Esrarengiz olayın sırrı çözülemedi!

Trabzon'un Tonya İlçesi Bayır Mahalle Yaylası’nda mantar toplamak için gittiği ormanlık alanda kaybolan Mehmet Toğan (84), aradan geçen 2.5 yıllık sürede bulunamadı ama Cumhuriyet Savcılığı olayın peşini bırakmadı.

Trabzon Haber 30.03.2022, 09:46
Esrarengiz olayın sırrı çözülemedi!

Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinden olan ve Tonya’ya bağlı Bayır Mahalle Yaylası’nda yazın yaylacılık yapan, Alzheimer hastası Mehmet Toğan, 28 Eylül 2019 tarihinde eşiyle birlikte mantar toplamaya çıktı. Eşin[1]den ayrılıp ormanlık alana sapan 6 çocuk babası Toğan, bir daha ortalıkta gözükmedi. Eşi ve yakınlarının ihbarı üzerine bölgede, Jandarma, AFAD ile AKUT ekipleri arama çalışması başlattı. Drone destekli, iz takip köpeklerinin de kullanıldığı 60 kişilik ekiple sürdürülen arama çalışmalarında Toğan'ın izine rastlanamadı. Ancak Toğan’a ait bir hırka bulundu. Tonya Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, olayın üzerinden yaklaşık 2,5 yıl geçmesinden sonra üç kişi gözaltına alındı. Vakfıkebir nüfusuna kayıtlı Ali B. Mehmet Toğan’ın kız kardeşinin oğlu Ali U. ve Mehmet Toğan’ın kızı Fatma Demir ifadesi alınmak üzere Tonya jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı. Tonya Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadesi alınan Ali B. ve Ali U. daha sonra serbest bırakıldı.

“FATMA İLE İRTİBATLIYIZ”

İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Ali U. dayısının kızı olan Fat[1]ma ile yaptığı telefon görüşmesinden dolayı ifadesine başvurulduğunu belirterek, “Dayım kaybolduğu tarihten beri yakın akrabam olan Fatma ile sürekli irtibatlıyız. Gelişmeleri sürekli konuşuyorduk. Bilen bilmeyen, dayım ile ilgili bir şeyler konuşuyordu. Dayımın kızı da, ‘sanki suç benim üzerime kalacak’ diye biraz kaygılıydı. Yaptığımız görüşmede de ben ona neden senin üzerine kalacak diye söyledim” ifadelerini kullandı.

“ANNEM ŞU AN ACI ÇEKİYOR”

Ali U.’nun ifadesinin ardından geçtiğimiz Perşembe günü Bursa’da gözaltına alınarak Tonya’ya getirilen Fatma Demir’in kızı Merve Kalacoş ise, “Ben çalışıyordum, annem beni saat 4 gibi aradı, ‘savcılık ifademi alacak, beni merak etme’ dedi. Ben o görüşmeden sonra bir daha annemi göremedim. Dört gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Annem suçsuz ve dedemin kaybolmasıyla bir bağlantısı yok. Muhtemelen telefon dinlemelerinden dolayı gözaltılar oldu. Anneme telefonda yaptığı bazı görüşmeler sorulmuş. Dedemin ortadan kaybolmasıyla birlikte bizim elimize ne geçmiş olabilir ki? Biz zaten üç senedir ne yediğimiz yemeği biliyoruz ne uyduğumuz uykuyu biliyoruz. Bizim acıdan başka hiçbir kazancımız olmadı. Adım kadar eminim annemin bu olayla hiçbir ilgisinin olmadığına. Bölge küçük yer dedikodular oluyor. Ama annemin dedemin kaybolmasından dolayı suçlanması onun için çok ağır bir travma oldu. Bir insan suçsuzken, ona sen babanın katilisin diye bakılması o insanın hayatını alt üst edebiliyor. Annem sırf babasını bulabilmek için varını yoğunu ortaya koyuyor. Kadın babasını bulabilmeye hayatını adadı, ona bu yapılan reva değildi, bunu hak etmedi” ifadelerini kullandı.

“AİLE İÇİNDEN BİRİ DEĞİL”

Mehmet Toğan’ın Almanya’da yaşayan oğlu İsmail Toğan ise, aile içinden değil aile dışından birileri tarafından babasının kaçırıldığını iddia etti. İsmail Toğan, “Arama yapan ekipler babamın hırkasını bulmuştu. Biz o hırkanın bulunmasından dolayı babamı birilerinin kaçırıp bölgeye bir işaret bıraktığını düşündük. Şimdi gelinen süreçte üç kişi gözaltına alınıyor. Bunlardan bir tanesi zaten benim ablam. Bunların üçünden herhangi birinin konuya müdahil olması milyonda bir ihtimal dahi değil. Savcı böyle bir kanıya nasıl varmış oldu, onu anlayamıyorum. Ama savcı dışarıdan bakan biri olarak bütün ihtimalleri değerlendiriyor olabilir” diye konuştu.

Haber>>İnan KALYONCU

Yorumlar (0)