Karadeniz çöküyor!

TMMOB İçmimarlar Odası Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin İnce yaptığı açıklamada, “Deniz kirliliğinin önü geçilmesine mutfaktan başlanmalı.” dedi.

Trabzon Haber 06.12.2021, 14:36 06.12.2021, 14:44
Karadeniz çöküyor!

Deniz kirliliğinin en önemli nedenlerinden birinin evsel atıklar olduğunu ifade eden İnce, oluşturdukları çalışma grubu ile bir kampanya başlattıklarını belirtti.

ÖNCE MUTFAKTAN BAŞLANMALI

“Karadeniz Stratejik eylem planı doğrultusunda yapılan tespitlerde, Karadeniz’in ekolojik dengesinin çökme aşamasında olduğu ve %87’sinde deniz yaşamının yok olduğunun raporlandığını dile getiren Başkan İnce, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“TMMOB İçmimarlar Odası Şubesine kayıtlı, mutfak tasarlayan 300 üyemiz ile bir kampanya başlatıyor, tasarımlarımızda ayrıştırmayı kolaylaştırıcı çözümler sunarak kullanıcılarda ayrıştırma alışkanlığı oluşmasına çalışıyoruz. Deniz kirliliğinin önüne geçmek adına, mutfakta atık ayrıştırmasını kolaylaştıran tasarımları daha ileriye götürmek adına, çalışma grupları oluşturduk. Doğayı korumak için, ilgili bakanlıklar ile işbirliği yaparak ayrıştırma ünitelerinin, mutfak tasarımlarında zorunlu hale getirilmesi yönünde çabamız var.”

AKILLI BİNA UYGULAMALARI ŞART

“Doğal kaynakların korunması her vatandaşın her meslek grubunun en önemli görevidir.” diyen İnce, “Küresel iklim krizi su sorunlarını da beraberinde getirmiştir.

1983 Yılında yürürlüğe giren Mimarlık ve Mühendislik hizmetleri şartnamesi, Sanat teknik ekonomi açısından sadece 5. grup yapıları, içmimarlık hizmetlerinin aranacağı yapı grubu olarak belirlemişti. Günümüz koşullarında her yapı sınıfı ve her tasarım, sanat, teknik ve ekonomi açısından ileri düzey araştırmayı gerektirmektedir. Yenilenebilir enerji teknolojileri, kendi kendine enerjisini gıdasını sağlayan tasarım ve uygulamalar yaygınlaşmaya başlamıştır. Akıllı bina kavramları konusunda ciddi gelişmeler yaşanmaktadır. Doğal kaynakların daha verimli ve etkin korunması açısından akıllı tasarımlara yönelmek şart. Konutlar da mutfak ve banyo atık sularının arıtılarak tekrar kullanılması, depolanması amacıyla pratik ve uygun çözümler geliştirilmeli ve derhal yaygınlaştırılmalı. Kamu tarafından standartlarının belirlenerek zorunluluk haline getirilmesi son derece önemlidir.” dedi.

YAŞAYACAK BAŞKA DÜNYAMIZ YOK

TMMOB İçmimarlar Odası Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin İnce, açıklamasında: “Kentimizde ve bölgemizde oluşan kirlilik ve dolgular nedeniyle en önemli yaşam kaynağımız olan deniz ile iletişim sorunu yaşamaya, kentimizin tarihinde, kültüründe var olan denizle bütünleşik yaşamdan uzaklaşılmaya başlanmıştır. Yaşayacak başka dünyamız yok, çevreyi korumaktan başka çaremiz yok! Bu konuda tüm kurumlar, tüm bireyler imkanlarını zorlamalıdır.” görüşlerine yer verdi.

Haber: İnan Kalyoncu 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
3
hafif kar duşu