Büyükşehir meclisinde Lütfü Türkkan gerginliği

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nın kasım ayı ilk meclis oturumunda Lütfü Türkkan gerginliği yaşandı.

Trabzon Haber 08.11.2021, 15:21 09.11.2021, 09:47
Büyükşehir meclisinde Lütfü Türkkan gerginliği

Trabzon Büyükşehir Belediyesi kasım ayı ilk Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun başkanlığında gerçekleşti. 

Kasım ayı meclisinin 8 gün Büyükşehir Belediye Meclisi, 2 günde TİSKİ görüşmeleri olmak üzere 10 günlük çalışma yapacağını duyuran Zorluoğlu, Belediyenin gerçekleştirdiği çalışmaları hatırlatarak toplantıya başladı.

Başkan Zorluoğlu, "Kahramanmaraş, şehrimizle bağlantısı olan, dostluğumuzun mevcut bulunduğu bir şehirdir. Aradaki bu kardeşlik resmiyete kavuşmamıştı. Geçtiğimiz eylül ayında bu kardeşliği resmileştirdik.Ulaşım Master Planı'nın geçtiğimiz günlerde ikinci çalıştayını gerçekleştirdik. Aralık ayında üçüncü çalıştayı da gerçekleştireceğiz. 60 milyon dolara mal olan katı atık tesisini hizmete açtık. Tam otomatik katlı otopark, Yalıncak plajı ve sahil düzenlemesi, Fatih Parkı, Uzun Sokak taban değişimi, Uzungöl ve Sümela'da değişiklikler yaptık. 35 adet yeni otobüs alımı, 20 adet yeni temizlik aracı alımı, Kızlar Manastırı restorasyonu bugüne kadar tamamladığımız çalışmaların bazılarıdır. Şehir merkezimize hizmet verecek Akoluk arıtma tesisinde sona yaklaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak Trabzon'da çok özel bir dönemi yaşıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte çok daha iyi, yaşanabilir bir Trabzon'u gerçekleştireceğiz." dedi.

Bu esnafımızın sorunları giderilecek mi?

Oturumda söz alan İYİ Parti Akçaabat Meclis Üyesi Aslan Güner, "Öncelikle Baykar yönetim kurulu başkanı Özdemir Bayraktar'a rahmet diliyorum. Çevre Koruma Daire Başkanlığımız ve üniversitelerimizler birlikte toprak döküm sahası alanları belirlenecekti. Gülcemalin dolmasından dolayı. Böyle bir çalışma yapıldı, Sera Vadisinde yakınlarında bir alan tespit edildi. Cumhurbaşkanlığı o alanla ilgili acil kamulaştırma kararı aldı. Bu alan ne kadar süreyle şehrin hafriyat döküm ve depolama alanı olacak. oradaki karayolu Derecik vadisinin trafiğin taşımakta zorlanıyor. Gülcemaldaki kamyonlar zaten tren gibi gidiyorlar. O bölgeye bu kamyonlar da sokulursa bu sorun nasıl çözülecek?

Akçaabat minibüs dönüşümü başlatıldı. Bazı esnafımız verdikleri yetkileri geri çekti ve işler zora girdi. Bu esnafımızın sorunları giderilecek mi?" diyerek Başkan Zorluoğlu'na sorlarını yöneltti.

Başka yer yok muydu?

Karabağ zaferinin birinci yıl dönümünü kutluyan Ortahisar CHP Meclis Üyesi Turgay Şahin, "Tarım Bakanı gelerek üreticiye destek amaçlı ilçe belediyelerimizle sözleşmeler imzaladı. Bunlardan biri de Akçaabat Belediyesi ile üretici arasında imzalanan aronya bitkisi ile ilgili bir sözleşme. Hatta tarım il müdürlükleri üreticiye fidanlar verdi. Ama beni arayan bir üretci, 'ben bu bitkiyi diktim ama suyum yoktu Akçaabat'taki TİSKİ yetkilisine uğradım bana su bağlatılacaktı ama TİSKİ daha sonra suyumuz az diyerek olumsuz yanıt verdi' dedi. Böyle bir üretime destek veriyorsa TİSKİ neden desteklemiyor?  Beşirli'de kadın yaşam merkezi yapımına karar verdiniz. 50 milyon liraya mal olacak. Böyle projeler yapılacak ama neden bu tür projeler hep dolgu alanlara yapılıyor. Bir cami, bir kuyumcu kent, bir gasilhane, bir Avrasya pazarı. Başka yer yok muydu da hep burayı tercih ediyoruz. Neden insanların nefes alacağı bu yerleri yapılarla dolduruyoruz. Sahil yolunda yapılan büfeler nedeniyle oralarda trafik yoğunluğu oluyor. Maçka kozaağaç grup yolu perişan vaziyette. Orasıyla ilgilenilmesi gerekiyor. Diğer belediyeler kara kışta vatandaşlara destek olmak için paketler yapıyorz sizin belediyeniz de böyle bir şey planlıyor mu?"

O sene bu sene

Mecliste söz alan Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız,"Trabzonspor önemli bir virajı daha devirdi. Çıkmış olduğu liderlik yolunda bir rakibini daha devirdi. O senenin bu sene olduğuna inanıyoruz. Trabzonsporumuza başarılar." diyerek konuşmasına başladı. 

"Lütfü Türkkan'ın soyadının değiştirilmesini tavsiye ediyoruz"

15 Temmuz'dan bu yana Türkiye'nin büyük badireler atlattığını söyleyen Kurukız, "10 tane büyükelçi bir araya geldiler. Osman Kavalan’ın cezaevinden çıkması için ülkemize nota verdiler. Bunu kınıyoruz. 10 tane büyükelçinin Osman Kavala’yı çıkarın demesi yetmez, isterse 100 tanesi gelsin. Biz Türkiye olarak onların iç işlerine karışıyor muyuz? Yapılan bu hareketi kınıyorum. Şehitlerimize küfür eden bir partinin üyesini kınıyor lanetliyor ve soyadının değiştirilmesini tavsiye ediyorum."

"Dolgu alanına yapılan projeler doğru"

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,dolgu alanlarına yapılan projelerin doğru olduğunu dile getirdi. Başkan Genç,"Karabağ zaferini kutluyor, o zaferin gerçekleşmesine yardım eden Türk vatandaşlarını tebrik ediyorum. Şuşa’ya kardeş şehir olma teklifini de yaptığını kamuoyuna duyuruyoruz. Çömlekçi’den otoparkımıza, meydana erişmi sağlayacak, meydan trafiğini rahatlatacak bir projeyi size sunmuştuk bu ne durumda? Dolgu alanlarımıza yapılan projeler çok doğru bir karardır. Bu projeler şehrimizin talebine karşılık yapılıyor." şeklinde konuştu. 

"Türkkan için gereken yapılmıştır"

Refik Kurukız'ın Lütfü Türkkan açıklamasına yanıt veren Aslan Güner,"Refik başkanımızın tarzı hiç hoş değil. Sayın Türkkanın davranışını doğru bulmadığımızı belirtiyorum. Türkkan şehitlerimize küfür etmedi, şehit yakını ile arasında geçen bir tartışmaydı. Üstelik Refik beyin, mecliste olamayan biri hakkında soyadını değiştirilmesini gibi bir konuyu konuşması doğru değildir. Türkkan için de gerek yapılmıştır." dedi. 

"Konuşmam beni ilgilendirir"

Söz hakkı alan Başkan Kurukız ise "Biz parti ismi vermedik kişi ismi verdik. Şehitlerimiz söz konusu olduğunda hassasiyetlerimiz var. Meclisimizin bir üyesi olarak, Şalpazarı belediye başkanı olarak konuşmam beni ilgilendirir." şeklinde Aslan Güner'e cevap verdi.

Süreç bizim kontrolümüzde

Sorulara yanıt vermek üzere söz alan Başkan Zorluoğlu “Biz KTÜ ile birlikte döküm sahalarıyla ilgili çalışma yaptık. Orayla ilgili rapor hazırladık. Akçaabat Sera vadisindeki alan değil, Trabzon’da tüm bu alanların nereler olacağına dair elimizde bilgiler var. Ben de Sera Vadisine gittim orada mülk sahipleriyle görüştüm. O süreci onlarla istişareli bir şekilde yürütüyoruz. Oradaki mülk sahipleri ve vatandaşlarla birlikte bu süreci sürdüreceğiz. O bölge bize iki yıl hizmet edecek. Sorunumuz şu ki, devlete ait döküm alanı bulmamız zor. Bu nedenle zorunlu kamulaştırma ortaya çıkıyor. O bakımdan süreç bizim kontrolümüz altındadır."

Akçaabat dolmuş dönüşümü

"Merkezdeki dönüşüm tamamlanmak üzere. Yıl sonuna kadar hepsi tamamlanmış olacak. Akçaabat'ta süreç merkezdekinin tam terzi maalesef. Orada otobüse dönüşelim diye talep geldi. Bunun üzerine biz bir dönüşüm modeli hazırladık. Zaman içerisinde şöyle bir şey oldu, ilgili kooperatifin bu araçları temin etmesi gerekir ama bunu gerçekleştiremediler. Sorumluluklarından vazgeçtiler. Şu ana kadar 9 tane sağlandı ama onlar da sistemden çıktılar. Mağdur olan esnaf varsa bu dokuz tane otobüsü alanlardır. Gerisi kendi araçlarını kullanmaya devam etti. O 9 tane minibüsle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Burada büyükşehir belediyesine atfedilecek bir kusur yoktur. Muhatap kooperatif öngörülen koşulları sağlayamamıştır.”

Geniş alanlar işgal edilmiyor

KTÜ yol çalışması, şubat ayı sonu itibariyle, mart ayının 15'inde tamamlanmış olur.Beşirli kadın yaşam ve istihdam merkezinin yeriyle ilgili bir sorun belirttiniz. Bildiğiniz gibi yer sıkıntılarımız var. Orada ağaçlar kesilmesi. Orada sert budanma ile sökülüp yeniden dikildiler. Geriye kalan ağaçların da yaprakları dökülmesi bekleniyor. Onlar da sökülüp başka bir yerde değerlendirilecek. Yapraklarının dökülmesini bekliyoruz.Ganita faroz büyük bir hattır. Orada 7 tane büfe öngörüyoruz. Öyle geniş alanların işgal edilmesi gibi bir durum yok." dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak 05:50
Güneş 07:21
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
9
parçalı bulutlu