KTÜ Rektörlüğü sokak köpeklerine sahip çıktı

Karadeniz Teknik Üniversitesi KTÜ Rektörlüğü havaların soğumasıyla barınma sıkıntısı çeken sokak köpeklerine sahip çıktı.

Trabzon Haber 13.02.2022, 12:04 13.02.2022, 12:12
KTÜ Rektörlüğü sokak köpeklerine sahip çıktı

Kampüsü içerisinde başıboş dolaşan yaklaşık 30 sokak köpeği için, barınak düzenleyen üniversite yönetimi, hem köpeklere sıcak bir yuva sağladığı gibi hem de aç kalan köpeklerin beslenmesine yardımcı oluyor.  Kampüs alanındaki futbol sahasının yan tarafındaki alanda oluşturulan barınağa köpekler için 15 tane yuva konuldu.

“İnşallah örnek bir proje olur”

Sokak köpeklerine sahip çıkan ve onlar da bizden biri, her şeyi hissediyorlar, bir tek konuşamıyorlar diyen Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, “Üniversitemizin kampüs alanı içerisinde başı boş gezen sokak köpekler için bir farkındalık projesi yaptık. Sokak köpekleri kampüs alanında zaman zaman toplu olarak geziyorlar, toplu gezdikleri için de bazen öğrencilere ya da personele saldırabiliyorlar. Biz de sahipsiz, başıboş dolaşan köpekler için bir barınak yaparak beslenmelerini o alan içerisinde yapıyoruz. Hem de kış soğuğunda onlar için yaptığımız yuvalarında ısınıyorlar. Sonuçta onlar da canlı her şeyi hissediyorlar, bir tek konuşamıyorlar. Kampüs alanı içerisindeki futbol sahasının yan tarafında oluşturduğumuz barınağa 15 civarında kulübe koyduk. Barınma ve beslenme alanı için orayı hazırladık. İnşallah örnek bir proje olacaktır.” şeklinde konuştu.

“Burası onlar için cazibe merkezi"

Köpeklerin sağlık problemleri ve beslenmeleri konusunda Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekiplerinden destek aldıklarına belirten Çuvalcı şunları söyledi: “Otuza yakın köpek kampüs alanında dolaşıyor. Bizim yeşil alanımız çok büyük olduğu için burası onlar için bir cazibe merkezidir. Bazen çevredeki sokak köpekleri de onlara ekleniyor. Köpekleri beslemek isteyen personelimizde yaptığımız barınak bölgesinde onları besleyebilir.”

Haber: İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)