İlk hedef Play-Off ardından 2. Lig

Sezonun ilk yarısını play-off hattında tamamlayan Ofspor Başkanı Saral, ikinci yarı öncesi Kuzey Ekspres’e konuştu

Trabzon Haber 14.01.2022, 10:06
İlk hedef Play-Off ardından 2. Lig

Ofspor Başkanı Olcay Saral Kuzey Ekspres’in sorularını yanıtladı. Sezonun ilk yarısından, hedeflerine kadar birçok konu hakkında açıklamalarda bulunan Saral, kesintisiz bir şekilde çeyrek asırdır profesyonel ligde yer alan kulüplerinin desteklerle çok daha iyi bir konumda olabileceğini işaret etti.

Pandemi nedeniyle yaklaşık 1 yıl kongreniz ertelenmişti. Yeniden başkanlık görevini yürütüyorsunuz. 10 yıldır Ofspor’da bu makamdasınız ve neler söylemek istersiniz?

Kongremiz 2 yılda 1 yapılıyor. Evvelki sene yapılması gereken kongre 1 yıl ertelemeli yapıldı. Ancak bu sefer de resmi olarak 1 yıllığına kongre düzenlenmiş gibi oldu. Önümüzdeki yıl tekrar haziran ayında kongre bizi bekliyor. Kulüp yönetiminde 10. yılım oldu. Ancak son yıllarda hiç aday olmamıştım. Hatta bırakıp gitmiyorsunuz diye eleştiriliyorum. Ama mecburiyetten devam ediyorum.

Sadece 1 kez o da 2010-2012 yıllarında Trabzonspor’da Yönetim Kurul Üyeliği dönemimin son 6 ayında ailemin ısrarlarıyla kulübün mali yapısını düzeltmek için aday olmuştum. Sonraki dönemlerde aday değildim ama bugün bakınca 10 koca yıl olmuş. Kulübe geldiğimiz zaman önümde 3 yıllık bir planlama vardı. Ofspor kendi ayakları üzerinde durmaya başlayınca ceketimi alıp gidecektim. Mali anlamda başarılı işler de yaptık. Ama süreç bu noktalara kadar geldi.

-*-*+*-+*-+

2 ve 3. Lig’de en büyük sorun mali yapılanmalar. Gelirler giderek azalmış durumda. 10 yıllık süre zarfını mali kriterlere göre özetleyebilir misiniz?

İlk başladığımız 2012’de bizim en önemli gelir kaynaklarımız olan iddia gelirleriydi. Bir diğer gelir kalemimiz de TFF’nin yayıncı kuruluştan bize sağladığı bütçeydi. Özellikle iddia gelirlerinde bir hayli sıkıntılı duruma düştük. 2012’de iddia bültenine girdiğimiz taktirde 35 Bin TL alıyorduk keza asgari ücrette 700 TL’ydi. 50 kişilik futbolcu, teknik heyet ve personelin maaşlarını düşünmüyorduk. Bugün asgari ücret 4250 TL ama iddia gelirlerimiz yine 35 Bin TL… Bugün aynı 50 kişilik ekibin aylık gideri ise 210-220 Bin TL. Haliyle en büyük gelir kalemimiz bu hale gelmişken zor bir süreçten geçtiğimizi söyleyebilirim.

Gelirlerin artırımı konusunda girişimleriniz oldu mu?

Bu konuyla ilgili gerek Türkiye Futbol Federasyonu gerek Spor Bakanlığı’yla kulüp bazında ya da kulüpler birliği olarak görüşmelerimiz oldu. Ancak olumlu cevap alamadık. Bize söylenen daha doğrusu arkasına sığınılan cümle, ‘Size bu parayı vermek mecburiyetinde değiliz. Bununla idare edin’ anlayışı. Bu çok rahatsız edici bir durum. Bu mantığı ne yazık ki değiştiremedik.

Peki çözüm öneriniz var mı?

Topyekûn olarak bir araya gelmemiz lazım. Süper Lig ve 1. Lig’deki yetkililerle beraber adım atılmalı. Onlar da aşağı yukarı bizim aldığımız parayı alıyor. Haliyle bu paralar Süper Lig’deki kulüpler için çerez niyetine kalıyor. Bize destek olsalar örneğin maçlara çıkmasak, ülke gündemine otursak halledilebilecek gibi duruyor. Ama o birlikteliği de sağlayamadık. Şehrimizin takımı olduğu için Trabzonspor’u ön planda tutuyoruz. Keza Ahmet Ağaoğlu Kulüpler Birliği Başkanı. Maçlara çıkmamak olmaz derler de aldıkları iddia gelirlerinden fedakârlık etsinler. 2 ve 3. Lig’deki kulüplerin ortaklaşa ve eşit şartlarda kullanabileceği bir havuz oluşturulsa çözüme kavuşacağını düşünüyorum.

*+-*+-*+-*+

İlk yarı hakkındaki düşünceleriniz neler?

Geçtiğimiz sezon Play-Off oynamıştık. Bu sene de aynı başarıyı yakalamak istiyoruz. Sezona ilk 5 hedefiyle başladık. Ancak bu bütçe meselesidir. Bizler daha çok, az bütçeyle başarı yakalamak isteyen bir kimlik oluşturmaya gayret ettik. Ligin en az maliyetli ilk 5 takımından birisiyiz. Ama o 5 takımdan en başarılı olan biziz. İkinci yarıda da aynı şekilde yola devam ederek Play-Off oynamak ardından da adımızı 2. Lig’e yazdırmak istiyoruz.

*+-*+*-,

Antrenör tercihlerinizi genelde bu bölgeden yapıyorsunuz. Bunun nedeni nedir?

Bu bölgenin dışından da oldu ama ağırlıkta sizin de ifade ettiğiniz gibi bu yörenin antrenörleriyle çalışmak istiyorum. Çünkü burası Of. Trabzon’un en doğusu. Gelen antrenör ya da futbolcular üst düzey rakamlar talep ediyor. Bizim de bunları karşılayabilecek bütçemiz yok. Haliyle bizi tanıyan, yaşadıklarımızı bilen isimlerle çalışmak en mantıklısı. Bu işin sonunda ayrılıklar da vardır. Sportif başarı yakalayamadığında ayrılıklar kaçınılmaz oluyor. Bir de üstüne bu yoklukta tazminat vermek kulübü de sıkıntıya sokar. Bugüne kadar da bu konu hakkında hiç sorun yaşamadık.

-+*-*+-*+*-+

Geçtiğimiz yıl, ligin son karşılaşmasında 6 Oflu oyuncuyu aynı anda sahaya sürmüştünüz. Her ne kadar lig bitmiş olsa da ‘Bizim çocuklar çıkın oynayın’ dediniz. Bu yıl altyapıdan oyuncu aldınız mı? Aklınızda gerçekten bu yörenin futbolcularıyla mı başarı yakalamak var?

Geçen yıl 6 oyuncumuz vardı. Bu yıl bu oyuncu sayısı 9 oldu. Trabzon ve Rize kökenli oyuncuları da katarsak 15-16 kişilik kemik ekibimiz var. Ancak tüm kadro Oflu olsun ya da tamamen bölgeden alalım diye bir düşüncemiz yok. Transfer piyasası bir hayli şişmiş durumda. Hatta 2 ve 3. Lig’de 1 ya da 2 tane de yabancı oyuncu getirilse yok demem. Örneğin bir santrafor düşünün 3-5 gol atmış, konuştuğumuzda 500 bin TL istiyor. Bu piyasanın düşmesi gerekir. Böyle bir rakamı karşılamak bizi çok zor durumda bırakır. Hülasa evet altyapı oyuncularını ve bölgedeki çocukların oynamalarını istiyorum. Ancak yabancı meselesini de düşünmüyor değilim.

-+*-+*+-

25 yıldır profesyonel futbol liglerinde yer alan bir Ofspor var. Bu çok önemli bir başarıdır. Hak ettiğiniz ilgiyi aldığınızı düşünüyor musunuz?

96-97 yılından beri Ofspor profesyonel liglerde mücadele ediyor. Bugün Ofspor 25. sezonunu geçiriyor. Ki Karadeniz Bölgesi’nde bile bu kadar aralıksız liglerde kalabilen sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Bu noktalara gelirken tabi ki destek gördük. Benden önce 15 yılda görev yapan başkanlar da gördü ben de gördüm. Bunu inkâr edemem. Ama örnekle anlatmaya kalkarsam; Celil bey (Hekimoğlu) Trabzon’un sayılı iş insanlarından. Çok başarılı bir kişi. Sporda yaptıkları ortada. Takdir ediyor ve saygı duyuyorum. Ama aklımın bir köşesinde Celil Hekimoğlu’nun tek başına yaptıklarını Oflular olarak biz neden yapamıyoruz. Trabzon’a mükemmel bir tesis kazandırdılar. Başarılı işler yapıyorlar. Geçen sene 1. Lig’in kapısından döndüler. Bu sene inşallah 1. Lig’e çıkacaklar. Ama Oflular bu örneği görmüyorlar mı merak ediyorum. Keza Ofluların bunu yapabilecek potansiyelleri var.

Daha önce ifade ettiğiniz ‘Trabzonspor olmasaydı yerine Ofspor olurdu’ sözünüzün teması bu muydu?

Kesinlikle. Önümüzde Trabzonspor gerçeği var. Bu bizim talihsizliğimiz. Trabzonspor varken Ofspor ne alaka diye bir mantık var. Bize destek veren iş insanları bile aynı düsturda. ‘Çıkacaksınız da ne olacak. Siz oralarda mücadele edin. Çocuklara destek olun. Onlara imkân sağlayın. Çok fazla yarışmacı olmanıza gerek yok’ diyen ve destek veren iş insanları var. Haliyle ben de Trabzonspor olmasaydı Ofspor orada olurdu diyorum. Trabzonspor tarihinde Ofluların yeri ortada. Bugün destek veriyorlar mı? Sanmam. Ama localardaki Oflulara bakıyorum, o localara verdikleri parayı bu kulübe de verseler Ofspor en kötü 1. Lig’de olurdu.

Bu sezon hakem kararları konusunda bayağı dertli olan bir Ofspor karşımızda var. Hakemler hakkındaki düşünceleriniz neler?

Bizim ligde VAR yok, canlı yayın yok. Maç görüntüleri tamamen tesadüfe kalmış. Birisi ya tesadüfen telefonundan çekecek de ya da eğitim amaçlı video çekilecek de görebilelim. Bu yıl 2 kez çok ciddi hakem hatalarına maruz kaldı. Bu hatalar, itme, düşme, çekme vs. değil. Bayağı bildiğiniz golümüzü vermediler. 2 maçta bu durumu yaşadık. Keza o süreçte biz moral motivasyonunu da kaybettik. 7 maçlık kazanamama serisi yaşadık. Bakıyoruz hakemlere 1-2 maç görev verilmiyor. Ama olan bize oluyor. O 7 maçlık serüvende özgüvenli olabilseydik şu an çok farklı yerlerde bulunabilirdik.

Hafta sonu Çankaya karşılaşmasına çıkacaksınız. Maç öncesi açıklamalarınız neler?

Çankaya ile Türkiye Kupası maçı oynamıştık. 3-2 kaybetmiştik. Ligde ise yenmiştik. Onlar da alt sıralardan uzaklaşmaya çalışıyor. Ancak bizim de hedeflerimiz var. Konumumuzu korumamız gerekiyor. Zor bir maç olacak. Ancak sorumluluğumuzun farkındayız. Sakat oyuncularımız var. Ama kadromuzdaki oyuncular bunu dolduracaktır.

Puan tablosuna baktığımızda iç sahada küme hattında dış sahada ise en fazla puan alan takımı olarak lidersiniz? Bunun sebebi nedir?

Deplasmanda ülkenin dört bir yanında kazandık ama iç sahada hedeflediğimizin çok altındayız. Geçtiğimiz sezon ise yarı yarıyaydı. Geçen seneyi arar olduk. İç saha ve deplasman taktiklerimiz vardı. Demek ki takımımız deplasmana daha uygun. Deplasmanda iyi skorlarla ayrılmasaydık halimiz duman olurdu. Ama ikinci yarı kendi evimizde de iyi bir grafik ortaya koyacağımıza inanıyorum.

Söyleşimizin başında 10 yıllık bir mazinizden bahsettik. Ofspor aynı zamanda bir şirket. Sizce Ofspor hiç satın alınabilir mi?

10 yıldır burada olunca, kulübün sahibi bizmişiz gibi algı var. (Gülerek) Ama sizin de ifade ettiğiniz gibi Ofspor Anonim Şirket ve hisselerinin tamamı derneğe ait. Bunu da yapmamızdaki ana temel, olur da bir iş insanı kulübü alırsa kolaylık olur diye düşündük. Örneğin sezona Hekimoğlu Trabzon FK adıyla başlayan geçtiğimiz günlerde adını 1461 Trabzon olarak değiştiren Celil Hekimoğlu gibi. Hekimoğlu Düzyurtspor’u aldı, yatırımını yaptı şu an mücadelesine kaldığı yerden devam ediyor. Ama biz yapacağımız sözleşmede Ofspor’un ismini de, rengini de, sahasını da değiştirmek istemeyiz. Öyle bir şey olursa buna karşı çıkarız. Aksi halde alınabilir. Of’ta oynayacaksa, renkleri ismi aynı kalacaksa tabi ki olabilir. Yani bu takımı Oflular almalı.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada futbolcularınız, peşinatlarını alamadığı gerekçesiyle size videolu gönderme yapmıştı. Siz de onlara yine videoyla karşılık vermiştiniz. O videonun perde arkası neydi? Futbolcuların parası ödendi mi?

Ücretlerin tamamını ödedik. Zaten planlamamız da ikinci yarı ilk karşılaşmasının öncesindeydi. Perde arkasına gelirsek, futbolcular bu videoyu direkt olarak sosyal medyada paylaşmadılar. Oyuncular bana olan samimiyetleriyle çekip bana göndermişti. Ben gülerek izledim. Mesajı da almıştım. Zaten bizden önce kamuoyuna atmış olsalardı kulübü ezer bir durum ortaya çıkabilirdi. Bunun cevabını nasıl verebiliriz diye düşündük. Karşı videoyu hazırladık. Ben de futbolculara gönderdim. Sonrasında paylaşma fikri gelince ikisi birden aynı anda yayıldığı için bu kadar ses getirdi.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle Ofspor benim değil. Bu algıdan hoşnut değilim. Onu ifade etmeliyim. Benimle çok özdeşleşmiş olması güzel bir duygu ama bu nokta çok farklı. Of’un reklam yüzüyüz. Of’un marka değeriyiz. Her zaman söylediğim; artık kulübün sloganı haline gelmiş ‘Nüfusu küçük ilçenin nüfuzu büyük takımı’ sözünü yinelememde yarar var. Çünkü biz o nüfuzu kullanmak istiyoruz. Bu ülkeye değer katabilmek adına, Trabzon’u ya da bölgemizi başarılarla adını duyurmak adına hayallerimiz var. Bunu başarabilecek bir kitleye sahibiz. Kamuoyundaki Ofspor sempatisinin, Ofluların dışında ve daha fazla olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Ofluları bu takıma sahip çıkmaya ve desteklemeye davet ediyorum.

Yorumlar (0)