Kıbrıs’ta hamsi festivali

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Karadeniz Kültür Derneği tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) düzenlenen ‘13. Hamsi Festivali’ renkli görüntülere sahne oldu.  ‘Yavru Vatan’da yaşayan Karadenizliler,  Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na yoğun ilgi gösterdi.

Trabzon Haber 07.02.2022, 11:06
Kıbrıs’ta hamsi festivali

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Karadeniz Kültür Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Hamsi Festivali’ne Trabzon Büyükşehir Belediyesi damga vurdu. Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen festivale KKTC Başbakanı Faiz Sucuoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, dernek başkanları ve Kıbrıs’ta yaşayan binlerce Karadenizli katıldı. Festival kapsamında Trabzon’dan Kıbrıs’a 5 ton hamsi gitti.

BİR ARADA OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUM

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Yavru Vatan’da hemşehrileriyle bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Malumlarınız üzere pandemi nedeniyle festivalimize 2 yıl ara vermek zorunda kaldık. Bu iki yılda sizleri, kıymetli Kıbrıslı kardeşlerimizi, hemşehrilerimizi çok özledik. Şimdi Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak Karadeniz Kültür Derneğimizle birlikte 13. Hamsi Festivalimizi yeniden gerçekleştiriyor olmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

 TRABZON’UN 18 İLÇESİNDEN SELAM GETİRDİM

“Bugün size Türkiye’den Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 84 milyon kardeşinizin ve Trabzonlu hemşehrilerinizin kucak dolusu selamlarını getirdim” diyen Başkan Zorluoğlu, şu ifadeleri kullandı; “Size Çaykara’nın, Of’un, Sürmene’nin, Araklı’nın, Maçka’nın, Vakfıkebir’in, Akçaabat’ın, velhasıl Trabzon’un 18 ilçesinin güzel insanlarının muhabbetlerini getirdim. Sizlere Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğup büyüdüğü kadim şehir, Karadeniz’in göz bebeği Trabzon’un selamlarını getirdim. Bu birlik ve beraberliğiniz, dayanışmanız ve coşkunuz için her birinize yürekten teşekkür ediyorum. Karadeniz’imizin güzelliklerinin, Kıbrıs’ımızın güzellikleriyle buluştuğu bu anlamlı festivalin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Kıbrıs’a ayak bastığımız andan itibaren bizlere gerçekten büyük bir muhabbetle gönülden ev sahipliği yaptınız. Bu muhteşem misafirperverlik dolayısıyla hepinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyor, başta Karadeniz Kültür Derneğimiz ve onun değerli başkanı Murat Zeki Civelek olmak üzere festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

AYNI KARARLILIKLA DEVAM EDECEK

“Kıbrıs Türkünün özgürlük mücadelesinin lideri doktor Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş başta olmak üzere Kıbrıs Türk halkının kıyamına katkı sunan herkese Allah'tan rahmet diliyorum. Kıbrıs davası tarihiyle, mücadelesiyle, uğrunda feda edilen canlarla ve 1974'te yazdığı kahramanlık destanıyla büyük bir davadır, büyük bir milletin davasıdır. Kıbrıs Davası’nın sahibi yavru vatanıyla, anavatanıyla büyük Türk Milleti’nin tamamıdır. Bu davanın sahibi bizler nefes alabilelim diye nefeslerini tüketen şehitlerimizdir, gazilerimizdir, vatanları için ölümü öldüren yiğit mücahitlerdir. Bu davanın sahibi, daha ömürlerinin baharında bu toprakları kanlarıyla sulayan kınalı kuzulardır. Kıbrıs Türkünün hür yaşama ve Ada'nın eşit sahibi olarak varlığını sürdürme hakkı için verdiği kutlu mücadele bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.”

YERYÜZÜNDEKİ TÜM TRABZONLULARIN BAŞKANIYIM

“Benim bir söylemim, bir iddiam var. Diyorum ki ben sadece, Trabzon’daki hemşehrilerimin değil, yeryüzündeki tüm Trabzonluların belediye başkanıyım. Bu manada göreve geldiğimiz ilk günden bu yana hemşehri dernek ve vakıflarımızla sıkı bir iletişim içindeyiz. Birçok faaliyeti hem Trabzon’da hem de değişik şehirlerimizde beraber gerçekleştiriyoruz. Bu güzel festival de bu vizyonumuzun bir parçası olarak gerçekleştiriliyor. Şöyle bir baktığımda bazı arkadaşlarımızın üzerinde, Trabzonspor’umuzun formasını görüyorum. Dün akşam maçı da burada beraber izledik ve güzel bir galibiyet aldık. Bu sene şampiyonuz değil mi sevgili Trabzonlular? İnşallah şampiyonluğu hep birlikte kutlayacağız. Birlikte horon tepecek, şampiyonluk şarkılarını hep birlikte söyleyeceğiz. ”

KKTC BAŞBAKANI SUCUOĞLU TEŞEKKÜR ETTİ

Fesitvale katılan KKTC Başbakanı Faiz Sucuoğlu da yaptığı açıklamada, “Değerli Karadenizli vatandaşlarımız ve kardeşlerimiz festivalimize hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Yıllardır Karadeniz hamsi festivaline hep katıldık. Kültürel zenginliklerimize hep beraber sahip çıktık. Karadenizliler olarak bu vatan için çok mücadele ettiniz. Ülke olarak kalkınmamızda hep var oldunuz. KKTC’de özellikle çalışkan koyduğu hedefe odaklı olan Karadenizli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. KKTC Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile ortak kaderi paylaşan iki ayrı devlet ama tek millettir. Birlikteyiz tek tırnağız ve hep de öyle devam edecek. Ben özellikle bugün ve önümüzdeki günlerde ekonomik anlamda inşallah sizlerle sizlerin katkısı ile ekonomimizi hedeflediğimiz noktalara ulaştıracağız. Sizler varsanız bizler varız. Bizlerin görevi sizlere hizmet getirmektir. Sizlerin sorunlarını çözmektir. Kapımız her zaman açıktır. Sorunlarınız bizim sorunumuzdur. Sıkıntılarınız bizim sıkıntımızdır.  Bu festivalde Karadeniz’imizin güzelliklerini horunu, hamsiyi birlikte tadacağımız güzel bir gün olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)