Daha yeşil daha yaşanabilir bir Akçaabat için çalışıyoruz

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, göreve geldiği günden bugüne kadar yapılan yatırımları değerlendirdi.

Trabzon Haber 07.01.2022, 10:07
Daha yeşil daha yaşanabilir  bir Akçaabat için çalışıyoruz

Trabzon Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, göreve geldiği günden bugüne kadar olan sürede Akçaabat’a yapılan yatırımları değerlendirdi. Akçaabat Belediyesi hizmet binası Hasan Saka toplantı salonundaki toplantıda Başkan Ekim, şu ifadelere yer verdi:

HEMŞERİLERİMİZE VERDİĞİMİZ SÖZLER

“Hemşerilerimize ve kendimize verdiğimiz sözler vardı. Kendimize verdiğimiz sözler: Dürüst olacağız, belediye başkanına yakışır şekilde hem adaletli olacağız, üreteceğiz ve cesur olacağız. Bu ilkelerle hareket ediyoruz. Şehrimizi altyapısıyla, mimarisiyle, meydanlarıyla daha güzel yaşanabilir, insanların rahat edeceği bir yer haline getirmeye gayret gösteriyoruz.”

YEŞİL ALANLAR OLUŞTURUYORUZ

“Bu süreçte, elbette bazı engeller çıkıyor. Ama biz, bu konuda özverili bir şekilde gayret gösteriyoruz. İlçemizin ekonomik faaliyetlerini destekleme noktasında planlamalar yapıyoruz. Tarihi dokusunu, ön plana çıkartabilmek için restorasyonlar ve kazı çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

Daha yeşil Akçaabat için, yeşil alanlar oluşturuyoruz. Özellikle büyük mahallelerimizde parklar oluşturma gayreti içindeyiz.”

PLAJLAR ÖN PLANA ÇIKACAK

“Akçaabat Söğütlü Yıldızlı Kesintisiz Bisiklet ve Yürüyüş Yolu Projesi var. Bu projeyle bölgede yürüyüş hatları boyunca sağlı sollu yürüyüş tesisleri oluşacak. Burada plajlara dokunmayacağız. Plajları ön plana çıkarmak hedefimizdir. Şu an proje aşamasında. Kaynak oluşturuyoruz, AB’ye sunumunu gerçekleştirdik. Ufak, tefek proje eksikliklerimiz var. Bir kaç ay içinde tamamlayıp ihale etmek istiyoruz.”

GÜNEY ÇEVRE YOLU

“Biz ilk başlarda şunu konuşuyorduk, Güney Çevre Yolu gerçekleşecek mi gerçekleşmeyecek mi? Şu an çalışmalarına başladık. Sondaj çalışmaları devam ediyor. Akçakale-Mersin sınırından başlayıp, Sera Gölü’nde sonuçlanacak hat. Akçaabat geçişi diyoruz. 13 km’si tünel, 4 km’si viyadüklü geçiş sağlanacak. Bu sayede Akçaabat’ın yüzde 40’lık taşıt şehir içine girmeden, şehri bay-passla geçip sahil yoluyla buluşacak. Bu sayede şehrin içindeki trafik yükü azalmış olacak.”

DERE YATAKLARINA YAPILAN YAPILAR

“Dere yataklarında yapılarla ilgili bir tanesi, Et Kombinası ve Küçük Sanayi Sitesi’nin olduğu bölge. Bu konu, DSİ Bölge Müdürlüğü’müzle koordineli şekilde planlama çalışmaları yapılıyor. İmar planı yapılırken, kurum görüşleri alınıyor. Bu doğrultuda yapılar yapıldı. Birçok madde sıralandı. Bu şekilde inşaatın yapımı gerçekleştirildi. Aynı şartlar diğer yapılar için de geçerli. Biz DSİ görüşü olmadan bir proje yapmıyoruz. Dereye yakın bölgelerde yapılıyor.

Şehrin içinde eski mimariyle ilgili yapılaşmada biz elimizden geldiğince özellikle kırsalda belediyemizin tip projesi var. Vatandaş başvurduğunda onlara öneriyoruz. Proje ücreti de almıyoruz. Ama sonuçta bunların tasarımını mimarlarımız yapıyor. Ve onların sanatına diyeceğimiz bir şey yok.”

TARIM ALANLARININ YAPILAŞMASINI İSTEMİYORUZ

“Yeni yapılan imar planı, ben belediye başkanı olduktan sonra yok. Herhangi bir tarım alanı planlanarak yeniden imara açılmadı. O sebepten dolayı geçmişten açılan bölgeler var. Ama onların geri dönme ihtimali yok. Maalesef böyle bir hukuki süreç var. Bazı bölgelerde yapılmış olabilir ve oralarda yapılaştı zaten. Ama biz kendimiz olarak yapılaştığımız bölgelerde tarıma elverişliyse o bölgede yapılaşmanın yapılmasını istemiyoruz.”

BİYOLOJİK ARITMA SİSTEMİ ŞART!

“TİSKİ ile su arıtma tesisi yapıyoruz. Projesi İller Bankası Genel Müdürlüğü’nde onayda. Yeni Mahalle’deki bölgede atık su arıtma yerimiz var. Oraya atık su arıtma tesisimizi yapacağız. İnşallah bu yıl veya önümüzdeki yıl temelini atarız. Deniz deşarj sistemlerinin biyolojik arıtma sistemine dönüşmesi şart. Onları zaman içinde çözmüş olacağız!”

AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATIYORUZ

“Kaynak her zaman harcanabilir. Ayağınızı yorganınıza göre uzatacaksınız. Biz öyle yapıyoruz. Ona göre projemizi üretip, yaptığımız ihaleleri sonuçlandırma aşamasında müteahhit ödemelerini hızlı şekilde gerçekleştiriyoruz, sonuca ulaşmak hedefimiz”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
4
parçalı bulutlu