Kuyumcu Kent’te engeller aşıldı

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun avam projelerinden olan Kuyumcular ve Saatçiler Odası ile ortaklaşa yaptığı Kuyumcu Kent için adımlar peş peşe atılmaya devam ediyor.

Trabzon Haber 14.11.2021, 19:00
Kuyumcu Kent’te  engeller aşıldı

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülen Trabzon Kuyumcu Kent projesi mecliste oybirliğiyle onaylandı. Ortahisar ilçesi Sahil dolgu alanında bulunan 8 bin 843 metrekarelik alan 10 yıl boyunca Kuyumcu Kent yapılması için kiraya verilmesi ve alan üzerinde yapılan yapıların meclisten yetki alındı. Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’ndan kuyumcu kenti 49 yıllığına istemiş 29 yıllık işletme sözü almıştı. Kuyumcu Kent Projesi, Büyükşehir Belediye Meclisine 10 yıllık kullanım hakkıyla oylamaya gelince kanunen yaşanan sıkıntı da ortaya çıktı.

DOLGUDA TAPU OLMAYINCA

Büyükşehir Belediyesi hukuk servisi, dolgu alanlarında tapu olmadığı için kanunen bu alanın 10 yıldan fazla kiraya verilemeyeceğini ifade ettikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun kuyumcu esnafına verdiği söz otomatikman 10 yıla düştü. Başkan Zorluoğlu buna ilişkin kuyumcu esnafını rahatlatan açıklamalar yaptı. Zorluoğlu, “10 yıl kullanım süresi mecliste onaylanan Kuyumcu Kent’in sözleşmesi karşılıklı olarak düzenlenirken bu alanda Kuyumcu Kent’ten başka bir müştemilat olamayacağı sözleşmeye kaydedilecek. Ayrıca Kuyumcular ve Saatçiler Odası’na tekrar kiralama yapılacak. Yapılacak inşaatın temel kazı, taşıma ve döküm işi Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. İnşaatın dolgu ve peyzaj işini de Büyükşehir Belediyesi yapacak. Kuyumcu Kent’in sahille bağlantısı için ekolojik köprüyü de biz yapacağız. Kuyumcu Kent’e kartlı Açık Kapalı Otopark ve fuaye alanı yapılacak” dedi.

Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı toplantı sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na kuyumcu esnafı için yapmış olduğu fedakarlıklardan dolayı teşekkür etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak 05:50
Güneş 07:21
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
8
parçalı bulutlu