Eğitim-İş Trabzon'dan o okuldaki uygulamalara tepki!

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Başkanı Kadem Özbay, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açılan ‘Kudüs’e Selam Resim Sergisi ve hıfzıssıhhadan kontrol edilmeden çocuklara dağıtılan ikramlar hakkında basın açıklaması düzenledi.

Trabzon Haber 21.04.2022, 15:57
Eğitim-İş Trabzon'dan o okuldaki uygulamalara tepki!

Konu ile ilgili Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Trabzon Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu’nu da ziyaret ederek bilgi verdiklerini söyleyen Genel Başkanı Kadem Özbay, “Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüz konunun takipçisi olacaklarını söyledi.” dedi.

“SİNDİRİLMEYE ÇALIŞILIYORUZ”

Eğitim-İş Trabzon Şube binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Okul duvarları siyasi partilerin ve cihatçı örgütlerin bilboardları değildir.” diyen Özbay, “Biz eğitim emekçileri, okullara siyaset sokulmasın dedikçe siyasi iktidardan, dernek maskesi takmış tarikatlardan güç alan okul yöneticileri, bunun tersini yapma gayretlerini hızlandırmıştır. Bu durumun en güncel örneklerinden birisi de Trabzon Ortahisar Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaşanan rezalettir. Garip bir şekilde hikmetinden sual olunmayan Okul Müdürü Halil İbrahim Aydın’ın okul duvar ve koridorlarına 22 Eylül 2021’de ansızın kondurduğu “Kudüs’e Selam” sergisi ve okuldaki sözüm ona Necmettin Erbakan köşesi, tüm hukuksuzluğuyla, itirazlara rağmen fiili olarak kalıcı hale getirilmiştir. Antisemitizm ve siyasi propaganda köşesi haline gelen ve AKP’nin tüm il teşkilatlarıyla işbirliği içinde olan Kudüs Kardeşlik Derneği’nin hazırladığı bu “sergikondu”yu hukuksuzluğu ve pedagojiye aykırılığı üzerinden kamuoyuna ifşa eden Eğitim-İş Trabzon Şubemiz ise üstü kapalı hadsiz imalarla sindirilmeye çalışılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“PEDAGOJİYE AYKIRI”

Özbay açıklamasında, sergideki fotoğraflarla cihatçı örgütlerin propagandasının yapıldığını belirterek çocukların beyninin yıkanmaya çalışıldığını söyledi.

Özbay, “Fotoğraflardaki silahlar, patlama görüntüleri ve şiddet kareleri pedagojiye aykırı ve çocukların psikolojik gelişimleri açısından zararlıdır. Gerekli izinler alınmadan, para kaynağı belirtilmeden, evrakları dosyalanmadan kondurulan bu sergi çerçevesinde hediyeli, hurmalı, lokumlu, baklavalı, dini içerikli açıklamalar içeren pusulaların dağıtılması da rezaletin boyutunu katlamıştır. Anlaşılmaz bu duruma tepki gösteren öğretmenler açısından da okul artık huzursuz bir yer haline gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, konuyu Trabzon Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de ilettiklerini ifade etti.

Yorumlar (0)