‘Halen normale dönemedik’

TURKOVAC’ın Faz-3 aşamasına geçildiği Trabzon’da, yoğun bakım servislerindeki hasta sayıları dikkat çekerken bu servislerde yatan hastaların % 90’nın aşısız veya aşısını tamamlamamış kişiler olduğu öğrenildi.

Trabzon Haber 21.10.2021, 10:29
‘Halen normale  dönemedik’

Yerli aşı TURKOVAC’ın Faz-3 aşamasına geçildi.  Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi işbirliğiyle geliştirilen Covid-19 aşısı TURKOVAC’ın, Faz-3 aşamasında Trabzon'daki gönüllülere uygulanmaya başlandı. Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleşen uygulamada gönüllüler aşılanmaya başlandı. Yapılan Faz-3 çalışması kapsamında 250-300 kişilik listeden ilk aşamada 185 kişiye aşının uygulanacağı, TURKOVAC aşısını yaptırmaya kriterleri uyan ve aşı yaptırmak isteyen gönüllülerin de kabul edileceği ifade edildi.

“AŞI İÇİN DAVET EDİYORUZ”

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi yaptığı açıklamada: “TURKOVAC aşısını yaptırmak için belli kriterler var. O kriterleri taşıyan kişilerden oluşan bir listemiz var. Bu bir Faz-3 çalışmasıdır. Bu çalışmada da bakanlık tarafından görevlendirilen arkadaşlar var. Bu arkadaşlarımız bu potansiyel kişileri arıyorlar ve aşıyla ilgili hastaneye davette bulunuyorlar. Şu an aşıya ilgi açısından herhangi bir sorun gözükmüyor. Trabzon’da yaptığımız çalışmada, toplamda 185 kişiye ulaşmamız gerekiyor. Yaklaşık 250-300 kişilik bir liste var elimizde. Bu listedeki kişileri aşı yapılmak için arkadaşlarımız arayıp davet ediyor. Bu arada gönüllü olarak, ben kriterleri karşılıyorum deyip aşı yaptırmak istiyorum diyen kişileri de kabul ediyoruz” dedi.

“İSTEDİĞİMİZ RAKAMLARA ULAŞAMADIK”

Yerli aşı TURKOVAC’ın Faz-3 aşamasının yapıldığı Trabzon'da bir türlü aşağılara düşürülemeyen koronavirüs sayıları vatandaşları tedirgin ederken, özellikle Covid-19 tedavilerinde önemli bir üs olan Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yükselen vaka sayıları nedeniyle de doluluk oranı arttı.

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, “Yoğun bakım servislerinde istediğimiz rakamlara ulaşamadık. Salgını kontrol altına alıp hastanemizde halen normale dönemedik. Hastanemizin dörtte üçü halen Covid-19’la uğraşıyor. Aşının faydası var mı? Evet var. Ama şu an yoğun bakımda yatan hastalarımızın % 80’ni, % 90’nı aşısız veya aşısını tamamlamamış kişilerdir” şeklinde konuştu.

>> İnan KALYONCU

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:23
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
13
açık