Denizde hamsi azaldı tezgahta fiyatı arttı

Trabzon'da hamsi avının azalması tezgahlarda fiyatları yansıdı.

Trabzon Haber 08.12.2021, 16:25
Denizde hamsi azaldı tezgahta fiyatı arttı

Trabzon'da balıkçı tezgahlarını süsleyen hamsi, kilogramı 20 ila 35 liradan satışa sunuluyor.
Ortahisar ilçesindeki Trabzon Balık Pazarı'nda istavritin kilogramı 10-20, hamsinin kilogramı 20-35, barbunyanın 30-35, mezgitin 35-50, sarganın kilogramı ise 40-50 liradan satılıyor.
Moloz mevkisinde balık satan Mehmet Örseloğlu, sezon başladığında bol miktarda çıkan hamsiyi bulamadıklarını, şu anda az miktarda avlanabildiği için hamsi fiyatlarının arttığını söyledi.

Sezonun yarısına gelindiğini belirten Örseloğlu, "Bu saatten sonra hamsi yavaş yavaş kendini çekmeye, incelmeye başladı. İrisi de var ama fiyatı da ona göre artıyor. Hamsinin fiyatı şu anda 20 ila 35 lira arasında değişiyor. 40 liradan düştü fiyatı. Şu anda iri hamsi 30-35 liraya gidiyor." diye konuştu.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini ifade eden Örseloğlu, "Dört mevsimi bir arada yaşıyoruz. Bunların da etkisi oluyor. Denizin biraz daha soğuması lazım ama o da soğumuyor. Bu hava şartlarından dolayı balık da olmuyor, kaçıyor." dedi.
Yakup Bektaşoğlu ise az miktarda temin edebildikleri hamsinin kilogramını 20-25 liradan sattıklarını, hamsinin yanı sıra istavrit ve mezgite talep olduğunu söyledi.
Bektaşoğlu, "Hamsinin son dönemi, her an gidebilir. Hava sıcak olduğu için hamsi soğuya kaçar, yolu alır gider. Fiyatı 40 liraya kadar çıktı. Şu anda 20-30 arası geziyor. Bundan sonra bol bol istavrit gelir, barbunya ve çinekop olur." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
8
açık