CHP’li isimden Kuyumcu Kent tepkisi: Geç kalındı!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantıları devam ediyor.

Trabzon Haber 10.11.2021, 15:24 10.11.2021, 15:42
CHP’li isimden Kuyumcu Kent tepkisi: Geç kalındı!

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı toplantılarının 3’üncü oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, toplantının başında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83’üncü yıl dönümünü idrak ettiklerini belirterek, “Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük asker ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü. Biz de Trabzon’dan, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nden bu büyük şahsiyete tekrar Allah’tan rahmet diliyoruz. Kendisini rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyoruz. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Kuyumcu Kent ihalesi daha önce yapılmalıydı 

Mecliste, sahil dolgu alanında yapılması planlanan Kuyumcu Kent projesinin ihale edilmesi de gündeme getirildi. Konuya tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, “Kuyumcu Kent projesinin ihalesi daha önce yapılmalıydı. Şirketler dışında başka bir vatandaş ihaleye girmek istese hayır diyemeyiz. Geç kalındı, evrak sanki daha sonra geliyor.” dedi.

Gecikme söz konusu değil

Şahin’in ifadelerine cevap veren Başkan Murat Zorluoğlu, “Gecikme söz konusu değil. Bir proje planlandı ve yapımı hala devam ediyor. Oradaki kiralama devlet kiralama kanununa göre yapılıyor. Alan kişi burayı sadece o proje dahilinde kullanabilecek.” Diyerek cevap verdi.

10 yıl kiralayabiliyoruz

Turgay Şahin’in, “Burayı kullanacak kiracılar 10 yıl süreyle kiralayacak. Bu süre az değil mi?” sorusuna da yanıt veren Zorluoğlu, “Meclisin bir yeri kiralama rüsesi 10 yılla sınırlı. Yap işlet devret modelinde bu süre 29 yıl. Fakat yap işlet devret modelinin işlenebilmesi için mülkiyetin devlette olması lazım, burası dolgu alanı olduğu için tapusu yok. Yani kanunun verdiği yetki çerçevesinde 10 yıl kiralayabiliyoruz. Yapacağımız Kuyumcu Kent sözleşmesinde, kira süresi bitiminde onların sözleşmesinin devamının sağlanmasına yönelik çalışmalarımızı yapacağız. Ortakların akıllarında bir soru kalmadan, onları rahatlatacak bir maddeyi de sözleşmeye ekleyeceğiz” İfadelerini kullandı..

Trabzon'u kuyumculuk mesleğinin merkezi yapacak

Sözlerine devam eden Zorluoğlu, “Bu önemli bir yatırım. Bu Trabzon’u kuyumculuk mesleğinin bir merkezi haline getirecek. Dışarıdan Trabzon’a gelen herkesi buraya yönlendirecek. Burası da başka illerde olan büyük çarşılar gibi bir merkez olacak. Mevzuat 10 yıllık bir sınır koyacak ama biz durumu kolaylaştıracak planlar yapacağız.” Dedi.

Bu riski göze alamayız

Kuyumcuların, Kuyumcu Kent’in sadece imalatçılara kiralanacağının endişesini yaşadığını belirten Turgay Şahin’in ,“Burası sadece imalatçıların mı olacak?” sorusuna Zorluoğlu;

“Muhatap dernek başkanlarıyla bir araya geldik. Orası sadece imalat alanı olmayacak. Orası mutlaka imalatla birlikte mücevherlerin satıldığı bir alan olacak. Ben bunu sözleşmeye de ekleyeceğim. Bu riski alamayız. Orası sadece imalat alanı olmak için fazla lüks bir yer. Orası maksimum iki kat olacak. Toplamda 7,5 veya 8,5 metre yükseklikte olacak.” Diyerek yanıt verdi.

Sahil dolgu alanının Kuyumcu Kent olarak kullanılmasına yönelik öneri, mecliste oylanarak kabul edildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:19
Öğle 12:15
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
9
parçalı bulutlu