Hasanpaşa hamamı gün yüzüne çıkacak

Ortahisar Belediyesi, 1 Nolu Erdoğdu Mahallesi’nde bulunan tarihi Hasanpaşa Hamamı’nın restorasyon ihalesini gerçekleştirdi.

Trabzon Haber 15.10.2021, 08:15 15.10.2021, 08:32
Hasanpaşa hamamı gün yüzüne çıkacak

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, geçmişi 5000 yıl öncesine dayanan Trabzon’da tarihi mirasa sahip çıkmak adına şu ana kadar tarihi çeşmelerin restorasyonu, Pazarkapı’da bulunan tarihi evin restorasyonuyla Hasanpaşa Hamamı’nın restorasyonu olmak üzere Ortahisar Belediyesi’nin birçok proje yürüttüğünü dile getirdi. Trabzon’da Türk-İslâm medeniyetinin yanı sıra diğer medeniyetlerden günümüze kalan manastır, kilise gibi eserlere de aynı oranda sahip çıkıldığını kaydeden Başkan Genç, “Trabzon tarihi miras itibarıyla çok zengin, aynı zamanda da çok şanslı bir şehirdir. Tarihi 5000 yıl öncesine dayanan Trabzon birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden bize intikal eden mirasa sahip çıkmak, onları ihya etmek bizim ecdadımıza karşı bir vazifemiz ve aynı zamanda da sorumluluğumuzdur. Şehrimizde yer alan tarihi camilere, çeşmelere, kervansaraylara ve hamamlara sahip çıktığımız gibi, kilise, manastır gibi eserlere de aynı oranda sahip çıkarak hem turistlerin hem de vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz” dedi.

SÖZLEŞME İMZALANACAK

Son 15 yılda Trabzon’da tarihi eserlerin restorasyonu konusunda çok hummalı bir çalışma yürütüldüğüne vurgu yapan Genç, “Son olarak geçen hafta Hasanpaşa Hamamı’nın 3.8 milyon liralık bir bedelle restorasyon ihalesini yaptık. İhale sözleşmesini yaptıktan sonra da ilgili firmaya yer teslimi yapacağız ve restorasyon çalışmalarına başlayacak” diye konuştu. Trabzon Valiliği tarafından Ortahisar Belediyesi’ne devredilen Hasanpaşa Hamamı 1882’de II. Abdülhamit döneminde askeri hastaneye ve askeri kışlaya hizmet vermek için yapıldı. Dönemin valisi Hasan Paşa’nın adı verilen yapı, uzun yıllar metruk ve harap bir halde kaderine terk edilmişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
7
açık