Kalandar kutlamaları yapıldı

Maçka ilçesinde Kalandar Gecesi kutlamalarına, bu yıl da Yazlık Mahallesi ev sahipliği yaptı.

Trabzon Haber 14.01.2022, 11:36

Pandemi nedeniyle kutlama etkinliklerinin yapılmadığı Yazlık Mahallesi’nde sadece torba atma geleneği canlandırıldı.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Rumi takvime göre yeni yılın ilk günü kabul edilen Kalandar için düzenlenen etkinlik kapsamında giyilen kostümlerde dikkat çekti. Kalandar etkinliğinde koncoloz, dede, ormancı, oduncu, damat ve gelin kostümleri en çok dikkat çeken figürler oldu.
Kalandar geleneğine özgü evlere huzursuzluk veren koncoloz, dede, ormancı, oduncu, damat ve gelin kılığına bürünen mahalle sakinleri gösteri yaparak, mahallede bulunan evlere torba atma geleneğini canlandırdı.

Torba atma geleneğinde konuşan Süleyman Çil, “Kalandar eskiden beri köyümüzde yaptığımız çok güzel bir etkinliktir. Kalandar Rumi takvime göre birinci gündür, yani bizim yılbaşımızdır.” dedi.

“DAYANIŞMA KÜLTÜRÜNÜN ADIDIR”

Torba atma geleneğinde karakoncoloz kostümlerini giyinen Hayrettin Karagöz, Kalandar’ın bu coğrafyada yaşayan tüm insanlar tarafından kutlanılan bir gelenek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Biz bunu büyüklerimizden gördük ve bu geleneği sürdürüyoruz. Kalandar deyince karakışın başlangıcı oluyor. Kocakarı takviminde birinci aydır Kalandar. Kışı ve karakışın gelişini temsil eder. Bütün büyüklerimiz, Kalandar ayı geldiğinde kar yağacağını söylerler ve bu ayda soğuklar başlar. Kalandar geceleri köylerde yaşayanlar bir kostüm giyerdi. Eskiden bu kadar fazla kıyafet seçeneği olmadığı için hayvan kostümleri tercih edilirdi. Bu kostümlerle birlikte kapı kapı dolaşılıyordu. Gidilen evlerin kimisine torba atılıyor içine evde bulunan yiyeceklerden konuluyor. Kimisi de gittiğin evin çevresinde horon oynayarak şenlik yapıyor o aile bütünleşip o oyunun içine de aileyi çekmeye çalışıyordu. Kalandar bir yerde dayanışma kültürünün adıdır” şeklinde konuştu.


KALANDAR NEDİR?


Kalandar Rumi takvimin ilk ayıdır. Kalandar'ın birinci günü Miladi takvime göre ocak ayının 14'üne tekabül eder. Karadeniz Bölgesi’nde, özellikle Trabzon ilinde bu gecenin ayrı bir önemi vardır. Geleneksel olarak bu gecede çocuklar dışarı çıkar ve evleri dolaşmaya başlarlar. Ellerindeki poşetleri evlerin kapısına koyup zile bastıktan sonra ev ahalisinin poşetin içine koyacakları hediyeleri beklerler.

Fotoğraf : İnan Kalyoncu

Video: Nurullah Cabri

Yorumlar (1)
Ali NAİP 6 gün önce
Eski geleneklerin hala devam ettirilmesi çok güzel. Çocukluğumuza götürüyor bizi bu anılar. Kuzeyekpres Gazetesi ve etkinliği dzenleyen Livera halkına teşekkür ediyorum.
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
5
parçalı bulutlu