DSİ hız kesmiyor!

Devlet Su İşleri (DSİ) 22. Bölge Müdürlüğü, Trabzon’daki yatırımlarla ilgi bilgi verdi.

Trabzon Haber 22.11.2021, 09:56 22.11.2021, 12:16
DSİ hız kesmiyor!

2003-2021 yılları arasında, Trabzon’a toplam 3 milyar 508 milyon TL tutarında yatırım yapıldı. Devlet Su İşleri (DSİ) 22. Bölge Müdürlüğü, Trabzon’daki yatırımlarla ilgi bilgi verdi. 2003-2021 yılları arasında, Trabzon’a toplam 3 milyar 508 milyon TL tutarında yatırım yapıldı.

Trabzon’da 18 yılda toplam 160 tesisin hizmete alındığı bildirildi. DSİ yetkilileri, bir adet içme suyu tesisi, bir adet baraj, 108 adet taşkın koruma tesisi ve 49 adet HES yapıldığını kaydetti.

İSALE HATTINDAKİ ÇALIŞMALAR!

Trabzon’un içme suyu ihtiyacını 2050’ye kadar karşılayacak olan Trabzon İçmesuyu İsale Hattı’nın %92’sinin gerçekleştirildiğini ifade eden yetkililerden alına bilgiler şöyle: “Trabzon İçmesuyu İsale Hattı toplam 93 km’dir. Bunun 91,8 km’lik kısmının imalatları 225 adet küçük sanat yapısıyla birlikte tamamlanmıştır. Ayrıca toplamda 14 000 m3 depolamanın sağlanacağı 12 adet temiz su deposu ve 8 adet terfi istasyonu inşa edilmiştir. Kutlugün mevkiinde açılacak 4 m çapında 1020 m uzunluğundaki tünele döşenecek çelik boruyla birlikte tüm iletim hattı imalatları tamamlanmış olacaktır. Projenin 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanması hedeflenmektedir.”

ARITMADA % 56 GERÇEKLEŞME!

“Trabzon’un içme suyu sorununu ortadan kaldırmak ve vatandaşlara memba suyu kalitesinde su sağlamak amacıyla, İçmesuyu İsale Hattı işimize paralele olarak, arıtma tesisi inşaatımız da devam etmektedir. Sözkonusu projemizde % 56’lik bir fiziki gerçekleşmeye ulaştık. İş kapsamında İdari Bina, Trafo ve Jeneratör Binası, Kimya Binası, Klor Ünitesi, Temiz Su Deposu, Klor Temas Tankı, Geri Yıkama Suyu Tutama Tankı, Makine Bloğu ile Hızlı kum filtrelerinin imalatları tamamlanmıştır.”

YAPAY GÖLLERLE CANLANACAK

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde hem hayvan içme suyu hem de rekreasyon amaçlı yeni göletler oluşturulduğunu bildiren yetkililerin açıklamasında, “Oluşturulacak yedi adet yapay gölle, turizme de büyük katkı sağlanacak. İlk yapay göl, Trabzon’un Düzköy ilçesi Hırsafa Yaylası’nda oluşturuldu. Hırsafa (Rısafa) Göleti inşaatına Bölge Müdürlüğümüzce 15 Ağustos 2020’de başlandı. 45 gün gibi kısa sürede inşaatı tamamlandı. Gölet, hem hayvan içme suyu hem de rekreasyon amaçlıdır. Göletin kret uzunluğu 108 m, yüksekliği 6 m, göl hacmi 30 bin metreküptür. Trabzon ilinde benzer amaçlı 7 adet daha gölet yapılacaktır” denildi.

SERA GÖLÜ HAYAT BULACAK

Trabzon’un en önemli turizm merkezlerinden biri olan Akçaabat Sera Gölü’nde DSİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı 22.Bölge Müdürlüğü tarafından temizlik çalışmaları yapıldığı ve gölün geçici olarak eski haline döndürüldüğü belirtildi. Yetkililer, “17 araçlık iş makinası filosuyla yapılan temizlik çalışmasında, göl tabanından 180 bin metreküp malzeme çıkartılmıştır. Yapım sözleşmesini imzaladığımız “Trabzon Akçaabat Yıldızlı Sera Deresi Islahı 2. Kısım İkmali" işiyle birlikte yukarı havzadan Sera Gölü’ne gelen ve gölün kirlenmesine neden olan malzemeleri önlemeyi hedeflemekteyiz. İri malzemeleri tersip bentleriyle önleyebiliyoruz ama küçük malzemeyi de önlemek için bir çökeltim havuzu yapacağız. Böylelikle tersip bentlerinin tutamadığı malzemeyi de tutmuş olacağız” açıklamasında bulundu.

SOLAKLI VADİSİ’NE YENİ ÇEHRE!

Of ilçesi Solaklı Deresi vadisindeki çalışmalarla ilgi bilgilerin de yer aldığı açıklamada, “Türkiye’de ilk kez pilot bölge seçilen Trabzon’da, uygulamaya konulan, “Of Solaklı Vadisi Taşkın Kontrol, Rekreasyon ve Rehabilitasyon Projesi’nin ilk safhası tamamlandı ve vatandaşların kullanımına açıldı. Hem estetik dere ıslahları yapmak hem de peyzaj çalışmalarıyla yöre halkının hoşça vakit geçirebileceği mesire alanları oluşturmak amacıyla başlatılan bu proje kapsamında hem havza rehabilite edilmiş hem de endemik bitki türleri koruma altına alınmış oldu. Bölge müdürlüğümüzün, bu vadideki çalışmaları devam etmektedir” denildi.

EMNİYETLİ TAŞKIN KONTROLÜ

Yetkililer açıklamada, “Bölge Müdürlüğümüz tarafından, ülkemizin en çok yağış alan illeri arasında olan Trabzon’da emniyetli ve estetik taşkın kontrol projelerimize devam ediyoruz. Halihazırda 13 taşkın kontrol işimiz devam etmektedir. Bunun yanı sıra bölgemizde öncü nitelikte geçirgen tersip bentleri uygulamaları da yapılmaktadır. Trabzon Akçaabat Kof Deresi ve Sera Vadisi Akçaköy Hocarat Deresi üzerine inşa ettiğimiz geçirgen tersip bentleri, aşırı yağışlarda başarıyla çalışmaktadır” bilgilerine yer verdi.

>> İnan KALYONCU

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:19
Öğle 12:15
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
9
parçalı bulutlu