Emeklilikte Yaşa Takılanların yaş bilmecesi

CHP tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak EYT konulu basın açıklaması düzenledi.

Trabzon Haber 14.01.2022, 15:07
Emeklilikte Yaşa Takılanların yaş bilmecesi

Emeklilikte Yaşa Takılanların seslerini duyurmak amacıyla CHP il başkanları, 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması düzenledi.

Trabzon’da açıklama yapan CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanların lütuf değil, kazanılmış haklarını istediklerini belirtti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ettiklerini söyleyen Hacısalihoğlu, “1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi.” Dedi.

KAZANILMIŞ HAKLAR SUÇ OLDU

Partisinin TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiği tüm kanun tekliflerinin reddedildiğini söyleyen Hacısalihoğlu, “İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise “Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor.

Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor.” İfadelerini kullandı.

Emeklilikte Yaşa Takılanların haklarının yendiğini vurgulayarak iktidarı hedefine alan Başkan Ömer Hacısalihoğlu, “Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülke ekonomisini çökertecek bir yük olarak gördüğünü söylüyor! 20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor. 46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı, milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor, “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz” diyor.” Dedi.

“İŞ CİNAYETİNE KURBAN GİDİYORLAR”

CHP olarak EYT’lilerin yanında olduklarını ve onların haklarını savunduklarını belirten Hacısalihoğlu, “EYT’liler kazanılmış haklarını talep ederken iktidar her defasında EYT mağdurlarının talepleri ile adeta alay ediyor. EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor. EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor! Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor.” Dedi.

Ömer Hacısalihoğlu, Türkiye’de emekliler ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için yapacakları düzenlemeleri şu şekilde sıraladı;

EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz.

En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz.

Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız.

Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘İntibak Yasası’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz.

“Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz!” diyen Hacısalihoğlu, “Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz!” diyerek sandığı işaret etti.

Haber: Hatice Üneş

Yorumlar (0)