İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs: Gündem yoğun insanımız sıkıntıda!

İYİ Parti Milletvekili Örs, gündemdeki konuları Kuzey Ekspres gazetesine değerlendirdi...

Trabzon Haber 10.01.2022, 09:33
İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs: Gündem yoğun insanımız sıkıntıda!

Kuzey Ekspres Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Fatma Yavuz’un sorularını yanıtlayan Milletvekili Hüseyin Örs, bir milletvekili olarak görevinin, bölgesindeki problemleri mecliste dile getirmek olduğunu belirterek, “Seçildiğimde Trabzon’un Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki sesi olacağım demiştim. Onun için uğraşıyoruz” dedi. 

İYİ Partili Örs: “Gündem yoğun... Ekonomide yaşananlar ortada. İnsanların canını acıtan dövizdeki dalgalanmalar ve fiyatların fırlaması. Bu insanları düşündürüyor, insanlar sıkıntılı. Bunun yanında memura, memur emeklisine yapılan artışlar ve diğer ödemelere yapılan artışlar bu fiyatlara yapılan zamların gerisinde kalıyor. Maaşlara yapılan zamlar fiyat artışlarının gerisinde, zaten o da dövizle birlikte eriyip gitti.”

ASGARİ ÜCRET İYİ AMA…

Zamların, maaşlara yapılan artışı ezdiğini dile getiren Örs, vatandaşın zor durumda kaldığını söyledi. Asgari ücrete yapılan artışı ilk başlarda olumlu karşıladıklarını belirten Örs, “Biz asgari ücrete yapılan zammı olumlu bulmuştuk. Daha da iyi olabilirdi gerçi. Ama bir baktık ki 31 Aralık akşamı doğalgaza, elektriğe, köprü geçiş ücretlerine, akaryakıta kısacası her şeye zam geldi. Daha insanların eline o artış geçmeden buhar oldu” ifadelerini kullandı.  

İşte Hüseyin Örs ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi…

Trabzon’da ilçeleri dolaştınız. Neyle karşılaştınız? Vatandaşın sorunu ne?

Akçaabat, Düzköy, Tonya, Of ve Çarşıbaşı’nda, 5 ilçede program yaptım. Orada vatandaşlara gidip esnafı ziyaret ettim. İnsanlar hayat pahalılığından ve işsizlikten aşırı mustaripler. Trabzon’un her köşesinden, Akçaabat’ta da Tonya’da da merkezde de işsizlik büyük bir sorun. Vatandaşların bundan bir şikâyeti var. Artık insanlar bunu dile getirmekten çekinirlerdi ve bunu kulağımıza söylerlerdi. Ama artık öyle değil, bunu açıkça dile getiriyorlar ve gitmemizden memnunlar. Akçaabat’a gittiğimde oradaki bir vatandaş geldi; ‘Sayın vekilim ben Hıdırnebi’deyim, kışın Hıdırnebi’nin elektriklerini kesiyorlar yolumuzu da açmıyorlar. Orada birkaç tane dükkânımız var turistler gelecek ama oraya çıkamıyorlar’ dedi. Tonya’da bir ablamızla karşılaştık, o da derdini anlattı. ‘İki sığırım vardı sattım, artık süt para etmiyor’ dedi. Esnafa gidiyoruz onlar da sattığını geri aynı fiyattan alamamaktan yakınıyor. Emeklilerin de maaşları arasında farklar var. Onunki arttı benimki neden artmadı diye soruyorlar. Bizim aslında İYİ Parti olarak o noktada önerilerimiz var. Emeklilerin maaşları arasındaki o farklar giderilsin, en düşük emekli maaşı da asgari ücrete denk olsun diye bir önerimiz var. Emeklilikte yaşa takılanlar için de önerilerimiz var. Biz bunu gündeme getirdik ama reddettiler. Şimdi de öğretmenler ile ilgili bir taslağımız var, onun da uygulama tarihini 2023’e atıyor. Bu noktada çok mağdur olan insanlar var. İktidar bu noktalarda çok duyarsız. Mecliste dile getiriyoruz ama iktidarın kulakları ağır işitiyor. Biz istiyoruz ki insanların sorunları çözülsün.

AK PARTİ GÜZEL VAATLERDE BULUNUYOR

Trabzon’un en önemli sorunlarından biri de şehirleşme. Güney Çevre Yolu’nun tarihiyle AK Parti’nin tarihi aynı. AK Parti geldiği günden beri Güney Çevre Yolu diyor, onu kullanıyor. Ama o proje tozlu raflarda kaldı. Güney Çevre Yolu bir şehirleşme projesi, bir yol değil sadece. Bu AK Parti’nin seçim vaatlerinden biriydi. AKP seçim zamanı çok güzel vaatlerde bulunuyor aslında. Bir Arsin Yatırım Adası Projesi vardı, o da bekliyor. Ben onun 2022 yatırım programına alınmasıyla ilgili birkaç kez mecliste konuştum. Hatta birkaç kez Mustafa Varank Bey’e de bunu yapalım, yapın dedim ama baktım bu yılki yatırım planında da yok. AK Parti hep böyle yapıyor. Yapacağız, müjde müjde diyor ama biz o müjdeleri biliyoruz. Sürmene’ye bir tersane yapacaklardı, orada birçok kişiye iş vereceklerdi ama bu sözleri de havada kaldı. Trabzon-Erzincan demiryolu projesi vardı. Onun bir ara rotasını değiştirilmesi gündeme geldi ama o da beklemede kaldı. Her seçimde gündeme geliyor, Trabzon’dan Erzincan’a, Orta Asya’ya dünyaya bağlanıyoruz ama nereden bağlanıyoruz? Sokaklardaki bilbordların üzerinde bağlanıyoruz. Uygulamaya gelince hiçbir şey yok.

AK Parti bunları dile getiriyor, vaatler veriyor. Siz de bunları hatırlatıyor, gündeme getiriyorsunuz. Geri dönüşü nasıl oluyor?

Buna seçmen bazında baktığımız zaman, insanlar problemlerinin dile getirilmesinden mutlu oluyor. Mesela ben Araklı’daki çöp arıtma tesisini gündeme getirdim, onunla ilgili önerge verdim. Akçaabat’ta doğal koyumuza dolgu yol konusu vardı onu gündeme getirdim. O zamanın bakanı Sayın Turan bana bunun yapılmayacağını söyledi. Geldim ben de bunu vatandaşa söyledim, yapılmayacak diye. Çukurçayır 50-60 bin nüfuslu oldu ama okulu yok. Bunu bizzat bakana söyledim. Bakan Bey de doktorasını Trabzon’da yapmış, Trabzon’u bilen bir Milli Eğitim Bakanı. Biz bunları söylemeliyiz. Teşkilatlarımız mahallelerdeki problemleri bana getiriyor ben de mecliste bunu dile getiriyorum.

İYİ PARTİ UMUT OLDU

Zamanlama yapabilir misiniz? Mesela 6 ay önce vatandaş İYİ Parti’ye karşı şöyleydi, 6 ay sonra böyle diyerek bir değerlendirme yapabilir misiniz?

İYİ Parti kurulduğunda yüzde 10’luk bir oranla meclise geldik, bir grup kurduk. Bugün geldiğimiz noktada İYİ Parti’nin Türkiye’de oyunu arttıran tek parti durumunda. Hemen hemen yüzde 20 bandında bir partiyiz. Üye kayıtlarımızda artış var. Üye kayıtlarımızı 4 yılda 5 katına çıkardık. Şu anda üye sayımız 511 bin civarında. Biz bundan 4 yıl önce 100 bin civarında bir üye sayısıyla başladık. Trabzon’a baktığımız zaman, il başkanlığımız şehrin merkezine üye stantları kuruyor. Trabzon’da da yaptığımız üye katılım töreninde izdiham oldu. Trabzon’da şu an üye sayımız 6 bin 500 civarında ve artıyor. Bu da demektir ki vatandaşlar İYİ Parti’ye geliyorsa partimizi umut olarak görüyor. Türkiye’de şu an sahada vatandaşlarla birebir olan Genel Başkanımız Meral Akşener’dir. 20 Ocak 2020’den beri Türkiye’yi ilçe ilçe, il il dolaştı ve vatandaşlarla birebir buluştu. Genel olarak baktığımızda partimize olan ilginin arttığını görüyoruz.

Sizce bir erken seçim olur mu?

Biz erken seçim istiyoruz. Ama nihayetinde buna karar verecek olan Meclis aritmetiğidir. Onlar ne diyor bu önemli. Ama biz seçime hazırız. Yarın seçim olsa İYİ Parti seçime hazırdır.

Hüseyin Örs Trabzon’da sevilen bir karakter... Bu sizin gelecekte siyaset şeklinizi, duruşunuzu etkiler mi?

Ben şu anda İYİ Parti’nin Trabzon milletvekiliyim. Trabzon halkından, oy veren vermeyen herkesten Allah razı olsun. Halkımız bana milletvekilliği görevini verdi. Benim de şu an ki yoğunlaşmam, hemşerilerimizin bana verdiği görevi mecliste layıkıyla yerine getirmektir. Onun için çalışıyorum. Şu an yerelde bir gündemim yok. Şu an tek hedefim meclisteki görevimi yerine getirmek.

MİLLET TEPKİSİNİ SANDIKTA VERECEK

Trabzon’u nasıl değerlendirirsiniz?

Trabzon’un problemlerinde işsizlik birinci planda. Çünkü burada istihdama yönelik yatırım yok. AKP hükümetinin şöyle bir durumu var; betona çok yatırım yapıldı ama geleceğimiz olan gençlere yatırım yapılmadı. Çok işsizimiz var. Diplomalı işsizlerimiz var, atanamayan öğretmenlerimiz var, mühendislerimiz var. Onun dışında da çarpık bir kentleşme var. Çukurçayır bunun en somut örneği. Çukurçayır adı üstünde ‘çayır’ ama orada yeşili nasıl bulacağız. Oradaki beton bloklar arasında arayıp bulmak lazım. Denizle alakalı eksiklerimiz var. Denizden koptuk şehir olarak. Ben Ganita’da denize giren biriydim. Şimdi bu imkânsız. Bu noktada halkın duyarlı olması lazım. Çevre hepimize lazım, çevrenin siyaseti olmaz. HES’lerle, taş ocaklarıyla, derelerimiz çamur akıyor, tarımımız bitiyor. Trabzon’da çevre sorunu var. Araklı Taşönü örneği var, Çamburnu’ndaki vahşi depolama var, vatandaşın bunlara tepki gösterip ‘yapmayın’ demesi lazım. Vatandaş bu tepkiyi de sandıkta gösterecek. Sandık halkın önüne geldiği zaman, sen benim Çamburnu’mu neden böyle yaptın, benim elektriğimi neden kestin, benim çocuğumu neden işsiz bıraktın demek lazım. O yüzden biz de diyoruz ki; sandık bir an önce milletin önüne gelsin. Millet kararını versin. Milletin kararı ne olursa, sandıktan ne çıkarsa kabulümüz.

Son olarak eklemek istediğiniz…

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, şahsınızda buradan bütün gazetecilerin gününü kutluyorum. Çok zor ve fedakârlık isteyen bir iş yapıyorsunuz. Bizler bunun bilincindeyiz…

Yorumlar (0)