Karadeniz'de artan vakalar sonrası kapanma açıklaması

Karadeniz'de yükselen koronavirüs vaka sayıları,kış mevsimi öncesi tedirgin ediyor.

Trabzon Haber 18.09.2021, 13:43
Karadeniz'de artan vakalar sonrası kapanma açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı koronavirüs vaka sayısı güncel haritasında en çok vaka yoğunluğu yaşanan iller arasında Rize ve Bayburt zirvede yer aldı.Doğu Karadeniz'de Rize ve Bayburt illerinin yanı sıra Trabzon, Gümüşhane, Artvin, Giresun, Samsun ve Ordu da yüksek vaka oranlarıyla dikkat çekiyor. 

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın,kışın çok ağır geçeceğini vurgulayarak, "Kapatmamak için direniyoruz ama önlemlerimizi almaz, vaka sayılarını düşüremezsek kapanmak zorunda kalacağız” dedi.Vaka sayılarının çok yüksek olduğunu belirten Prof.Dr.Aydın, Karadeniz bölgesinin bu anlamda önde gittiğini söyledi.

Üst solunum yolu olan herkes testten geçmeli

Geçen yıl daha çok tedbirlerin alınıp, korumacı bir yaklaşımla hazırlanılmasına rağmen ekim,kasım ve aralık aylarının ağır geçtiğine değinen Prof.Dr. Aydın, "Çok ciddi sayılardayız ve viral üst solunum yolu enfeksiyonu görülüyor. Bu bize kapalı alanlarda toplanmanın düzgün yapılmadığını gösteriyor. Türkiye’nin diğer şehirlerinden aldığımız bilgilere göre, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın olduğunu hatta bazı yerlerde ‘influenza’ da görüldü. Üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla Covid-19 semptomları birbirine karışıyor. İnsanlar da ‘Covid-19 olmadım, hastaneye gitmeme gerek yok’ diye kendi kendine çözüm bulmayı düşünüyor. Bu yanlış bir harekettir. Pandemi döneminde üst solunum yolu enfeksiyonuna dair bulgularınız varsa öncelikle sağlık kuruluşuna başvurulması ve Covid-19 olmadığınızın test edilmesi lazım. Bu insanlar şayet Covid-19 ise virüsü yaymaya devam ediyorlar. Üstelik aramızda yaşıyor, önlem almaları gerektiğini bilmiyorlar. Üst solunum yolu olan herkesin öncelikle Covid-19 testinden geçirilmesi en doğru yoldur.” dedi.

Vaka sayıları düşürmezsek kapanmak zorunda kalacağız

Vakaların azalmaması halinde kış döneminin zor geçeceğine dikkat çeken Aydın,"Geçen yıl kadar ciddi hasta sayımız yok gibi görünüyor ama şu an yoğun bakıma düşenlerden daha yüksek ölüm var. Hastalar az olmasına rağmen ölüm sayısında artış var. Ülkede her 4 günün üzerinde binden fazla ölüm var. Bunu görmemezlikten gelmek hiç doğru değil. Kışın çok ağır geçeceğini söylüyorum. Kapatmamak için direniyoruz ama önlemlerimizi almaz, sayıları düşüremezsek kapanmak zorunda kalacağız.” ifadelerine kullandı.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak 05:12
Güneş 06:37
Öğle 12:10
İkindi 15:05
Akşam 17:34
Yatsı 18:54