Fındık için 4 yıllık sürenin 6 yıla, 15 lira desteklemenin 22 TL'ye yükseltilmesi isteniyor

Fındık ağaçlarının kurumasına neden olan ve ‘Drakula’ diye adlandırılan Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği’nin üreticiye verdiği zararın giderilmesi için verilen devlet desteğinin artırılması isteniyor.

Trabzon Haber 21.06.2021, 11:17 21.06.2021, 11:18
Fındık için 4 yıllık sürenin 6 yıla, 15 lira desteklemenin 22 TL'ye yükseltilmesi isteniyor

YÜZDE 99 KONTROL ALTINDA

Trabzon'da dadandığı bazı bahçelerde, fındık ağaçlarının tamamen kurumasına neden olan, 'Drakula' lakaplı 'Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği'nin yayılmasını önlemek için mücadele sürerken, böceğin yayılmasının yüzde 99 kontrol altına alındığı bildirildi. Trabzon’da Öğütlü, Günay, Esiroğlu, Çağlayan, Işıklar, Kumrulu ve Bahçekaya mahallelerinde böceğin görüldüğü hatırlatıldı.

3 bin 600 dönümlük bir alandaki fındık ağaçlarının sökülüp yakıldığı ve bu alanların da ilaçlanacağı ifade edildi. Çalışmaların tamamen sona ermediğini ancak büyük oranda kontrol altına alındığını belirten Maçka Ziraat Odası Başkanı Ogün Oğuz, “Bakanlığın önerdiği projeyi uyguladık ve yapılması gereken ne varsa yaptık” dedi.

findikta-drakula-tehdidi.webp

DESTEĞİN ARTIRILMASI İSTENDİ

Fındık bahçeleri sökülüp imha edilen vatandaşlara devletin destek verdiğini söyleyen Ogün Oğuz, “Karar daha önceden alındığı için fındığın o dönemki fiyatı olan 15 TL baz alınmıştı. Bakanlık burada 15 çarpı 4 yıl şeklinde bir planlama yapmıştı. TMO’nun ve bakanlığın verilerine göre rekolte 38 kilo olarak belirlendi.

Vatandaşın cebine girecek para gerçekten düşük. Ziraat Odası olarak yetkililerle görüşerek vatandaşın mağdur olduğunu ve üreticilerin taleplerini onlara ilettik. Desteğin 2 yıl daha artırılarak 6 yıla, 15 TL’nin de 22 TL’ye çıkartılması için çalışma yaptık. 38 kilogram olan rekolteyi de en düşük yerde 100 kilograma çıkardık. Vatandaş mağdur olmasın diye gereken her şeyi yapmaya çalıştık. Vatandaş bir alacakken beş alacak, bu da vatandaşın yararına olacaktır” şeklinde konuştu.

VERİMİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞILIYOR

Bölgede fındık verimini artırmak için bakanlıkla görüşmeler yaptıklarını da ifade eden Oda başkanı Oğuz, “Bakanlık da bu bölgeyle ve rakımla ilgili bir çalışma yaptı. Bölgeye dikilecek fındık türleri araştırılacak, ona göre ihaleye çıkacak. Dört yıl sonra bir milyon fidan ihalesi yapılacak.

drakula-bocegi.jpg

Bütün fidanlar bu bölgeye dağıtılacak. Nereden ne kadar ağaç söküldüğünün verileri elimizde var buna göre dağıtım yapılacak. Bu fidanlar dikilirken bir de mühendisler işin başında olacak. Hem dikimi denetleyecek hem de nasıl yetiştirilmesi gerektiğini anlatacak.

600 rakımın altına değişik, üstüne değişik bir sistem uygulanacak. Aynı şey tabanı düz olan arazide ve yamaç olan arazide de uygulanacak. Bu konuda bakanlıkla beraber koordineli çalışmaya devam ediyoruz. Sağ olsun bakanlık bize her türlü desteği sağlıyor. Biz de elimizden geldiğince vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ziraat Odası olarak verilen her sözü çiftçiler adına takip ediyoruz, inşallah vatandaşı mağdur etmeyeceğiz” diye konuştu.

Haber: İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)