Doğankaya Muhtarı Sürül: Ne vaat ettimse yaptım!

Muhtarlarla yaptığımız söyleşilere devam ediyoruz. Bu hafta Düzköy ilçesine bağlı Doğankaya Mahallesi Muhtarı Mümin Sürül’ü konuk ettik. Muhtar Sürül, seçim öncesi tüm vaatlerini yerine getirdiğini söyledi.

Trabzon Haber 26.07.2021, 11:18 26.07.2021, 11:18
Doğankaya Muhtarı Sürül: Ne vaat ettimse yaptım!

Doğankaya Muhtarı Sürül, 2019 yerel seçimlerinde mahalle muhtarı olarak seçildi. Seçimden sonra yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi veren Sürül şöyle konuştu: “Trabzon Valiliğiyle ikili ilişkileri kullanarak Şahinkaya Tırmanış Bahçesi’ne 2650 metreküp betonlama yaptım. Bu çalışmamızda ilçe belediyesinin herhangi bir katkısı olmamıştır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden ikili ilişkilerle almış olduğum hizmetler de var. Kıran Mahalle mevkiine 500 metreküp betonu Büyükşehir Belediyesi’nden aldık. Seçimlerden önce vatandaşlarımıza söz vermiştim.  Mahallemizde bulunan eski çeşmenin yıkımını yaparak yenisini yaptırdım. Beş adet bayan abdesthane ve WC ile erkek abdesthane ve WC yaparak vatandaşların hizmetine açtım.”

ne-vaat-ettimse-yaptim-33.jpg

GASİLHANE YAPILDI

“Mahallemizde cenaze yıkama ve bekleme yeri yoktu” diyen Sürül, “60 kişilik bir oturma salonu ve 80 metrekare bir morg, tam teşekküllü soğutucular dahil, cenaze bekleme sırasında ihtiyaçlar için bir mutfak yaptım. Bunun parasını mahallemiz dışındaki hayırseverlerden sağladım. 270 bin TL’ye mal ettiğimiz bu hizmeti mahalle halkının ve vatandaşların hizmetine sundum” şeklinde konuştu.

ne-vaat-ettimse-yaptim-16.jpg

Doğankaya Muhtarı Sürül, yaylalarda da hizmet verdiğini ifade ederek çalışmalarını anlattı. Sürül, şöyle dedi:

VAATLERİMİ YERİNE GETİRDİM

“Düzköy- Çayırbağı Honefter Yaylası’nda vatandaşlar su konusunda mağdur durumdaydı. 130 bin TL harcadık, 126 metre sondaj vurarak suya ulaştık. Vatandaşların su konusunda olan mağduriyetini ortadan kaldırdım. Bu da seçim vaatlerimden biriydi, vaadimi gerçekleştirdiğim için mutluyum. Bu arada Şahinkaya Tırmanış Bahçesi’nin üstüne çıkan yola, 30 yıldan beri iş makinesi girmemişti.

ne-vaat-ettimse-yaptim-35.jpg

İşkizma yolunu 800 metre açıp genişleterek stabilize mıcır serdim. Doğankaya İlköğretim okulunun da çeşitli sorunları ve eksikleri vardı. Altyapı ve drenajını açarak okulumuzu çürümeden kurtardık. Üç yıldan beri akarların sorunluydu. Bir türlü açılmamıştı.

ne-vaat-ettimse-yaptim-11.jpg

Mahalle muhtarı olarak özel iş makinesi ve kamyon kiraladım, bir de çalışan işçi görevlendirdim, dört gün içinde bu sorunu çözüme kavuşturdum ve Doğankaya İlkokulu’nun kullanımına sundum. Toplam maliyeti kamyon ve makineler dahil 15 bin TL tutan bu hizmeti Doğankaya Muhtarlığı imkânıyla yaptırdım.”

ne-vaat-ettimse-yaptim-34.jpg

İNTERNET SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ

İnternet hizmetine de el attığını belirten Sürül şöyle devam etti:

“Mahallemizde yedi yıldan beri telefon ve internetlerimiz çekmiyordu. Bu konuyu Türkcell iletişim firmasıyla konuştuk, 600 imza toplayarak Milletvekili Sayın Salih Cora'nın gayretleriyle ortaklaşa takibini yaptık. Verici için sözleşme hazırlandı, yakın zamanda vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.

ne-vaat-ettimse-yaptim-12.jpg

SPOR SALONU YAPTIK

Mahallemize 350 metrekare çok amaçlı bir salon yaptık. Amacım mahalledeki gençlerin hem kütüphane olarak hem de sosyal bir tesis olarak kullanmasıdır. Her yerde olduğu gibi bizim de Trabzonspor maç hastalığımız var. İnsanlarımızın dar durumda olduğunu bildiğimiz için mahalle halkına ve Çayırbağı genelinde bu sosyal tesiste maç izlemelerini sağlayacağım. Digitürk 25 bin TL olduğundan insanlar kahvelere bile alınamıyorlar. Digitürk’ün parasını hayırsever insanlardan toplayacağım. Bu da vaatlerim arasında vardı, bunu başardım. 

ne-vaat-ettimse-yaptim-24.jpg

Seçilmeden önce vatandaşlarımıza bir misafirhane sözüm vardı. Mahallemizde bulunan mahalle muhtarlığına ait arsa üzerinde iki katlı bir misafirhane yapmak için kolları sıvadık. Rönesans Holding firmasından sözünü aldım. 450 bin TL maliyeti hesaplatılarak Mustafa Özkaya tarafından projem kabul edildi. Bir yıldan beri maalesef bu projeyi hayata geçiremedim. Bu arazi daha önce Çayırbağı Belediyesi üzerine kayıtlıydı. Şimdi arazi Düzköy Belediyesi’nde olduğu için Düzköy Belediye Başkanı Yılmaz’la Ankara’ya başvurdum. Bir yıldan beri resmi olarak başvurduğum halde dilekçeme halen cevap verilmedi. Nedenini başkanın çekememezliği olduğunu düşünüyorum.”

ne-vaat-ettimse-yaptim-6.jpg

İMAMOĞLU’NDAN SÖZ ALDIK

Mümin Sürül’ün iki yıla sığdırdığı çalışmalar bunlarla bitmedi. Sürül, çalışmalarını heyecanla anlatmaya devam ediyor. “Muhtar adayı olduğum dönemde vatandaşlarımıza 1200 metrekare bir düğün salonu sözüm vardı. İki dönüm arazi satın alarak düğün salonu için çalışmalara başladım, tapuyu aldım. Düzköy ilçemize ve çevre köylerin kullanabileceği çok lüks bir düğün salonu için bir proje çizdirerek Eski Düzköy Belediye Başkanı’mız Sayın Abidin Çelik'i de yanıma alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret ettim. Güzel sohbetler esnasında mahallemizde yapacağımız çok büyük düğün salonunu konu ettik. Trabzon’un Akçaabat ilçesinden olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu bize düğün salonu sözünü verdi. O heyecanla Trabzon yolunu tuttuk ve Trabzon’a geldik. Yerimizle ilgili imar sorunlarını çözmek için çalışmalara başladık. Önümüzdeki günlerde salonun yapımı da başlayacak.”

ne-vaat-ettimse-yaptim-26.jpg

NİR BÖLGESİNE GÖLET YAPACAĞIZ

Çayırbağı Muhtarı Mümin Sürül açıklamalarını şöyle tamamladı: “Her bayramda engelli gençleri ve yaşlıları ziyaret ederek bacaklarını kullanamayan, elleri kullanabilir olan engelli kardeşlerimize 8 adet akülü araç temin ettim. Bu akülü araçların ilçe genelinde birçok engelli kardeşimize söz verdik, geri kalan kısmına da vereceğiz.

ne-vaat-ettimse-yaptim-13.jpg

İlçemizi ve mahallemizi kalkındırarak turizmi canlandırarak en büyük proje Şahinkaya Tırmanış Bahçesi’nin altında olan Nir mevkiinde yapılacak göletle ilgili girişimlerde bulundum.

ne-vaat-ettimse-yaptim-2.jpg

Trabzon Milletvekili Sayın Salih Cora Bey’le de istişare yaparak göletin programa alınması için talebimiz oldu. Olumlu baktı ve buraya yakışacağını söyledi. Gerçekleşeceğini umuyorum. Mahallemiz anayoluna üçüncü sefer asfalt döküşümüz. Birinci seferinde Trabzon Belediye Başkanı’mız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu zamanında ikili ilişkilerle döktüm. Ondan sonra bu yıl da bir hafta önce yine Karayolları Genel Müdürü’müz Sayın Abdulkadir Uraloğlu ve Karayolları Bölge Müdürü’müz Mehmet Aşık Bey’in sayesinde mahallemizden Çatak mevkiine kadar sıcak asfalt döktük.”

Haber: İnan Kalyoncu

 

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak 05:12
Güneş 06:37
Öğle 12:10
İkindi 15:05
Akşam 17:34
Yatsı 18:54