Kurtlar yaylacıların kabusu haline geldi

Trabzon’un Şalpazarı ilçesine bağlı Alacapazarı Yaylası'nda aç kalan kurtlar, mera alanlarında otlayan büyük ve küçükbaş sürülere saldırdı.

Trabzon Haber 24.06.2021, 11:09 24.06.2021, 11:10
Kurtlar yaylacıların  kabusu haline geldi

Karadeniz’de göçlerin, yaylalara çıkmasının ardından aç kalan kurtlar mera alanlarında otlayan büyük ve küçükbaş hayvanlar için tehlike saçıyor. Mera alanlarında otlamakta olan Yayla Ayaz’a ait büyükbaş hayvanlara saldıran kurtlar, birkaç ineği yaralarken bir inekle bir düveyi telef ettiler.

Komşularının haber vermesi üzerine olay yerine gelen Ayaz, ineklerinin telef olmuş haliyle karşılaştı. Alaca Yaylası’nda oturan vatandaşlar, kurtların özellikle merada otlayan büyükbaşlara saldırıların artması nedeniyle harekete geçti. Özellikle yoğun sisli havalarda ineklerini kurtlardan korumak için meralarda ineklerinin yanında tüfekle nöbet tutuyorlar.

kurtlar-yaylacilarin-3.jpg

“YARDIM BEKLİYORUZ”

Alaca Yaylası’nda yaylacılık yapan Yılmaz Yayla, “Birkaç gün önce büyükbaş hayvanlarıma iki kurt saldırdı. Bir tane ineğimi telef ettiler. Bu sorun ilk kez karşılaştığımız bir şey değil. Kurtların saldırısı sonucunda telef olan hayvanlarım nedeniyle mağdur oldum. Kurtlar geçen yıl da yaylada bazı vatandaşların hayvanlarını telef etmişti.

Bunun bir önleminin alınması gerekiyor. Yardım bekliyoruz" dedi. Şalpazarı ilçesinin 2200 rakımlı Alacapazarı Yaylası'nda, ormanlık alanda aç kalan kurtlar, hayvanlarıyla yaylaya göç eden yaylacıların korkulu rüyası olmaya başladı. Aç kalan kurtlar, mera alanlarında otlatılan ineklere saldırıyor. Yaylada oturan vatandaşlar, kurtların özellikle meralarda otlatılan büyükbaş hayvanlara saldırılarının artması üzerine harekete geçti ve değnekle bekledikleri ineklerini artık av tüfeğiyle beklemeye başladı.

kurtlar-yaylacilarin-4.jpg

KURT KORKUSUYLA!

Kurtların ineklerine saldırması sonucu bir ineği, bir de düvesi telef olan Yayla Ayaz, kurtların ineklerine saldırmasını şöyle anlattı:

“Sabah saatlerinde inekleri meraya otlamaları için çıkardım. Fazla sis yoktu. Eve kadar döndüm. Tekrar ineklerin yanına döndüğümde, komşular kurtların ineklere saldırdığını söyledi. Bir ineğimi merada boğdular. Bir de düvemi biraz daha ileride bir alanda telef ettiler. Her sene yaylada kurt korkusuyla yaşıyoruz. Eşimizi çocuğumuzu sisli havada dışarı çıkaramıyoruz. Diğer yaylalarda da birçok büyükbaş ve küçükbaş hayvanları telef ettiler. Her taraftan sıkıştırıyor kurtlar, bir tane değil ya birkaç tane var.”

Yayla sakinleri, yoğun sisin yaşandığı yaylalarda ineklerini meraya çıkarmaya korktuklarını belirterek her gün ellerinde av tüfeğiyle, hayvanların yanında beklemek zorunda kaldıklarını söyleyerek yetkililerden yardım istediler.

Haber: İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)