Karadenizli girişimci sıfır maliyetle kaz yetiştiriyor

Karadenizli girişimci fındık bahçesindeki yabani otlar sayesinde sıfır maliyetle kaz yetiştiriyor.

Trabzon Haber 08.07.2021, 12:59 08.07.2021, 12:59
Karadenizli girişimci sıfır maliyetle kaz yetiştiriyor

Tekirdağ'da kaz çiftliği sahibi olan Mehmet Atamer, pandemi nedeniyle memleketi Trabzon'un Of ilçesine geldi. Burada kaldığı süre içerisinde çok sevdiği kazları özleyince, işini memleketine taşıdı. Tekirdağ'daki çiftliğinden aldığı kaz yumurtalarını memleketine getirerek, kuluçka makinasından civcivleri çıkardı. Yaklaşık 150 civcivin yem ihtiyacını fındık bahçelerinin altında büyüyen yabani otlarla karşılayan Atamer, kazlarını sıfır maliyetle yetiştiriyor. Fındık bahçesi olan çiftçiler için kaz yetiştiriciliğinin ideal bir iş olduğunu belirten Atamer, bu sayede çiftçilerin hem bahçelerindeki yabani otlardan kurtulabileceğini hem de maliyetsiz olarak besin değeri yüksek olan kaz yetiştirebileceklerini söyledi.

sifir-maliyetle-kaz-yetistiriyor-1.jpg

“Fındık bahçeleri için ideal”

Mehmet Atamer, “İstanbul'da enerji şirketim var. Asıl işimiz bu fakat kaz sevdiğim bir hayvan olduğu için yetiştirmek istedim. Uzun araştırmalar ve katıldığım seminerlerden sonra 2017 yılında kaz yetiştiriciliği işine girdim. Tekirdağ'da 3 yaşında 650 yetişmiş anaç kazın olduğu bir çiftliğimiz var. Bu yıl yaklaşık 6 bin civciv ürettik. Pandemi dolayısıyla değişiklik olsun diye buraya geldim. Gelmişken boş durmak istemedim. Burada ikinci bir lokasyon denemek istedim. Bu bölgede iklimden ötürü 20 günde bir yenilenen yabani ot döngüsü var. Kaz bakmak için ideal bir ortam. Yaklaşık 150 kazla işe başladım burada. Fındık altı örtüsündeki otlarla kazlarımı sıfır maliyetle besliyorum. Yemsiz, tamamen yabani otla kaz besleme işini ilk kez uyguluyoruz.

sifir-maliyetle-kaz-yetistiriyor-2.jpg

Yurtdışında bu format var ama Türkiye'de ilk kez deniyoruz bunu.  Diğer yerlerdeki çiftliklerde dışarda gezse de hayvanlar mutlaka yemle desteklemek gerekiyor. Fakat burada bitki örtüsü kısa sürede sürekli yenilendiği için yeme ihtiyaç duymadan sadece yabani otlarla besleyebiliyoruz. Bu yöntemin avantajı sıfır maliyetle hayvanlarımıza bakabiliyoruz. Aynı zamanda fındık altı otlarını kazlarımızın otlaması sayesinde temizleyebiliyoruz. Yurtdışında kazları yabani otları temizlemede kullanıyorlar. Karadeniz'de geniş fındıklık alanları var.

sifir-maliyetle-kaz-yetistiriyor-4.jpg

Fındık altı otlarını temizlemek çiftçiler için meşakkatli bir iş. Kaz yetiştiriciliği özellikle fındığın olduğu yerlerde yapılabilir. Çiftçiler hem yabani otlarını ücretsiz temizleyebilir hem de sıfır maliyetle getirisi yüksek kaz yetiştiriciliği yapabilirler. Ayrıca yabani otlar topraktaki enerjiyi aldıkları için bu anlamda verim artışı sağlayabilir. Kazları sürekli gezdirmek zorunda olduğumuz için biraz yorucu oluyor. Fakat kazları sevdiğim için severek bu işi yapıyorum. Kazlar çok narin hayvanlar. İlgi isteyen canlılar. Gözleri mavi ve çok güzel. Bir süre sonra alışınca kazlardan kopamıyorsunuz" dedi.

sifir-maliyetle-kaz-yetistiriyor-5.jpg

“Talebi karşılayamıyoruz”

Kaz etinin değerli olduğunu belirten Atamer, "Kaz eti elit et grubunda. Tavuk eti gibi beyaz et değil kırmızı eti var. Kars, Ardahan, Iğdır kaz eti damak tadına alışkındır. Yavaş yavaş Türkiye geneline yayılıyor. Henüz tam anlamıyla başlamamış bir sektör. Türkiye'de günlük milyona yakın tavuk kesimi yapılırken, kaz kesimi sayısı yıllık 1-1,5 milyon civarında. Şu an kaz etinin kilogram fiyatı 100 TL seviyelerinde. Gelecekte bu sektörün daha fazla büyümesini bekliyorum. Şu an hububat fiyatlarından dolayı kimse sektöre girmek istemiyor. Birkaç yıl sonra sektörde çok fazla açık olacağını düşünüyorum. Samsun'dan Artvin'e kadar Karadeniz sahil kesiminde profesyonel anlamda kaz yetiştiren yok. 150 anaç kazım var.

sifir-maliyetle-kaz-yetistiriyor-6.jpg

Ocaktan itibaren yumurtlamaya başlayacaklar. Şu anda 2-3 aylıklar. 3 kilo civarında ağırlıkları var. Genel olarak 8-10 kilo ağırlığa ulaşabiliyorlar. Şu an kaz eti satmıyoruz. Sektörün büyümesi için sadece civcivlerini satıyoruz. Kaz sayısı Türkiye'de yetersiz durumda. Kaz civcivlerine talep var. Şehir dışından isteyenler oluyor. Kaz eti yurtdışında çok popüler. Fakat Türkiye'de kaz kesimhanesi bulunmadığı için yurtdışına ihraç etme şansımız yok. Türkiye'deki büyük oteller restoranlar kaz talebinde bulunuyor. Sınırlı üretimimiz olduğu için talepleri karşılayamıyoruz. Fakat sayı arttıkça önümüzdeki dönemlerde 5-6 bin civciv üretmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Haber:Kenan Akyüz

Yorumlar (0)