Fındık üreticisi müjde bekliyor

Ağustos ayının ilk haftasında sahil kesimlerinde başlanacak olan fındık hasadı öncesi, üreticilerin gözü kulağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak fındık fiyatında.

Trabzon Haber 27.07.2021, 11:27 27.07.2021, 11:30
Fındık üreticisi müjde bekliyor

Fındıkta hasat zamanına birkaç gün kala üretici de fındıkta açıklanacak taban fiyatını bekliyor. Kurban Bayramı öncesi fındık fiyatının açıklanacağını bekleyen üreticiler, Cumhurbaşkanı'ndan bayram müjdesi beklediklerini ifade ettiler. 

Fındık üreticilere geçen yıla oranla fındığa yapılan masrafların iki kat arttığını da belirterek fındığa 35 TL'nin altında verilecek rakamın fındık üreticisini mağdur edeceğini söylediler. 

findik-ureticisi-002.jpg

TOPLAMA ZAMANI GELDİ AMA FİYAT AÇIKLANMADI

Fındık üreticisi İlhan Cüre,"Sayın Cumhurbaşkanımızdan bayram öncesi fındık fiyatıyla ilgili müjde bekliyorduk. Ağustos başından itibaren fındık tarlaları hareketlenecek. Binlerce üretici fındıklarını toplamaya başlayacak. Ancak halen ne fiyat ne de rekolte açıklanmış değil. Rekolte ve fiyat üretici fındığını toplamaya başlamadan evvel açıklanmalıdır. Aksi takdirde, fındık fiyatı tekelcilerin istediği rakamdan oluşacaktır." dedi.

Cüre,"Hem üretici hem ziraat odaları fındıkta verimliliği arttırmak için çalışıyor. Fakat fındıkta her sezon olduğu gibi bu sezon da bir belirsizlik söz konusu. Bu belirsizliğin bir an önce giderilerek, üretici lehine, söz vaatten öte somut adımlar atılması gerekiyor." şeklinde konuştu. 

findik-ureticisi-001.jpg

TAZE FINDIK SATIŞTA

Karadeniz Bölgesi'nin en önemli gelir kaynaklarından olan fındıkta hasat dönemi yaklaşırken, üretici Orhan Güven ise "35 TL'nin altında olan her rakam üreticiyi mağdur eder" dedi. 

Bahçesinden topladığı taze fındıkları Karadeniz sahil yolunda, bayram dönüşü yapan gurbetçilere satan Orhan Güven, "Fındık toplamaya birkaç güne daha var fakat sahil kesimlerinde yakın bahçelerde fındıklar kapsülünden çıkmaya başladı. Biz de bahçemizde fındıktan biraz topladık., turustik amaçlı satış yapıyoruz. Fındığı sütlü sevenler hem hizmet amaçlı hem de biraz para kazanmak amaçlı bayram dönüşündeki gurbetçilere satıyoruz." dedi.

findik-ureticisi-2.jpg

MASRAFLAR İKİ KATINA ÇIKTI 

Pandemi döneminde bütün esnaf gibi çiftçi de mağdur. Fındığa yapılan masrafların iki katına çıktığını belirten Güven şunları söyledi: "Kuru fındığın bu sene en az 35 TL olmasını bekliyoruz. 35 TL'nin altındaki her rakam fındık üreticisini mağdur eder. Nedeni ise fındık çok zahmetli ve masraflıdır. 200 TL'den aşağı işçi bulamıyoruz. Fındık alanlarına devamlı bakım yapmak gerekiyor. Fındığın altına kış gübresi atıyoruz., verim gübresi atıyoruz,makineyle altının otlarını temizletiyioruz. Fındık topladıktan sonra işlr bitmiyor. Yapılan her şeye para lazım. Masraflar iki katına çıktı. Bu yüzden 35 TL'nin altındaki bir fiyat fındık üreticisini kurtarmaz." dedi.

Haber:İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:59
Öğle 12:20
İkindi 15:47
Akşam 18:32
Yatsı 19:52