Kimsesiz Trabzonlular mezarlığına ziyaret!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, parti çalışmaları kapsamında gittiği Ordu'da,  Perşembe ilçesinde 'Kimsesiz Trabzonlular Mezarlığı'na ziyarette bulundu.

Trabzon Haber 21.05.2022, 15:21
Kimsesiz Trabzonlular  mezarlığına ziyaret!

Ahmet Kaya, 1. Dünya Savaşı sırasında Rus işgaline uğrayan Trabzon'dan yola çıkan ve yaşlı, kadın ve çocuklardan oluşan binlerce insanın defnedildiği Bekirli köyündeki mezarlığın içler acısı halini görüntüleyerek yetkililere mezarlığa sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Vali Ustaoğlu ve Başkan Zorluoğlu'na çağrı

CHP’li Kaya, “Burada bir kimsesizler mezarlığı var. Mezar başlarında Kayalardan yapılmış yüzlerce mezar taşı var, üzerinde isimler yazmıyor. Hangi mezarın kime ait olduğu belli değil. Bölgede yaşayan insanların ve tarihçilerin anlattıklarına göre; 1916-1918 yıllarında 1. Dünya Savaşı sırasında işgal nedeniyle Trabzon’dan göç eden, muhacir olarak yollara düşen kadın, yaşlı ve çocuklarımızın mezarlarıymış bu mezarlar. Burada mezarlarda insanların ikili-üçlü yattığı söyleniyor. Ben de duyunca çok üzüldüm. Mezarlık ve mezarlar ilgisizlik, bakımsızlık nedeniyle harap şekildeler. Burada sadece dikili kayalar var, bu kayaların her biri bir mezar. Mezarlık kötü bir durumda ve bakımsızlık içinde. Bu yürek burkan manzaraya duyarsız kalmamamız lazım. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Trabzon Valimize çağrıda bulunuyorum. Burayla ilgili bir çalışma yapılmalı ve Trabzonlu hemşehrilerimizin mezarlarının bulunduğu bu mezarlığa gereken önem ve değer verilmelidir. Daha önce sanıyorum heyetler gelmiş çalışmalar yapılmış fakat sonuç yok, bir adım yol alınamamış” dedi.

Yorumlar (0)