Kostaki Konağı'na yazık oluyor!

Trabzon’da müze olarak hizmet veren Kostaki Konağı’nın restorasyon işi rezalete dönüştü.

Trabzon Haber 04.01.2022, 12:04
Kostaki Konağı'na yazık oluyor!

Kostaki Konağı'nın restorasyon ihalesi üzerinden 4 yıl geçti.4 yıldır bir arpa boyu yol alınamayan ve perişan hale gelen Kostaki Konağı yeni bir ihaleye hazırlanıyor.

Sözleşme feshedildi

Kostaki Konağı restorasyon ihalesi 31 Ocak 2018’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na ihale ettirildi. O gün bugündür konak tam bir harabeye dönüştü. Bu durum kamuoyunun büyük tepkisini çekti. Yanlış maliyet hesabını gerekçe gösteren firmayla mahkemelik olundu, en sonunda ihale sözleşmesi feshedildi.

40 Milyon TL maliyet

Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün Kostaki Konağı için yaklaşık maliyet hesabı yaptığı ve bakanlığa bildirdiği öğrenilirken, bu yıl içerisinde yeni bir ihaleye çıkılmasının planlandığı bildirildi. Restorasyon için 40 milyon TL’lik bir ödenek ayrıldığı, ihalenin ardından bir yılda tamamlanarak hizmete sunulmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Bir an önce açılsın!

,Tarihi Kostaki Konağı restorasyonu, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nce takip edilecek. Trabzonlular, turizme 2001’den beri müze olarak hizmet veren yapının bir an önce eski ihtişamına kavuşturulmasını bekliyor. Müzede, Arkeolojik Eserler Seksiyonu, Konak Teşhiri, Etnoğrafik Eserler Seksiyonu yer alıyor, asma katı idari bölüm olarak kullanılıyordu.
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
2
parçalı bulutlu