Ganita eski görünümüne dönüyor

Ganita-Faroz Sahil Bandı Düzenlemesi Kentsel Tasarım Projesi’nde yapılacak revizyonla şehir tarihine tanıklık eden Ganita Koyu nostaljik kimliğiyle projede yer alacak.

Trabzon Haber 27.06.2021, 15:51 27.06.2021, 15:53
Ganita eski görünümüne dönüyor

Ganita Koyu’nun tarihi kimliğine uygun olarak Ganita-Faroz Projesi’nde yer alması için Trabzon Mimarlar Odası tarafından hazırlanan rapor, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi’nin girişimleriyle Büyükşehir Belediye Başkanlığına sunuldu. Başkan Zorluoğlu’nun onayı ile projede revizeye gidilecek, Ganita Koyu tarihi kimliğine uygun şekliyle projede yer alacak.

gan.jpg

Ganita projesinde çalışmalar sürüyor

Ganita ile Faroz arasını kapsayan Ganita-Faroz Sahil Bandı Düzenlemesi Kentsel Tasarım Projesi’nde ihale sürecinin tamamlanması sonrası yüklenici firma tarafından başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Çalışmalar sürerken Ganita Koyu’nun tarihi kimliğine uygun olarak projede yer almasına yönelik girişimler karşılık buldu.

Şehrin tarihini gelecek kuşaklara aktarmak

Trabzon Mimarlar Odası Başkan Yardımcısı ve hemde AK Parti Ortahisar İlçe Başkan Yardımcısı Dr. Mimar Mukaddes Ataman, Ganita Koyu’nun tarihi kimliğine uygun şekliyle projede yer alması hususunda kamuoyu oluştuğunu anımsatarak “Bu yönde ortaya atılan istek ve talepleri bizler de Trabzon Mimarlar Odası olarak değerlendirip, Ganita Koyu’nun tarihi kimliği ile projede yer alması için bir çalışma başlattık.

trabzon-ganita.jpg

Yaptığımız değerlendirmeler sonrasında Trabzon Büyükşehir Belediyesine sunulmak üzere rapor oluşturduk. Buradaki hedefimiz, şehrimizin bugünü ve yarını arasındaki bağı korumak, gelecek kuşaklara şehrin tarihi aktarmaktır” diye konuştu.

Ganita'nın tarihi kimliği korunmalı

Çalışmalarında Ganita Koyu’nun tarihi kimliğine uygun şekliyle çalışması sürdürülen projeye dahil edilebileceğini raporladıklarını kaydeden Ataman “Ganita, şehrimizin sembollerinden, tarihi kimliğinden bir kesit. Hazırladığımız raporda Ganita’nın tarihi kimliğinin muhakkak korunması gerektiğini, bu biçimde yapılacak çalışmanın projeye artı değer kazandıracağı yönünde görüş oluşturduk.

Hazırladığımız raporu AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Sayın Selahaddin Çebi ile paylaştık.” dedi. İlçe Başkanı Selahaddin Çebi’nin Trabzon Mimarlar Odası raporuna olumlu yaklaştığını dile getiren Ataman şunları dile getirdi:

“Hazırladığımızın rapor İlçe Başkanımızın girişimleriyle Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına sunuldu. Belediye Başkanımız Sayın Murat Zorluoğlu da rapora olumlu karşılık verince, Ganita Koyu’nun geçmişteki doğal kıyı haline uygun olarak projenin içine dahil edilmesi için plan revizyonu yapılması kararlaştırıldı.

ganita-trabzon.png

Ganita’nın doğal kıyı olma özelliği yok olmuştu

Bu projedeki revizyonla geçmişteki özgün kumsal halini alması sağlanacak. Şehrin tarihine duyarlılık gösteren evvela halkımıza, komisyon üyelerimize, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu ile AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Sayın Selahaddin Çebi’ye teşekkür ediyoruz.” AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, Ganita’nın Trabzon’un tarihinde önemine değinerek, yeni düzenleme ile beraber günümüz ile şehrin tarihinin arasındaki bağın korunacağını söyledi.

Ganita Koyu’nun tarihi kimliği ile geleceğe taşınması yönündeki talepler bağlamında Trabzon Mimarlar Odası’nın hazırlamış olduğu rapora değinen Çebi, “Şehrimizin geçmişiyle bağının korunmasında hassasiyet gösteren tüm paydaşlarla beraber Trabzon Mimarlar Odası’na ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn.Murat Zorluoğlu’na İlçe Yönetimim adına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ganita-trabzon-haberleri.jpg

Cazibe merkezi haline gelecek

Proje tamamlandığında Ganita’nın geçmişte olduğu gibi şehrin simgelerinden biri olacağını kaydeden Çebi, şunları dile getirdi: “Hatıralarda kalan, güzel anılara tanıklık eden Ganita Koyu yeni dönemde şehrimizin bugünü ile geçmişi arasındaki yaşanmışlıklara aracılık edecek, şehrimizin geçmişiyle olan anılarını perçinleyecek. Şehrimiz; ailelerimizle, arkadaşlarımızla vakit geçirebileceğimiz vazgeçilemeyecek sosyal aktivite bir aktivite alanına sahip olacak, yerli turistlerin beraberinde yabancı turistler için de cazibe merkezi olacak.”

Yorumlar (0)