İki fotoğraf arasındaki fark

Son günlerde sosyal medyada İsviçre Alpleri ile Uzngöl karşılatırılıyor.

Trabzon Haber 05.01.2022, 13:13
İki fotoğraf arasındaki fark

Son günlerde sosyal medyada sıkça karşılaştırılır oldu, İsviçre’nin Alpleri ile Trabzon’un Uzungöl’ü…

İsviçre’nin Alpleri tam anlamıyla Karadeniz’in bir kopyası. Yüksek yüksek dağlar arasında boylu boyunca uzanan vadiler, adeta yaylalarımızı andırıyor. Yeşilin içine gömülmüş doğayla uyumlu dağ evleri düzenli bir şekilde yapıldı. Beton ve asfalt kültürü yok burada.

İki fotoğraf arasındaki değerlendirmede gözde turizm merkezlerinden Uzungöl’deki çarpık yapılaşma eleştirilerin ortak konusu.

Yeşile, doğaya duyulan saygı elbette ki sevgiden geçer. Ağacı çocuğu gibi gören, çevresine gözü gibi bakanlar elbette ki doğasını da korur.

İsviçre’de bizdekinin aksine doğaya karşı son derece saygılı bir yapılaşma var. Uzungöl’ün kıymetini bilemedik. Daha fazla para kazanma hırsıyla eğri büğrü ve çarpık yapılaşmayla bölgenin turizm merkezine ve doğasına ihanet ettik.

İşte bunun için diyoruz ki, yeşile saygı kültürünün dinle, imanla, parayla, pulla, zenginlikle ilgisi yok, olmayacak da... Birazcık doğaya sahip çıkma dersi alsak iyi olacak. Yoksa elimizdeki cennet giderek çoraklaşacak, betona boğulup asfaltlaşacak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
12
parçalı bulutlu