Oğlum sabahın beş buçuğunda şehit oldu” dedi.

Muhammet Yıldırım, “12 Eylül 2019’da akşam altı civarında mezeredeydim, rahmetli oğlumu aradım cevap vermedi. 5 dakika sonra geri aradı oğlum, baba aradın beni tıraş oluyordum bakamadım telefona, dedi. Oğlum, Şırnak’ta hayırdır ne tıraşı, orada senin ve halkın can güvenliği önemli. Baba dediğin doğru ama neresi olursa olsun ben kurala uyarım dedi. Dört tane evlat verdi bana Cenabı Allah ama onun yeri başkaydı. Hiçbir zaman kimseyi kırmadı. Her zaman düşenin yanındaydı. Öyle bir evlattı benim oğlum. Zonguldak’ta görev yaptığı yere gitmiştim. Evine gittim, bir baktım, evi aynı yurt gibi. Dedim oğlum bu ne? Dedi baba yeni arkadaşlar geldi sokakta mı bırakacaktım onları. Oğlum 24 yaşındaydı ama 240 yıllık bir tecrübe vardı onda. Cenabı Allah onlara makamın en güzelini verdi” ifadelerini kullandı.

sehit-soner-yildirim-4-001.jpg

“FETÖ’CÜLER OĞLUMUN PEŞİNDE ÇOK DOLAŞTI”

Şehit Soner Yıldırım’ı FETÖ’cülere teslim etmediğini söyleyen baba, “Oğlum lise yıllarında başarılı bir çocuktu, o dönem FETÖ’cüler peşinde çok dolaştı dershanelerine alabilmek için ama vermedim oğlumu dershanelerine. Ben onların ne olduğunu çok iyi biliyordum. Hele de FETÖ’nün nasıl bir şeytan olduğunu çok iyi biliyordum” diye konuştu.

sehit-soner-yildirim-6.jpg

ŞEHİT POLİS SONER YILDIRIM KİMDİR?

01 Ağustos 1991’de Trabzon ili Tonya ilçesine bağlı İskenderli beldesinde dünyaya geldi. Anne adı Hava baba adı Muhammet’tir. Öğrenim hayatına İskenderli Şehit Kenan Kumaş İlkokulu’nda başladı, ortaokulu Hasan Ali Yücel Ortaokulu’nda tamamladıktan sonra liseyi Vakfıkebir Anadolu Lisesi’nde okudu. 2011’de Erzurum Polis Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olduktan sonra Zonguldak ili Kilimli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde 4 yıl görev yaptı. Şark görevi için Ağustos 2015’te Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Şırnak Uludere karayolu polis kontrol noktasında teröristlerin saldırısı sonucu 13 Eylül 2015 Pazar günü şehit düştü. Şehit Soner Yıldırım bekardı, üç erkek kardeşi vardı.

Haber:İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:59
Öğle 12:20
İkindi 15:47
Akşam 18:32
Yatsı 19:52