CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi Kuzey Ekspres’in sorularını yanıtladı

CHP milletvekili Akif Hamzaçebi, iktidara hazır bir parti olduklarını belirterek, şu anda memleketin en önemli meselesinin ekonomi olduğunu vurguladı.

Trabzon Haber 18.06.2022, 09:45
CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi Kuzey Ekspres’in sorularını yanıtladı

Bir konferans vermek üzere Trabzon’a gelen Akif Hamzaçebi Kuzey Ekspres Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Millet İttifakı olarak, zamanı gelince ekonomideki çözümleri de açıklayacaklarını ifade eden Hamzaçebi, “Altılı Masa olarak ekonomi konusunda ciddi çalışmalarımız var” dedi.

“EKONOMİ KONUSUNDA ÇÖZÜMLERİMİZ VAR”

Açıklamalarında Türkiye’deki ekonomik sıkıntılara değinen Akif Hamzaçebi, “Sokağa çıkıp vatandaşa sorduğumuzda en önemli sorun nedir. Aldığımız cevap ekonomidir, işsizliktir. Yoksulluktur, milli gelirden yeterince pay almamaktır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Genel Başkanımız Genel Başkanımız bir ekonomi masası oluşturdu. Cumhuriyet Halk Partisi Ekonomi Masası ekonomist arkadaşlardan oluşuyor.  Ve Türkiye'nin 81 ilini dolaşma kararı aldık. Bugüne kadar Türkiye'nin 40 iline gittik. 81 ilde ekonomide üretici kesimlerin ekonomideki diğer kesimlerin, sanayicinin, çalışanların, esnafın beklentileri nedir? Sorunlar yönel ve bölgesel olarak nedir? Bunları tespit ediyoruz. Ve bunları tespit ederken aynı zamanda CHP olarak çözümlerimizi de anlatıyoruz. Bu 81 il ziyaretinin sonuçlanmasını müteakip bir Türkiye raporu ortaya koyacağız. Türkiye raporunda, Türkiye'nin hem bölgesel sorunlarını hem ulusal sorunlarını, ekonomik sorunlarını ortaya koyacağız ve çözümleri de anlatacağız. Çözümünüz şu an yok mu diye bir soru sorarsanız. Elbette ki çözümlerimiz var. Sürekli olarak enflasyonla yaşayan, geleceği belirsiz olan, faizlerin olağanüstü ölçüde yükseldiği, kurun sürekli yükseldiği, Türk Lirası'nın sürekli olarak olağanüstü ölçüde değer kaybettiği sabit gelirlilerin, memurların, çalışanların, emeklilerin sürekli olarak refah kaybına uğradığı, giderek daha yoksullaştığı bir Türkiye'yi ayağa kaldıracağız. Herkes istikrarlı bir ekonomik düzende yaşayacak. Herkes gelecekte ekonominin nasıl olacağını görecek. Sürekli olarak her yıl büyüme kaydeden ve yarattığı milli gelir büyümesinden toplumun bütün kesimlerine adil bir şekilde pay dağıtan bir sistemi kuracağız. Evet. Bunun için çalışıyoruz. Bu konuda kararlıyız. Bunu başaracağız” diye konuştu.

DÜNYANIN YAZILIM MERKEZİ TRABZON!

“Trabzon'un yirmi birinci yüzyılın dünya şehirleri arasında önemli bir şehir olmasını arzu ediyoruz” diyen Hamzaçebi, “Trabzon bir dünya kenti potansiyeline sahip bir kenttir. Muhteşem bir tarihi vardır. Büyük bir potansiyeli vardır.  Şu an Türk Cumhuriyetleri’ne hitap eden Doğu Karadeniz'deki önemli bir kenttir. Büyük üretim potansiyeli, turizm potansiyeli, ihracat potansiyeli vardır. Ancak Trabzon'un fark edilmeyen, el değmemiş başka potansiyelleri de vardır. Trabzon'u sadece devletin altyapı yatırımlarının devlet tarafından altyapı yatırımlarının yapıldığı bir kent olarak düşünmemeliyiz. Elbette ki Trabzon'un altyapı anlamında yapılacak devlet tarafından yapılacak birçok yatırımı vardır. Bunları süratle tamamlayacağız. Ancak biz Trabzon'u yirmi birinci yüzyılın dünya şehirleri arasında önemli bir şehir olmasını arzu ediyoruz. Bunun için sadece saydığım alanlarda faaliyet gösteren ya da fındık ve çay fiyatıyla sürekli olarak meşgul olan bu çay fiyatının fındık fiyatının açıklanmasıyla ilerleme kaydeden veya geriye düşen bir şehir olmaması lazım. Biz Trabzon'da başka bir şey planlıyoruz. Ne planlıyoruz? Bakın Hindistan'dan örnek vereceğim. Hindistan Avrupa'nın yazılım merkezidir. Hindistan'ın yazılım ihracatı 134 milyar dolardır. Bugün Avrupa'da birçok şirketin telefonunu ararsanız karşınıza İngilizce konuşan veya o ülkenin dilini konuşan birisi çıkar. Ama o telefona çıkan kişi Hindistan'dadır. Biz Trabzon'u bu bölgeyi Karadeniz bölgesini bir yazılım merkezi, Dünya’nın, Avrupa'nın yazılım üssü haline getireceğiz. Bu ne çevreyi kirletecektir ne denizi kirletecektir. Trabzon'un bu doğal güzelliğine hitap eden bu doğal güzelliğini yok etmeden Trabzon'un yetişmiş insan gücünü değerlendirecek ve bölgeden göçü de önleyecek bir projedir. Avrupa'nın yazılı merkezi olacaktır Trabzon. Böyle büyük bir potansiyeli harekete geçireceğiz. 134 milyar dolar Hindistan'ın yazılımından elde ettiği ihracat gelirinin tutarıdır. Bu rakam aşağı yukarı on beş sene önce otuz milyar dolar civarındaydı. 30 milyar doları Hindistan,  134 milyar dolara çıkardı. Trabzon ve Türkiye ekonomisi yazılımla milyarlarca doları ülkeye kazandırabilir. Bu hem bölgenin, ilimizin refahını, hem Türkiye'nin refahını arttıracak olan bir gelişmedir” diye konuştu.

“BU EKONOMİ KIŞI ZOR ÇIKARIR”

Erken seçim konusuna da değinen Akif Hamzaçebi, “Bu ekonomi bu kışı zor çıkarır, şartlar hükümeti bir erken seçime mecbur edebilir. Ekonomide işler iyi gitmiyor. Ekonomide bir yandan belki büyüme var. Evet. TÜİK'in rakamlarına göre bir büyüme gözüküyor. Ama öte taraftan sokağa çıktığınızda büyük bir yoksulluk görüyorsunuz. Büyük bir enflasyon görüyorsunuz. Sürekli olarak değer kaybeden Türk lirası, sürekli olarak değer kazanan Dolar karşısında gelecek belirsizdir. Yatırım yapmıyor kimse. Yatırımlar durmuştur. Bu ekonomi bu kışı zor çıkarır. Elbette Erdoğan 2023 Haziran'ına kadar ülkeyi yönetmeye, cumhurbaşkanı olarak kalmaya devam etmek isteyecektir ancak şartlar onu erken seçime mecbur edebilir. CHP’lilerin gönlünden geçen aday Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Kemal Kılıçdaroğlu doğal Cumhurbaşkanı adayıdır. Ancak Sayın Kılıçdaroğlu tek başına bir adaylık açıklaması yapmayı uygun bulmuyor. Altılı masanın müştereken bir Cumhurbaşkanı adayı açıklamasını arzu ediyor. Kararın oradan çıkmasını arzu ediyor. Dolayısıyla bu adaylığa altılı masa karar verecektir” ifadelerini kullandı.

 Haber: İnan KALYONCU 

Yorumlar (0)