Karadeniz zekâsı: Fındığı öyle bir yöntemle kuruttu ki!…

Trabzon'da fındığını kendi ürettiği düzenekle kurutan Necdet İskender'in yöntemi dikkat çekiyor.

Trabzon Haber 14.09.2021, 10:05
Karadeniz zekâsı: Fındığı öyle bir yöntemle kuruttu ki!…

Trabzon’un Yomra ilçesinde yaşayan fındık üreticisi Necdet İskender kötü hava şartları yüzünden hasat yaptığı fındığını kurutamayınca kendi ürettiği düzenekle fındıklarını kurutuyor.

Trabzon’da sahil kesimlerinde büyük bir kısmı tamamlanan fındık hasadı, yüksek kesimlerde devam ediyor. Toplanan fındıkları belirli işlemlerden geçiren üreticiler, olumsuz hava şartları nedeniyle mahsullerini kurutmakta güçlük çekiyorlar.

Yomra’nın Kömürcüler Mahallesi’nde yaşayan 71 yaşındaki Necdet İskender, iki katlı evinin teras katına 12 bin liraya mal etti alttan ısıtma sistemi ile 4 ton fındığını kuruttu.

Karadeniz Bölgesi’nde havaların yağışlı gitmesi nedeniyle fındığını kurutmak için elverişli ortamı bulamayan İskender, evine daha önce kurduğu kat kaloriferinden bir hat da evinin terasına döşedi.

30 metre karelik bir alana alttan ısıtma sistemi döşeyip üzerine de şeffaf bir naylon örten İskender, yağışlı havalarda bile fındığını kurutabiliyor.

“İKİ ÇUVAL KÖMÜR İLE 1 TON FINDIK KURUTUYOR”

30 metre kare alanda dört günde 1 ton fındık kuruttuğunu belirten Necdet İskender, “Karadeniz’de fındık zamanı havalar güzel gitmeyince fındığımızı bir türlü kurutamıyorduk. Biz de evimize bir yıl önce kat kaloriferi yaptırmıştık. Yaptırdığımız kaloriferden ayrı bir hat teras katına çekerek 30 metre karelik bir alanı alttan ısıtma olacak şekilde döşedik. Kaloriferi yaktığımızda eve giden vanayı kapatıyoruz, fındık kurutma sisteminin vanalarını açıyoruz. 30 metrelik alanda 1 ton fındık kurutabiliyoruz. Kaloriferde iki günde, bir çuval kömür yakıyoruz. Dört günde 1 ton fındığı kurutuyoruz.”

“12 BİN LİRAYA MAL OLDU”

“Fındık üreticisi isen böyle sistemleri yapmak zorundasın.” diyen İskender, “İki çuval kömür ile dört günde, bir ton fındığın kurutulduğu sistem, kazan hariç 12 bin liraya mal oldu. Yaptığımız sistemden çok memnunum. Havalar kötü gidiyor, böyle olunca da fındığı çürütüyorduk. Bu kurduğumuz sistemin parasını fındıktan çıkarttık. Fındıkçı isen böyle sistemleri yapmak zorundasın. Bu sistemde fındığı kurutmak için kaloriferin ısı derecesi de önemlidir. Biz 35 derece de fındığı kurutuyoruz. Fazla ısı verirsek fındığın kalitesi düşer.” şeklinde konuştu.

Haber:İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:06
Öğle 12:18
İkindi 15:39
Akşam 18:20
Yatsı 19:39