Kömür fiyatı fena alevlendi

Bu kış kömür fiyatları vatandaşın canını yakacağa benziyor. Elektrik ve doğalgaza gelen zamların ardından kömür fiyatları da zamlandı.

Trabzon Haber 13.10.2021, 07:20
Kömür fiyatı  fena alevlendi

Sonbaharın gelmesi, havaların da soğumasıyla birlikte kömürcülerde yoğun mesai başladı. Geçtiğimiz yıl bin 500 liradan satılan ithal kömürün tonu, bu yıl 3 bin lira civarında satılıyor.

Döviz kurundaki artış, Rusya’daki kömür üretiminin geçen yıllara göre azalması ve Çin’in aşırı derecede kömür talebinde bulunmasının fiyatları yükselttiği ve doların seyrine göre fiyatlarda artış yaşanabileceğine dikkat çeken sektör temsilcileri yüksek fiyatlardan dolayı vatandaşın kömüre talebinin az olduğunu söylüyor. İthalatçı firmalar da ithal kömürün tonunun 350 dolar olduğunu, bayilerden vatandaşa ulaşıncaya kadar nakliye ve hamaliye de eklenince 380-400 doları bulduğunu belirtiyor.

“ÇİN REZERVLERİ SATIN ALDI”

Artan kömür fiyatlarının hem esnafı hem de vatandaşı mağdur ettiğini belirten Trabzon Safi Kömür İşletmeleri Müdür Yardımcısı Coşkun Bozali, “2021’de Avrupa’daki enerji açığını karşılamak için Çin, Rusya’daki kömürün rezervini satın aldı. Bundan dolayı da Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de kömür satışlarında gecikmeler ve fiyatların yükselmesine neden oluyor. Kömür fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde yüz bir artış oldu. Çin’in birçok rezerve el koymasından dolayı Trabzon’daki ithalatçı firmalar yurtdışından kömür almakta zorlanıyor. Kömür alırken günlük fiyatlarda değişiklik yaşanıyor. Kömür alacağımız zaman, fiyat farklı, gemiye yüklenirken fiyat farklı, gemi yola çıkacağı zaman da fiyat farklı oluyor. Yani üç dört kere fiyat değişiyor” dedi.

“VATANDAŞ ARAYIŞA YÖNELDİ”

Kömür fiyatlarındaki belirsizliğin vatandaşları farklı arayışlara yönlendirdiğini de belirten Bozali, “Vatandaşımız doğal olarak kendi imkânlarıyla kışlık yakacağını hazırlamaya çalışıyor. Ya ormandan kışlık yakacağını karşılamaya çalışıyor ya da fındıkkabuğu satın alıyor. Bunların dışında piyasada yerli kömür de satılıyor. Yerli kömür ucuz olduğu için buna yönelmeler oluyor” diye konuştu.

KRİZ NE ZAMAN BİTECEK?

Kömürde yaşanan krizin ne zaman sona ereceğini de bilmediklerini belirten firma yetkilisi Bozali, “Şu an gemilerimiz limanda bekliyor yükleme yapamıyor. Şu an Trabzon Limanı’nda sadece buğday taşımacılığı yapılıyor. Normalde bu zamanlar, limana kömür gemileri yanaşıyordu. Bu sene kış gerçekten çok zor geçecek, inşallah bir an önce buna bir çözüm bulunur. Vatandaş ithalatçı firmaların depoları kömür dolu da bize satmıyor diye düşünebilir. Kesinlikle böyle bir şey yok. Depomuzda bulunan kömürler de daha önceden parasını aldığımız bayilere verilmek üzere hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Haber:İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 27 Ekim 2021
İmsak 05:14
Güneş 06:39
Öğle 12:10
İkindi 15:03
Akşam 17:31
Yatsı 18:51