Ekrem İmamoğlu: Yolculuğumuzu halk belirler!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Milletin tayin edeceği yolculuk, yarın öbür gün ne gösterir onu Allah bilir.” ifadelerini kullandı.

Trabzon Haber 04.05.2022, 13:03 04.05.2022, 14:51

Trabzon’da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye siyasetinin göbeğinde yer alması ve genel siyaset gündemiyle yakından ilgilenmesine ilişkin, “Bu yolculuğunun sonrası ne olur?” şeklindeki gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Fatma Yavuz tarafından yöneltilen soruyu, “İstanbul Belediye Başkanı’nın Türkiye siyasetiyle ilgisinin yüksek olması gayet doğaldır. Bu yolculuğun sonrası ne olur kısmı eğer kişisel olarak tarif ediliyorsa o yolculuktan bir şey çıkmaz. Ama milletin tayin edeceği yolculuk, yarın öbür gün ne gösterir onu Allah bilir” diye cevapladı.

DEĞİŞİME HEPİMİZİN İHTİYACI VAR

Başkan İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla alakalı gelen soru üzerine “Cumhurbaşkanlığı adaylığı meselesi benim gündemimde yok. Ama benim gündemimde önümüzdeki seçimde değişim var” dedi ve ekledi:

“Bu değişime hepimizin ihtiyacı var. En başta sorun yaşayan kişi benim. 150 maddelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin engellendiği ya da sıkıntı çektiği problemleri yazsam 150 yetmez bir 150 daha yazarım ama bir kısmı masanın ilgisini çekmeyebilir. O bağlamda Türkiye’deki değişime bu ülkenin kamu yöneticilerinin, belediye başkanlarının ihtiyacı var. Samimiyetle söylüyorum; AK Partili belediye başkanlarının bile ihtiyacı var. Çünkü sözünü söyleyemeyen, sesini çıkaramayan bir konuda beyanda bulunamayan belediye başkanı AK Partili olsa ne olur olmasa ne olur. Millet demokrasinin güçlü kalesi olması gereken yerel demokrasi temsilcilerinin kendilerini temsil eden duyguların dile getirmekle mesul insanlar olduğunu bilir ve öyle seçer. Ama Türkiye’de konuşmak, hak ve özgürlüklerin bu kadar kısıtlandığı ortamda değişime onların da ihtiyacı var. Bu sürecin değişimle taçlanması gerektiğine inanıyorum. Bizde genel başkandan izin alarak konuşmak yok. Bunun sorulması doğal çünkü iktidar böyle hareket ediyor. İnsanların ne konuşması gerektiğinin verildiğini düşünüyorum. Özgür konuşmanın iktidar partisinde ne yazık ki olmadığını düşünüyorum. Bizde böyle bir şey yok. Bizim gündemimizde ne cumhurbaşkanlığı meselesi ne de değerli yol arkadaşım Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile yarış söz konusu. Bir hizmet yarışı vardır bu da güzel bir yarıştır.”

Yorumlar (0)