Geleneksel organik pekmezi hazırlıkları başladı

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesine bağlı Fatih Mahallesi’nde vatandaşlar, olgunlaşan dutlardan geleneksel yöntemlerle dut pekmezi yapıyorlar.

Trabzon Haber 22.06.2021, 11:50 22.06.2021, 12:01
Geleneksel organik pekmezi hazırlıkları başladı

İçeriğindeki zengin mineral ve vitaminler nedeniyle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan dut pekmezi, günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum ihtiyacını da karşılıyor. Dut pekmezinin özellikle hamilelerle gelişim çağındaki çocukların beslenmesinde önemli rol oynadığı belirtildi.

dut-pekmezi-faydasi.jpg

Fatih Mahallesi sakinlerinden pekmez yapımcısı Ayşe Çakmak, "Evimizin bahçesinde yetişen dut meyvesini pekmez yaparak değerlendiriyoruz. Tamamen organik olan dut pekmezi hiçbir katkı maddesi kullanılmadan yapılıyor” dedi.

EKİP OLARAK ÇALIŞIYORLAR

Pekmez yapılacağı gün sabahleyin erken kalkıldığını dile getiren Çakmak, “Sabah erkenden çalışmaya başlıyoruz. Dört kişilik bir ekibimiz var. Bir de dut ağacından dutları silkeleyen arkadaşımız var. İki saatlik bir sürede ağaçtan dutlarımızı alıyoruz. Dutlarımızı öncelikle seçiyoruz.

dut-pekmezinin-faydalari.jpg

Hazırladığımız beş tane büyük kazana dutları koyuyor, birer meşrebe su ilave ederek ateşi yakıyoruz. Dutları pişiriyoruz. Pişen dutları çuvallara koyuyor ve orada süzüyoruz. Süzüldükten sonra pekmez olması için tekrar ateşte kaynatıyoruz. İki üç saatlik bir kaynamanın ardından pekmez oluşuyor. Beş altı kazan pekmezin hazırlanması bir gün akşama kadar sürüyor.

Bu sene dut fazla olduğundan yaklaşık iki ay pekmez kaynatacağız. Bir kazandan altı kilo pekmez elde ediyoruz ve kilosunu da 70 TL’den satıyoruz. Geçmişimizde atalarımızdan dedelerimizden öğrendiğimiz kadarıyla dut pekmezinin özellikle kansızlığa çok iyi geldiği söylenmektedir. Dut pekmezi tamamen organik olması nedeniyle besin değerinin çok yüksek olduğunu biliyoruz. Yöremizdeki dutları bu şekilde değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

pekmekin-faydalari.jpg

“ÇOK ZAHMETLİ BİR İŞ”

Büyüklerinden öğrendikleri pekmez yapımını kendilerinin de sürdürdüğünü belirten Hanife Sağlam, “Çok zahmetli bir iş! Ama mevsimi geldi mi yapmamış olmuyor. Alıştık biz buna. Hazır almaktan daha iyidir. Temiz ve organik oluyor. Çocuklarım, torunlarım var, onlar tüketiyor. Gurbette onlara gönderiyorum. Kışlık pekmez ihtiyacımızı karşılıyoruz” diye konuştu.

Haber: İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)