Kadınlar üretiyor!

İpekyolu Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi, 18 ilçedeki üyeleriyle açtıkları sergide üretimlerini satışa sunarak emeklerini katma değere dönüştürdüler.

Trabzon Haber 23.06.2021, 11:41 23.06.2021, 11:41
Kadınlar üretiyor!

İpekyolu Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Trabzon Forum AVM işbirliğinde 18 -19 Haziran tarihleri arasında açılan sergide Trabzon’daki 18 ilçeden kırsal alanda kadınlarında katılım sağladığı bireysel, el emeği göz nuru ve organik ürünlerin tanıtımı gerçekleştirildi. Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Bahar Kastan, kadınların girişimci ruhlarını keşfederek üretim hayatı içinde yer almalarına, kendi ürünlerinin satışlarını gerçekleştirerek inisiyatif sahibi olmalarını hedeflediklerini belirtti. Kastan, “Aile içi sosyo-ekonomilerinin artmasına ve aynı zamanda her ilçenin kadınları tarafından üretimlerinin marka değeri kazanmalarına destek sağlayacağız“ dedi.

​​​​​​​

girisimci-ruhlu-kadinlar.webp​​​​​​​

 

EKONOMİYE KATKI

 

Dezavantajlı konumdan üretici konuma gelecek olan kadınlar ülke ekonomisine katkı sağlayacağını vurgulayan Kastan şöyle devam etti: “Bu nedenle yerel yaşamda üretim ilişkileri aynı döngü üzerinde hareketini önleyerek ulusalda network ve insan kaynağı sağlarken üretecekleri ürünlerle bulundukları bölgelerdeki kadınlara geleceğe yönelik örnek de olacaktır. Kendini ifade etme olanağı bulamamış üretici kadınların üretim ağına katılması, özgüven kazanarak bireysel olarak ürettiklerini sunma imkanı bulmasını sağlayarak üretim ilişkilerinin çeşitlenmesinde örnek bir çalışma olacaktır.”

kadinlar-uretiyor.jpg

 

GİRİŞİMCİ RUHLU KADINLAR

 

Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesi Fuar Organizasyon Sorumlusu Neslihan Çorak da sergide yola çıkış nedenlerinin, Trabzon’un ilçelerinde bulunan girişimci ruhlu kadınların birbirinden destek alarak özgüven kazanmalarına ve kadınlarımızı üretime dahil ederek entegrasyonel biçimde sürdürülebilir çalışma ağının bir parçası olmalarına zemin hazırlamak olduğunu ifade etti. Çorak, “Bunu, sosyal belediyecilik anlayışıyla kadınlara her alanda destek olan belediye başkanlarımız ile çalışmalarımızı planlayarak kadınların aktif üretimde kamu, STK ve özel sektör işbirlikleriyle dirsek teması sağlayarak oluşturduk. Yıllardır kadının sorunları girişim ve üretim alanında benzeşmektedir. Buradan hareketle yer dinamiklerini göz önünde bulundurarak pandemi kurallarına uygun örnek fuarların oluşturulması ve oluşturulacak pazar payından kadınların işbirliği içinde faydalanması önem taşıyacaktır “dedi.

kadinlarr.jpg

 

Yorumlar (0)